Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #304  
Παλιά 05-06-10, 02:12
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φιλε bahamut για αυτό έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλο θέμα. Ναι μεν μας βαπτίζουν ανάλογα που θα γεννηθούμε όμως θεωρώ πως ο Χριστιανισμός σου δίνει την μεγαλύτερη μετέπειτα ελευθερια το τι και αν θα ακολουθήσεις στην συνεχεια. κανεις δεν σε πιέζει να παραμείνεις Χριστιανός εάν δεν το θέλεις.

Επίσης έχουμε ξαναπεί ότι η εποχή της παλιάς διαθήκης διέφερε παρα πολύ από την δικη μας. Οι άνθρωποι είχαν άλλες συνήθειες και τρόπο ζωής. γι αυτό κάποια πράγματα μας φαίνονται και αδιανόητα, γι αυτό και εμείς πλέον έχουμε την Καινή Διαθήκη.

Ο κάθε ευαγγελιστής δίνει έμφαση σε συγκεκριμένο τομέα γι αυτό και λένε το ίδιο με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα στο τι θέλει ο καθένας να τονίσει. Η ουσία δεν αλλάζει.

Οποιος ενδιαφερθεί να μάθει τι λένε οι άλλες θρησκείες θεωρώ πως είναι το μονο εύκολο. Μέσα από το internet και το κοράνι μπορείς να βρείς και για αλλα δόγματα. καταλαβαίνω το παράδειγμα σου και σου λέω πως όταν κάποιος θέλει να δοκιμάσει και κάτι άλλο έχει την ευκαιρία να το κάνει.

Και για το τελευταίο που λες έχω ξαναπεί πως κατά την άποψη μου τέτοιος ρατσισμός που προκύπτει από κάποιους ιερωμένους είναι απαράδεκτος.

Από την στιγμή που ο άλλος δεν με <ενοχλεί> και δεν προσβάλει τα πιστεύω μου δεν έχω κανένα λόγο να τον απομακρύνω.

Ωστόσο για το σπαγγέτι τέρας όντως δεν το κατάλαβα!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση