Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 02-04-10, 20:18
Φάος & Χάος Ο χρήστης Φάος & Χάος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Trithemius : "Θα συμφωνούσα μαζί σου αν ο τρόπος που πέθανε ήταν καινοφανής. Η σταύρωση ήταν ένας συνηθισμένος τρόπος θανάτωσης για τους πολιτικούς επαναστάτες της εποχής εκείνης…"

Λόγω των ημερών μια παρένθεση.. Ο σταυρικός θάνατος ήταν για όποιον έκανε ειδεχθή εγκλήματα. Γιαυτό και ο Χριστός είχε δίπλα του δύο κλέφτες που κατά πάσα πιθανότητα θα είχαν σκοτώσει για να υποστούν την βαρύτερη των ποινών…

Trithemius : "Θέλεις να πεις ότι ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την αντικειμενικότητα και το δίκαιο μίας ποινής; Σαφώς και ισχύει αλλά κυρίως λόγω ίδιων συμφερόντων…"

Έχεις δίκιο. Εδώ είναι το… ψητό! Πολιτικά και θρησκευτικά όταν ένα σύστημα καθιερώνεται παίρνει την μορφή μαγνήτη για να έλξη το δυνατόν περισσότερους χρησιμοποιώντας υλική και ψυχολογική πίεση. Υπήρξαν και ίσως υπάρχουν ορισμένοι που σαν διαλύτες απομαγνητίζουν με τις διδασκαλίες και την ζωή τους. Αυτοί είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για κάθε σύστημα εξουσίας. Δεν είναι επαναστάτες διότι κι αυτοί παίζουν το παιχνίδι της εξουσίας…
Είναι αυτοί που διδάσκουν την εξατομίκευση. Διδάσκουν η εσωτερική υπόσταση να κυριαρχεί στην ανθρώπινη παρουσία έτσι ώστε εξωτερικά να μην αγγίζεται από πιέσεις. Με άλλα λόγια να μην έχουμε τύψεις, ενοχές και φόβους για το πώς θα μας κρίνει η εξουσία του διπλανού μας…
Όπως έλεγε ο Επίκτητος : ζω μέσα μου, γιαυτό κανείς δεν μπορεί να μου κάνει κακό. Κανείς δεν μπορεί να με επηρεάσει με τις κρίσεις του, ακόμα κι αν είναι ο ίδιος ο αυτοκράτορας..
Στην Κυριακή προσευχή επαναλαμβάνεται το «μην κρίνεις για να μην κριθείς»
λέγοντας : « πατέρα μου… ….συγχώρησε τα λάθη μου , όπως κι εγώ συγχώρησα τα λάθη των συνανθρώπων μου». Το ιερατείο με ηγέτες τον Άννα και τον Καϊάφα θορυβήθηκαν από το «μην κρίνεις για να μην κριθείς», διότι η συνοχή τους , ο θρησκευτικός μαγνήτης, βασιζόταν σε αυστηρούς Νόμους – κανόνες, Θεόσταλτους…
Κάθε πιστός πρέπει να κρίνεται και να κατακρίνεται για κάθε πράξη αλλιώς θα επικρατήσει το Χάος και η… διάλυση! Τέτοιος διαλύτης ήταν κι ο Σωκράτης που κατηγορήθηκε και καταδικάστηκε σε θάνατο επειδή «έσπειρε κοινά δαιμόνια στους νέους».
...Και λόγω των ημερών εύχομαι Καλή Ανάσταση, που σημαίνει αλλαγή της στάσης – προσανατολισμού στην ζωή μας. Μπορούμε να πεθάνουμε και να αναστηθούμε πολλές φορές σε μια ζωή. Σαυτήν την εποχή των μεγάλων αλλαγών ίσως είναι αναγκαίο.
Απάντηση με παράθεση