Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #185  
Παλιά 10-04-10, 04:49
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα, μπορεί όπως λες η επιστήμη να μένει στα "δικά της" αλλά για σκέψου λίγο τι δραματική αλλαγή θα υποστεί η καθημερινότητά σου και ο τρόπος που σκέφτεσαι τα πράγματα, τη ζωή γενικότερα αν κάποια στιγμή δοθούν ικανές αποδείξεις για την ύπαρξη μη γήινης νοημοσύνης. Κατανοείς φαντάζομαι τι αλλαγές θα επέλθουν σε ολόκληρο τον πλανήτη από ένα τέτοια (αμιγώς επιστημονικό) δεδομένο...
Είναι αρκετά ακραίο παράδειγμα - πιθανό βέβαια. Μεγαλύτερη επίδραση θα έχει στην ζωή μου πάντως το να δω έναν εξωγήινο από το να μου πουν ο,τι υπάρχει ζωή στον πλανήτη Χ.
Με αυτό θέλω να πω ο,τι η προσωπική εμπειρία έχει μεγαλύτερη δύναμη από την πληροφόρηση μέσω τρίτων ή επιστημονικές έρευνες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό αυτό, πλην όμως χρειάζεται μεγάλη ανάλυση το πόσα καινοφανή στοιχεία ενσωμάτωνε η διδασκαλία του Ιησού και του κάθε πνευματικού ανθρώπου (τότε αλλά και τώρα). Άλλο πράγμα η ορθότητα των λόγων κάποιου και άλλο πράγμα ο ηθικός νεωτερισμός...
Δεν νομίζω ο,τι είναι σωστό να προσεγγίζουμε τέτοιου είδους θέματα διανοητικά αλλά ούτε και μέσω της πίστης όπως αυτή προβάλλεται κατά καιρούς από τις διάφορες θρησκείες.
Για μένα, χρειάζεται έρευνα και προσωπική εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση