Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 20-03-16, 18:04
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Υφίστανται όντα τα οποία ζουν έχοντας ένα πολύ περιορισμένο τρόπο σκέψης, τα οποία πιστεύουν οτι όταν γράφουν ένα βιβλίο ύπαρξης, το βιβλίο πρέπει να παραμείνει για πάντα το ίδιο. Από την δική σας οπτική, αυτά τα όντα μπορούν να ονομαστούν Θεοί. Ζουν σε μία κατοικία Θεών, όπου έχουν το δικό τους σπίτι. Μέσα στην κατοικία τους, έχουν νόμους και κανονισμούς οι οποίοι είναι πολύ περισσότερο ευρείς από τους δικούς σας, όμως τουναντίον είναι περιορισμένης σκέψης. Αυτό σας μπέρδεψε και έτσι αρχικά παραδώσατε την σκέψη σας. Όντα τα οποία λατρέψατε, αντιγράψατε και για τα οποία δεν αναρωτηθήκατε ποτέ, σας έφτιαξαν νόμους οι οποίοι δεν υποστηρίζουν πλέον το ευ ζειν σας. Στην πραγματικότητα, οι νόμοι ουδέποτε απέδωσαν. Με τον μαζικό κατακερματισμό των ανθρώπων, οι τροχοί των παλαιών νόμων της Γης κατατρώνε τον πολιτισμό σας και σας οδηγούν σε μία ανατριχιαστική παύση. Σε ένα βαθμό μπορείτε να το δείτε αυτό αφού οι άνθρωποι χάνουν τις εργασίες τους και έχουν τα μεγαλύτερα χρέη από κάθε άλλη περίοδο, στις πιστωτικές τους κάρτες. Στην διαδικασία να κινηθείτε όλο και ταχύτερα, χάνετε την επαφή σας με την καθημερινή ζωή και την κοινή λογική. Είπαμε προηγουμένως ότι η ελευθερία σας διακυβεύεται. Η ελευθερία σας βασίζεται στην δική σας ικανότητα να ανταποκριθείτε -να απαντήσετε- σε αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο σας. Εάν δεν μπορείτε να διαχειριστείτε τον 3Dιάστατο κόσμο, ποτέ δεν θα τα καταφέρετε στον ΠολυΔιάστατο.

Πολλοί από εσάς πιστεύουν ότι για να τα καταφέρουν στον 3Dιάστατο κόσμο απαιτείται να τα κάνουν όλα πιο γρήγορα, να έχουν περισσότερη τεχνολογία, να γνωρίζουν περισσότερους ανθρώπους, και να τρέχουν δεξιά και αριστερά. Ενώ τα πράγματα κινούνται πιο γρήγορα, εσείς μειώστε ταχύτητα και κινηθείτε χαλαρά. Αφιερώστε χρόνο για να ακούσετε τα πουλιά, τους ήχους της Φύσης, τους ήχους από τα τριξίματα της φωτιάς - τους φυσικούς ήχους. Βγείτε από το σπίτι σας. Μείνετε μόνοι. Αφιερώστε χρόνο στον εαυτό σας και μάθετε να διευρύνετε την συνειδητότητά σας και να ακούτε την εσωτερική φωνή σας. Βεβαιωθείτε ότι εξετάζετε με κριτικό πνεύμα αυτήν την φωνή και ό,τι αυτή η φωνή φέρνει. Όταν αρχίσετε να ανοίγετε την βεντάλια του εαυτού σας σε σχέση με αυτές τις φωνές μέσα στο κεφάλι σας, λαμβάνει χώρα ένα άνοιγμα στο αφηρημένο. Η ανθρωπότητα προτρέπεται για μεγάλο διάστημα να μην σκέφτεται με αφηρημένους, μη-γραμμικούς όρους. Η σύγχρονη ζωή σας είναι παγιωμένη και γραμμική. Όμως στερείτε τον εαυτό σας από μία μεγάλη ποικιλία εμπειριών, ένα απαραίτητο όριο πέραν του οποίου ολόκληρες μάζες θα γίνουν εσωτερικά καλλιτέχνες. Πάμπολλοι άνθρωποι πρέπει να δημιουργήσουν μία νέα υψηλή τέχνη διανόησης, ώστε να ερμηνεύσουν τις αλλαγές που έπονται. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι ονόμαζαν την φωνή μέσα στο κεφάλι, Κα. Θεωρείτο ότι ήταν μία δίδυμη ή μία άλλη μορφή του εαυτού που χρησιμοποιείτο για καθοδήγηση ή έμπνευση. Αυτή η προσέγγιση διαφοροποιείται κατά πολύ από την έννοια της δαιμονιοκαταληψίας.

Τω παρόντι, θέλουμε να δώσουμε έναν τόνο έμπνευσης και να σας πληροφορήσουμε ότι ταξιδεύοντας μαζί μας θα ενεργοποιήσετε αυτήν την μυστηριώδη έννοια που λέγεται Κα. Επειδή ούτε ζείτε τις εμπειρίες σας, ούτε αναζητείτε το αφηρημένο, αυτό το ελάχιστα γνωστό τμήμα της ανθρώπινης εξέλιξης έχει λησμονηθεί. Όμως, σήμερα το αφηρημένο σας κρούει την πόρτα και σας ζητά να πάτε πέρα από τον εαυτό σας. Με πολλούς τρόπους το Internet κατοπτρίζει την σύνδεση των εσωτερικών ψυχικών σας λεωφόρων και διαδρόμων. Αναζητήστε την καθοδήγηση. Αναζητήστε την κληρονομιά σας διότι αυτή η φωνή, αυτή η έμπνευση, το Κα, είναι δική σας. Πρέπει να μάθετε να αναζητάτε και να διεκδικείτε την κληρονομιά σας σε αυτούς τους παράδοξους καιρούς. Το Κα θα σας βοηθήσει να πραγματώσετε την αλλαγή από την γραμμική ζωή στην πολυδιαστασιακή. Αποτελεί ένα σημαντικό κλειδί για την γνώση του εαυτού σας, ένα ουσιαστικό εργαλείο επιβίωσης. Μην το ξεχνάτε.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση