Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #126  
Παλιά 09-04-09, 00:01
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Μερικές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι του μηνύματός σου, και εφόσον επιθυμείς, απαντάς.

1) Με ποια λογική πρέπει κάποιος να απολογηθεί για κάτι που έκανε κάποιος άλλος-οι και μάλιστα πριν από αιώνες;

2) Προκύπτει από κάπου ότι τους χριστιανούς είτε γνώστες και συνειδητοποιημένους είτε όχι, τους ενδιαφέρει αν κάποιος τρίτος (σ.σ. μη χριστιανός) θα συγχωρέσει την θρησκεία τους;

3) Αν όμως έστω είναι υποχρεωμένος κάποιος να ζητήσει συγγνώμη, και το κάνει, τελικά θα έχει αλλάξει κάτι;

Δεν έχω καμία διάθεση να ακουστώ επιθετικός, ενώ θέλω να πιστεύω και ότι δεν ρωτάω κάτι περίεργο.

Φιλικά.



Διότι όσοι αιώνες και αν περάσουν το έγκλημα παραμένει έγκλημα και κάποτε έστω μια συγνώμη πρέπει να υποθεί. Δηλαδή με την ίδια λογική να μην αναγνωρίσουν οι Τούρκοι την γενοκτονία των ποντίων η τα 400 χρόνια σκλαβιάς που βιώσαμε επειδή έχουν περάσει τα χρόνια και είναι άλλοι άνθρωποι ; Έστω μια συγνώμη, κάπου κάπως κάποτε πρέπει να ακουστεί. Αντι αυτού όμως ακούμε ρητορικές με ψευτο-ιστορικά δεδομένα , βόλεμα κάποιου σε μια θρησκεία που την υπερασπίζεται δίχως καν να μπορεί να επιχειρηματολογήσει στα ποιο απλά ερωτήματα. Όταν δηλώνεις κάτι αυτομάτως θα πρέπει να το προασπίζεσαι και να το τιμάς. Αλλιώς κακώς το δηλώνεις . Ο Χριστιανισμός και οι οπαδοί του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία ακόμα υβρίζουν την αρχαία θρησκεία ως ειδωλολατρική έχοντας την εντύπωση πως κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Μια θρησκεία αρχαία που ΔΕΝ την ασπάζομαι . Εκτός μιας θρησκείας ητανε ενα κυνήγι προς τον ίδιο τον Ελληνισμό που δεν δήλωσε η δεν δέχθηκε τον Χριστιανισμό. Οι Βυζαντινές Νομοθεσίες και τα διατάγματα Κατά των Εθνικών είναι φρικιαστικά αν τα μελετήσει κανείς. Οπότε σε αυτό το έγκλημα που κόστισε εκατομύρια ζωών και σφαγιάστηκαν άνθρωποι ζητάω το αυτονόητο. Είσαι χριστιανός ; Καλά κάνεις... Αναγνώρισε όμως τα εγκληματα της θρησκείας σου . Διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται θεωρώντας οτιδήποτε μη χριστιανικό ως αιρετικό, ειδωλολατρικό και μη αληθινό. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις... Μιλάω για την κρατούσα θεώρηση τον πραγμάτων.

Στο δευτερο ερωτημα σου...

Όχι δεν προκυπτει απο πουθενά αυτό... Όμως ειναι το λιγότερο απο ένδειξει συνειδητότητος σε τι πιστεύουν... Κάνω λάθος η Άγιος ειναι ακόμα ο Δολοφόνος του Αυτοκράτορα Ιουλιανού ; Μερκούριο τον έλεγαν και όραμα ΚΥΡΙΟΥ είχε δει για να τον ΣΦΑΞΕΙ πισώπλατα. Ένα απο τα χιλιάδες εγκληματα . Παρένθεση : Το 90% τουλάχιστον των χριστιανών εν Ελλάδι στην πράξη με βάση το δόγμα και τους Ιερούς κανόνες ειναι αιρετικοί Χριστιανοί και όχι ορθόδοξοι. Και αυτό διότι εαν κανείς ανοίξει και διαβάσει τους πατέρες της εκκλησίας η το Ιερό Πηδάλιον θα καταλάβει τον λόγο που το λέω αυτό . Βασικά θα φρίξει και δεν θα καταλάβει ακριβώς.

Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...

Ειναι ντροπή να υπάρχει η νοοτροπία η Χριστός η Χάος και το τίποτα... !

Υ.Γ

Δεν ειμαι και το επαναλαμβάνω "Εθνικός" . Είμαι Άθρησκος προσεγκίζοντας το "θείον" και την δημιουργία υπο φιλοσοφικό και εσωτερικό πρίσμα .

Αλλά δεν μπορώ το άδικο... Μια θρησκεία Ιουδαική κατα το ήμισυ να έχει επιβάλλει το θέλημα της και έχοντας ολόκληρο και τρομερό μηχανισμό προπαγάνδας επι του πληθυσμού .

Οχι δεν ήσουν επιθετικός...Λογικές τις βρήκα τις ερωτήσεις σου
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση