Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #350  
Παλιά 12-05-07, 22:45
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Περι Αγιου Φωτος ο λογος

Αγαπητη παρεα καλησπερα και απο μενα.

Θα ηθελα να πω σε ολους οτι ισως μεσα στην ολη διψα να απαντησει ο καθενας πανω σε αυτο το ομολογουμενως ακρως ενδιαφερον ζητημα, πρεπει να δουμε τι ειναι το θαυμα
Γιατι να μην κοιταξουμε καλυτερα τα θαυματα που εκανε ο Ιησους Χριστος; Ειναι πολλα διαφορετικα μεταξυ τους εχουν ομως ενα απολυτως κοινο σημειο.
Τον ανθρωπο. Δηλαδη
Ο Λαζαρος ανασταινεται..........>>>>>>Θαυμα
Ο Βαρτιμαιος βλεπει...............>>>>>>θαυμα
Η αιμοροουσα γυναικα θεραπευεται........>>>>>θαυμα
Ο δαιμονισμενος Γαδαρηνος ελευθερωνεται απο τα δαιμονια.....>>>θαυμα
Ο δουλος του εκατονταρχου θεραπευεται χωρις καν να ειναι παρων....>θαυμα
Καμμια ενεργεια του Κυριου δεν γινοταν για αλλο λογο, παρα για να υπηρετησει
την ανθρωπινη αναγκη. Σε ενα λαο που καταδυναστευοταν απο τον στρατο κατοχης των Ρωμαιων, και απο την αλλη παλι απο τους τυφλους πνευματικους τους ηγετες που λεγονταν Νομικοι, Γραμματεις,Φαρισαιοι, Ο Κυριος σπλαχνιστηκε τον λαο και ενεργουσε με θαυματα προκειμενου να τους δειξει οτι η πνευματικη κατ ' αρχην σκλαβια τους ελαβε τελος.
Αρα Θαυμα=οχι μονο υπερφυσικη εκδηλωση, αλλα και υπηρεσια προς την ανθρωπινη αναγκη
Η αλλη λεξη κλειδι ειναι το σημειο
Και πιστευω οτι ακριβως αυτο ειναι το Αγιο Φως
Εγω προσωπικα ποτε δεν το ειδα να αναφερεται μεσα στην εκταση της Αγιας Γραφης, και ως εκ τουτου δεν το θεωρω συμφωνο με το υφος της Γραφης
Το σεβομαι σαν ενα φαινομενο-σημειο, αλλα με ελκυουν περισσοτερο τα λογια του Ιησου Χριστου που λενε

Ευαγγελιο Ιωαννη κεφ. 9 εδαφιο 5
5Eνόσω βρίσκομαι στον κόσμο, είμαι το φως του κόσμου

Παντα εδινε σημεια ο Κυριος προκειμενου να αφυπνισει τον ανθρωπο απο τον πνευματικο του ληθαργο
Ο Ηλιος ακινητοποιειται πανω απο την Κοιλαδα Γαβαων και δεν παει να δυσει
Ιησους Ναυη κεφαλαιο 10 εδαφια 12-14..διαβαστε και κατανοηστε..

Στηθι, ηλιε, επι την Γαβαων, και συ, σεληνη, επι την φαραγγα Αιαλων. 13Και ο ηλιος εσταθη και η σεληνη εμεινεν, εωσου ο λαος εξεδικηθη τους εχθρους αυτου. Δεν ειναι τουτο γεγραμμενον εν τω βιβλιω του Ιασηρ; Και εσταθη ο ηλιος εν τω μεσω του ουρανου, και δεν εσπευσε να δυση εως μιας ολοκληρου ημερας. 14Και τοιαυτη ημερα δεν υπηρξεν ουτε προτερον ουτε υστερον, ωστε ο Κυριος να ακουση φωνην ανθρωπου· διοτι ο Κυριος επολεμει υπερ του Ισραηλ.

Να σας πω κατι προσωπικο...Νοιωθω οτι δεν θα σας ξενισει !!!
Λιγα χρονια πριν ακουγα για το Αγιο Φως και μου γυρναγανε τα ματια αναποδα, μου ερχοταν να βριζω συνεχεια, και να κατηγορω αυτους που το θεοποιουσαν. Εννοιωθα πολυ ανετα με αυτους που το υποσκελιζαν και το γελοιοποιουσαν
Τι αλλαξε θα μου πειτε μεχρι τωρα; Εγω αλλαξα.
Καταλαβα οτιν δεν πρεπει να αγγιζω οτι δεν καταλαβαινω, και οτι δεν θετω εγω τους κανονες. Ετσι και βαδιζω μεχρι τωρα παρατηρωντας και συγκρινοντας τι απο αυτα που ο κοσμος και οι τασεις μου σερβιρουν, τι απο ολα αυτα συμφωνει με την Αγια Γραφη.
Το ζητουμενο ειναι:
Μπορουμε οταν βλεπουμε κατι που ειναι εκτος της δικης μας "λιστας" των καθιερωμενων, να δειχνουμε παντα σεβασμο και κατανοηση; Αν αυτο το επιτυχουμε τοτε νομιζω πως μπορουμε να λεγομαστε και Χριστιανοι
Αν σας κουρασα ζητω συγνωμη...η αληθεια ειναι οτι δεν κοταξα στις προηγουμενες σελιδες αν εχει καλυφθει επαρκως το ζητημα, οποτε αν λεω ηδη προαναφερθεντα πραγματα...ζητω την κατανοηση σας

Ειρηνη σε εσας

Παναγιωτης
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.
Απάντηση με παράθεση