Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #106  
Παλιά 10-02-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Τάκη για άλλη μια φορά αναγκάζομαι να σου κάνω παρατήρηση. Απότι θα έχεις καταλάβει ο τρόπος που χειρίζεσαι τις συζητησεις εξαγριώνει τους υπόλοιπους χρήστες. Προσπάθησε να μην είσαι απαξιωτικός και δογματικός. Γιατί αυτό για το οποίο κατηγορείς όλους τους άλλους πρόσεξε τελικά μη καταλογιστεί σε σένα. Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η συζήτηση επί προσωπικού.
Μήπως επέλεξες λάθος στόχο για τα "βέλη" σου κοπέλα μου;

Για κοίτα προσεκτικότερα ποιός προσωποποιεί τις επιθέσεις και ποιός επιτίθεται με χαρακτηρισμούς όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα...

Πες μου, μιά και σαν συντονίστρια παρακολουθείς το νήμα, σε ποιά καίρια ερώτησή μου απαντήθηκα χωρίς να υπάρξει ειρωνεία αντί παράθεσης επιχειρημάτων;

Στο τελευταίο μου δημοσίευμα αναφέρω:

"...Ακόμη ένα δείγμα φανατισμού και παρωπιδιασμού.( αναφερόμενος στο μήνυμα που τελειώνει έτσι: "....ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΟ... ." Τι ήθελες, να τον χαϊδέψω;)
Στο υπό κρίσιν κείμενό μου, σε προκάλεσα να μου πεις πού ήμουν προσβλητικός.
Ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, ή δεν θέλεις να καταλάβεις.
Σε προκαλώ και πάλι, να μου παραθέσεις από το κείμενο που έκρινες, έστω και ΜΙΑ φράση προσβλητική, για να δούμε ποιός πρέπει να είναι τελικά ο αποδέκτης των χαρακτηρισμών σου..."

Από έναν έντιμο συνομιλητή, κατά την γνώμη σου ποιά θα έπρεπε να είναι η απάντηση;

Οι "ήπιες" αναφορές των συζητητών, χωρίς να έχω χαρακτηρίσει κανένα προσωπικά μέχρι τότε, τουλάχιστον:

"...Αναφέρεται κάπου εδώ μέσα πως ο Χριστός είναι αντιγραφή του μίθρα να δω τι παραμύθια λέγονται?..."
"...Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο να σταματήσεις να συμβουλεύεσαι τις αντιχριστιανικές πηγές και τους δήθεν αντικειμενικούς (από αυτούς αντιγράφει και ο Νταν Μπραουν?)..."
"...Άρα αλλού τα προπαγανδιστικά σου σχόλια και οι προσβλητικοί σου χαρακτηρισμοί ..."( Αυτό ήταν η αιτία που προκάλεσα για παράθεση προσβλητικής φράσης μου και σαφώς δεν απαντήθηκα, μιά και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπήρχε στο υπό κρίσην κείμενο προσβλητική φράση! )
"...Και δεν κατάλαβα, γιατί η αντιπαράθεση μαζί σου είναι άστοχη? Τι είσαι, ο θεός ο ίδιος?..." ( Και ποιά η ευθύνη μου, όταν ο συνομιλητής δεν γνωρίζει την σημασία των λέξεων όπως έκανα τον κόπο να του δείξω, παρεξηγεί και αντιγυρίζει προσβάλλοντάς με; )
"...δεν πρόκειται να σου εξήγησω αναλυτικά μιας και είσαι απίστευτα κολλημένος..."

Μήπως κοπέλα μου, είσαι λίγο προκατειλημμένη;
Η θέση σου απαιτεί πλήρη αντικειμενικότητα.
Για να κατανοήσεις λοιπόν, όπως οφείλεις από τη θέση σου, την εξέλιξη της συζήτησης αυτής, κάνε τον κόπο να αναγνώσεις τα γραφέντα από πιό πριν και ιδιαίτερα από το μήνυμα 98 και θα καταλάβεις.
Δεν έχω - όπως ήδη το ανέφερα εδώ και αλλού, να επιβάλω καταστάσεις και ιδέες - γνώμες σε κανένα.
Οταν όμως σε μιά συζήτηση παραθέτω στοιχεία για την εδραίωση της θέσης μου και ο αντίλογος είναι ότι χρησιμοποιώ αντιχριστιανικές πηγές ( την Ελληνική Γραμματεία... ) και ότι είμαι κολλημένος χωρίς να έχω προβεί μέχρι την στιγμή αυτή σε κανένα προσωπικό χαρακτηρισμό, ειπέ μου εσύ που είσαι πιό λογική ή ψύχραιμη από μένα, πώς απαντούν.
Κάνε τον κόπο όπως ήδη είπα να διαβάσεις το μήνυμα 98 και αμέσως από κάτω την απάντηση, όπως και την συνέχεια, και θα δούμε ποιός είναι δογματικός και απαξιωτικός.

Ευθέως ερωτώ: Στο μήνυμα 98 θα απαντούσες έτσι;:

Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο να σταματήσεις να συμβουλεύεσαι τις αντιχριστιανικές πηγές και τους δήθεν αντικειμενικούς ( εννοεί την παράθεση ρήσεων των Αρχαίων Σοφών! )(από αυτούς αντιγράφει και ο Νταν Μπραουν?) και δες ψύχραιμα πως υπάρχει και η άλλη πλευρά και όχι μόνο η δικιά σου. ...( δηλαδή η πλευρά που δεν αποδέχεται ότι οι αναφερθείσες ρήσεις καλώς αποδίδονται στους Έλληνες Φιλοσόφους, αλλά ο εκφραστής της δεν αποτολμά να το πει ευθέως... ) ...Άρα αλλού τα προπαγανδιστικά σου σχόλια ( Πού στον δαίμονα τα είδατε; Και τί προπαγανδίζω; ) και οι προσβλητικοί σου χαρακτηρισμοί ( ζήτησα να τους αναφέρουν ώστε αν είχαν δίκιο να ζητήσω συγγνώμη, αλλά απάντηση δεν πήρα )για κάτι που πιστεύει και νιώθει καλά κάποιος δίπλα σου. Έχεις προφανώς το δικαίωμα της γνώμης αλλά μπορείς επίσης να είσαι λιγότερο προσβλητικός. ( πάλι το ίδιο τροπάριο ) Και δεν κατάλαβα, γιατί η αντιαπράθεση μαζί σου είναι άστοχη? Τι είσαι, ο θεός ο ίδιος?
...Με λίγα λόγια, πέτυχαν αυτό που επεδίωκαν:
Ελλείψει επιχειρημάτων, να οδηγηθεί η συζήτηση αλλού, ώστε μέσα από την ένταση να χαθεί η ουσία...
Δεν συντάσσω δικόγραφο για να συνεχίσω την "αποδεικτική" τακτική, αλλά απαιτώ αντικειμενικότητα και την απόδοση των χαρακτηρισμών όπου δει...

Να αποδειχθεί με επιχειρήματα, μιά και scripta manent "Τίς ήρξατο χειρών αδίκων" και αν είμαι εγώ, θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη,
-Αν δεν είμαι όμως;

Την πιό πάνω απάντησή μου δεν την θεωρώ off topic ώστε να επικοινωνήσω με την συντονίστρια με π.μ. γι' αυτό και την δημοσιεύω, διότι πρώτον κατηγορούμαι άμεσα και Δημόσια από την συντονίστρια ως δογματικός όπερ και θεωρώ βάναυση, άδικη, αβάσιμη προσβολή, και δεύτερον επισημαίνει το ύφος των θέσεων και αντιπαραθέσεων ένθεν κακείθεν ως προς το συζητούμενο θέμα, προς κρίσιν των όποιων μας κάνουν την τιμή να παρακολουθούν το παρόν νήμα.
Η δε περαιτέρω συζήτηση με τους έως τώρα τελευταίους συνομιλητές, θεωρώ πως είναι εντελώς άσκοπη από πλευράς παραγωγής χρησίμων συμπερασμάτων, καθ' όσον δεν υπάρχει αμφοτερόπλευρη διάθεση παράθεσης επιχειρημάτων και σκόπιμα οδηγείται η συζήτηση σε ένταση και προσωπική αντιπαράθεση.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση