Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #109  
Παλιά 18-02-08, 17:28
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavropoulos
Εγώ πραγματικα δεν μπορς να καταλαβω πως γινεται να πιστευουν οι σημερινοι Ελληνες σε ενα ξενοφερτο προιον οπως ειναι ο Χρηστος. Δεν λεω σαν χριστιανος μεγαλωσα αλλα μου ειναι αδιανοητο να πιστευει ολοκληρη Ευρωπη σε εναν εβραιο(χωρις καμια φυλετικη διακριση εννοειται).

Σε λιγο θα εχουμε σαν εθνικο προιον την κοκα κολα..

Αντι να μαθενουνε στα ελληνοπουλα την ιστορια μας και την Αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, μας μαθενουν για το τι εγινε στο Ισραηλ και το πως ο ξενοφερτος Χρηστος εκανε το νερο κρασι. Ελεος.

Δεν ειμαι ουτε 12θειστης ουτε τιποτα. Απλα μου φαινεται περιεργο για τους σκεπτομενους Ελληνες να πιστευουν σε ξενοφερτες θρησκειες. Ποσο μαλλον και απο αλλη ηπειρο.
Αγαπητέ Αργύρη,

ομολογώ πως σ' έχασα...

Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το Χριστιανισμό, ούτε και καμιά θρησκεία (έχω δική μου, διαφορετική, αντίληψη για το θείο), αλλά τι σχέση έχει ο γεωγραφικός προσδιορισμός και η εντοπιότητα ;

Από τον τίτλο του post σου "ξενόφερτος Χριστός" και την πρώτη παράγραφο, αντιλαμβάνομαι πως εννοείς ότι αν ο Χριστός ήταν ελληνικής καταγωγής, π.χ. από την Λαμία, δεν θα είχες κανένα πρόβλημα με το δόγμα και πως η διαφωνία σου εντοπίζεται μόνο στο γεγονός πως ήταν Ιουδαίος κι όχι Έλληνας, άντε Ευρωπαίος.

Αγαπητέ Αργύρη,

Οι ιδέες, η επιστήμη, η φιλοσοφία, ακόμα κι οι θρησκείες οι οποίες εμπεριέχουν δογματικές αντιλήψεις που απαιτούν αξιωματική αποδοχή και δεν επιδέχονται απόδειξη, δεν έχουν γεωγραφικά* σύνορα.
Δηλαδή θα έπρεπε να λένε στην Αυστραλία:
"η δημοκρατία είναι ξενόφερτη ιδέα, ελληνική, τι δουλειά έχουμε εμείς να την εφαρμόζουμε - έτσι όπως πάμε σε λίγο θα έχουμε εθνικό προϊόν τη φέτα"

* Μιλάω για γεωγραφικά σύνορα (δηλαδή υλικά, χειροπιαστά) γιατί, για παράδειγμα, πνευματικά σύνορα (όρια) είναι δυνατόν να έχουν.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση