Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #390  
Παλιά 05-04-11, 15:58
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι απόψεις σου μας πάνε αιώνες πίσω. Θαρρώ πως πρέπει να διαβάσεις πολύ ακόμα για το τι εστί εσωτερικός χριστιανισμός, τι πρωτοχριστιανισμός και τι πατερικός χριστιανισμός και τότε θα καταλάβεις πόσο έχει αλλοιωθεί το αρχικό και πραγματικό του νόημα. Μία απόλυτη στάση το μόνο που γεννά είναι αντίδραση και μέσα στην υγιή-καλοπροαίρετη αντίδραση, προκαλείς και την κακοπροαίρετη...
Δεν είναι δικιά μου άποψη αυτό. Είναι της Εκκλησιάς.
Έχω ιδέα περί εσωτερικού χριστιανισμού κ.λ.π. αλλά έχω ιδέα και από άλλες προσεγγίσεις ως προς το Θειο...


Παράθεση:
ΥΓ3: Η ανθρωπότητα δεν προχώρησε ποτέ λόγω πίστης αλλά λόγω έρευνας και καλοπροαίρετης αμφισβήτησης. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
Και αυτές οι έρευνες και καλοπροαίρετες αμφισβητήσεις πιστεύω είναι. Πιστεύω σε ένα άλλο μοτίβο. Και αυτό είναι και το πρόβλημα.
Γιατί κάποιος που έχει πιστεύω, συνήθως είναι πιστεύω με βάση τα εξωτερικά ερεθίσματα, τις 5 αισθήσεις του και την νοοτροπία του να αλλάξει τους άλλους.

Δεν βλέπω να προχώρησε καμία ανθρωπότητα. Οι πίθηκοι είναι ποιο ευτυχισμένη από τους ανθρώπους... Ο άνθρωπος κοιμήθηκε με την υποτιθέμενη εξέλιξή του, δεν αφυπνίστηκε.
Και αυτό συνέβη γιατί εξελίχτηκε όπως είπα και παραπάνω με βάση τις εξωτερικές του ανάγκες και τις 5 του αισθήσεις. Είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά τα δυο είναι θανάσιμος συνδυασμός...
Απάντηση με παράθεση