Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 10-01-08, 00:24
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
...
...Πριν κατηγορήσετε τους άθεους δικαιολογήστε τους ως μπερδεμένους και ίσως αυτό έχει το ρόλο του να υπάρχει. Από την μια δοκιμάζεται η πίστη (και αυτό είναι καλό γιατί έτσι μπορεί και να δυναμώσει) των υπολοίπων και επίσης αναγκάζονται να προβούν σε μια πιο βαθιά μελέτη του Χριστού που θα τους βοηθήσει στην καλύτερη αποδοχή του τελικά. Τι πως δηλώνει κάποιος Χριστιανός τι πως δηλώνει άθεος. ...Ο Χριστός είναι ο πνευματικός Ήλιος που κάθε χρόνο ...
Ευθέως και αμέσως, ξεκαθαρίζεις πως πας μη Χριστιανός = ΑΘΕΟΣ.
( ...Τώρα γιατί τάχατες αυτό μου θυμίζει την προσωνυμία που έδωσαν οι Τούρκοι στους αλλόθρησκους ( Γκιαούρ )... )

- Μπράβο, συγχαρητήρια... Και περιμένουμε από άτομα με αυτή την νοοτροπία, να μας πουν καμμιά σοφή κουβέντα να ξυπνήσουμε και μεις οι αστοιχείωτοι... Και ΜΗΝ μου πεις ότι προσβάλλω κανένα, διότι ΕΓΩ δέχθηκα την μεγαλύτερη προσβολή:
-Με απεκάλεσες Άθεο, επειδή είμαι Ισραηλίτης, Βουδιστής, Μωαμεθανός, Σιχ...
...άρα προσέβαλες τον Θεό μου μέσα από μένα... Πώς θα σου φαινόταν αν έκανα και εγώ το ίδιο; Ή δεν έχουμε και οι δύο τα ίδια δικαιώματα;
-Όντας, όμως, π.χ. Μωαμεθανός, σου λέγω ότι είσαι - και ντροπή σου γι' αυτό - άθεος! Έ, δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση έτσι!... Το όποιο δόγμα ας το κρατάμε για προσωπική κατανάλωση - όσο για το περιεχόμενο της όποιας Χριστιανικής Διδασκαλίας, δεν λέγει και τίποτα καινούργιο, πολύ καλύτερα τα λέει η Ελληνική Γραμματεία - αν κανείς έχει ανοιχτά μάτια και μυαλό να καταλαβαίνει... και χωρίς βέβαια να περιβάλλεται η όλη Διδαχή τον τύπο κάποιας θρησκείας, αποφεύγοντας έτσι να προκαλεί και να φανατίζει.
Δεν κατέχεις την αλήθεια - ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος.
...Και άλλο Πίστη, άλλο θρησκοληψία και τυπολατρεία - και ο νοών νοείτω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WIZEN
... Τα ευαγγελια, που ο Παπας ο Γρηγόριος 0 12. τα "διόρθωσε" 2000 Φορες, τα ευαγγελια, που τα άλλαξε ο Ευσέβιος (Εντολή του "αγίου" Κωνσταντίνου), δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
Ο Χρηστος, αν υπήρχε καν ιστορικά, ήταν για έμεναν ένας καλός άνθρωπος, που δίδαξε τους ανθρώπους την αγάπη, και τους έδειξε έναν άλλο δρόμο, να πλησιάσουν το θείο.
Αλλα σίγουρα δεν είναι θεάνθρωπος η θεός.
Οι καμπαλιστές λένε, πως ήταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος, της ιστορίας, εγώ το αμφιβάλλω αυτό, αλλα σίγουρα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους.
Κατά τον ιστορικό Φλάβιο Ιώσηπο, απελεύθερο Ιουδαίο, τον μόνο σύγχρονο της εποχής εκείνης ιστορικό του οποίου έργα για τα χρόνια εκείνα διεσώθησαν από την λαίλαπα της καταστροφής στοιχείων που αντετίθεντο στην μυθιστορία περί Χριστιανισμού, αναφέρεται ότι ο Ιησούς ( Τζόσουα εβραιστί ) ήταν πρωτότοκος γιός του Βασιλέως - Άρχοντος Ιουδά της πόλης των Γαμάλων, κέντρου Ζηλωτών και της συζύγου του Μυριάμ, εχούσης συγγένεια με τον οίκο των Πτολεμαίων της Αιγύπτου, δηλαδή Ελληνικής καταγωγής...
Επαναλαμβάνω ότι τα όσα έγραψε ο Ιώσηπος, δεν έχουν δεχθεί επιρροές από υπέρμαχους ή πολέμιους οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος - άλλως τε εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν Χριστιανοί όπως παρουσιάζονται από το 120 - 150 μ.Χ και μετά.
Σαφώς, λοιπόν, ο Τζόσουα ΕΙΝΑΙ ιστορικό πρόσωπο, Αρχιζηλωτής, που έχει όμως τόση σχέση με τον Ιησού του Χριστιανισμού όση και η μαρμελάδα με την αεροναυπηγική.
Παραπέμπω για περισσότερες λεπτομέρειες στο έργο "Ιησούς Χριστός και Χριστιανισμός" του Ρίτσαρντ Αμπελειν.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 10-01-08 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση