Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 18-08-09, 13:15
Grivendal Ο χρήστης Grivendal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Συγγνώμη παιδία που θα σας χαλάσω τον ελκυστικό όρο του λυκανθρώπου αλλα πρέπει.Φυσικά ειναι η γνώμη και η γνώση μου,πολύ απλα μπορι να κάνω και λάθος.Είδα με χαρά οτι γνωρίζουμε οτι ο μύθος του λυκανθρώπου προέρχεται απο την Ελλάδα.Πολύ σωστα ανφέρθηκε ο Λυκαίωνας,που ήταν γιος του Λυκαία ιδρυτή της πρώτης πόλης στην Αρκαδία Λυκεία πόλυ προς τιμή των πολλών λύκων που τότε υπήρχαν στην Αρκαδία,ως τα πρώτα δείγματα λυκανθρώπων...μάλλον οχι λθκανθρώπων....θα δείτε που θα καταλήξω.Λοιπόν,ξερετε οτι ο Δίας ονομάζετε Λύκαιος και οτι αναθράφτηκε στην αρκαδία σε μια σπηλιά με λύκους μαζι με την μητέρα του για να γλιτώσουν απο τον παιδοκτόνο πατέρα του τιτάνα?για να μην πολυλογώ απο κει αρχισε ο μύθος(καταγεγραμμένος απο τον Ρωμαίο Gaius Petronius Arbiter)αλλα τελείωσε στη Ευρώπη με τον μύθο του lup garou και την λατινική εκδοχή του με τον μύθο της Λούπα και τα δυο παιδία Ρώμος και Ρωμύλος ιδρυτές τησ ρώμης.Πολλοι θα ξέρετε οτι αυτό υπήρξε ως Ρουμανικός μύθος(και πολλές οικογένειες ως και θρησκεία)στο βουκουρέστι κτλπ.Υπάρχει όντως και μια εκκλησία και ένα αγαλμα προς τιμη όλων αυτών στο Βουκουρέστι.Παρ'ολο που αυτίς ο μύθος αλλοιώθηκε και κατέληξε να θεωρείτε δεδομένο οτι προήλθε απο την Ρουμανία είναι λάθος.Επειδή όμως θέλω να ανόιξω πολύ συντομα ενα θέμα με το lup garou δεν θα ανφερθω στα υπόλοιπα και θα καταλήξω απλα οτι το θέμα λυκάνθρωποι είναι χολιγουντιανή επινόηση.Οι lup garou είνα άνθρωποι που έχουν την ικανότητα να αλλάζουν την μορφή τους σε λύκους.Συγγνώμη για την πολυλογία μου και ασάφεια επι του θέματος,όλα αυτα απλως επειδή θελω να δημιουργήσω ενα ξεχωριστό θεμα και ζητώ αλλο ένα συγγνώμη προκαταβολικά που θα ξαναναφέρω όλα αυτα που είπα εδώ ξανα.Απλώς και μόνο για να είναι οι πληροφορίες μαζεμένες.
Απάντηση με παράθεση