Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #127  
Παλιά 09-04-09, 12:30
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο τρίτο ερώτημα σου ... Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ . Υπάρχουν ψυχές βασανισμένες που ποτέ δεν βρηκαν δικαίωση . Ειναι απλά το λιγότερο. Να αλλάξει κατ ουσίαν η νοοτροπία της ΜΟΝΗΣ αλήθειας εκ μέρους και του Χριστιανισμού και των περισσοτέρων Χριστιανών. Να σταματήσει η προπαγάνδα εκ μέρους της Εκκλησίας σε ευαίσθητες ομάδες πολιτών όπως στους μετανάστες που τους παίρνει στους κόλπους της και τους βαφτίζει ενώ τους ταίζει , να σταματήσει ο προσυλητισμός , να σταματήσει αυτή η Αηδία και αυτό το καθεστώς. Ανεξηθρησκεία σε κάθε πλαίσιο θέλω... Και αλλαγή της νοοτροπίας και των Κληρικών αλλά και των περισσοτέρων πιστών . Δεν ειναι κάτι παράλογο...
πολύ ωραία τα λες αλλά κάτι τέτοιο (μάλλον) δεν πρόκειται να γίνει...
θα αφήσουν νομίζεις τις δουλειές τους...;εδώ παίζεται το χρήμα...ή πιστεύεις οτι θεωρούν οτι έχουν κάνει λάθη; (όσα παραδέχτηκαν οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι άλλα τόσα θα παραδεχτούν και αυτοί)
δεν μιλάω για το θεσμό της Εκκλησίας αλλά για αυτούς (που είναι και οι πιο πολλοί) οι οποίοι εκμ/νται προς δικό τους όφελος τη κοινωνία της εκκλήσίας μας.

Παράθεση:
Ειναι ντροπή να υπάρχει η νοοτροπία η Χριστός η Χάος και το τίποτα... !
συνήθως αυτή τη φράση και συμπεριφορά τη συναντούμε πιο πολύ μέσα στα διάφορα σωματεία (άλλοι και τούτοι με το <σταυρό στο χέρι> και την <αμαρτία> αιώνια σύντροφό τους...)

θα ήμουν άδικη, να μην ξεχωρίσω, μέσα απο τη νοσηρή κατάσταση που περιγράφω παραπάνω, τους χριστιανούς με το ανοιχτό μυαλό, τη μη κριτική σκέψη και το οτι στη τελική <βρε παιδιά όπου και να πιστεύει κανείς, ότι και αν είναι, όπου και να βρίσκεται, όλοι αδέρφια είμαστε>.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 09-04-09 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση