Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #228  
Παλιά 25-04-10, 15:07
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο λόγος που προκύπτει από την νόηση, την ικανότητα δηλαδή του ανθρώπου να επεξεργάζεται έννοιες, ερεθίσματα κλπ. και τις «μετουσιώνει» σε γνώση είναι (είτε συμφωνεί κάποιος είτε όχι με το περιεχόμενο) καλοδεχούμενος.

Η δική σου παράθεση δεν είχε καμιά σχέση με την νόηση, μην τρελαθούμε τελείως δηλαδή.
Μπήκες και έστησες ένα παιδικής νοημοσύνης τρικ και προϊόν θρησκευτικής ευφυϊας για τα παιδιά του κατηχητικού και το οποίο ταξιδεύει εδώ και χρόνια μέσα στο διαδίκτυο και απευθύνεται σε αφελείς.
Ο μόνος λόγος που μπήκες και έγραψες εδώ μέσα, ήταν, για να μας παραθέσεις τα παρακάτω εντυπωσιακά συνθήματα, τα οποία μάλιστα φρόντισες να τα τονίσεις δεόντως...
λογικό ολίσθημα.φιλοσοφικό ολίσθημα.νοητικό ολίσθημα.βαρύτατο πολιτικό ολίσθημα.
Τα οποία είναι κι αυτά προϊόν του βιομηχανικού πνευματικού και πολιτικού λόγου και το όλο σκηνικό είναι φανερό ότι από κάπου αλλού αντέγραψες.
Και συνέχισες την λασπολογία και την δυσφήμιση παραθέτοντας και άλλα φοβερά και τρομερά...
Η μισαλλοδοξία (με την πλήρη έννοια της λέξης) μάλλον δεν συνάδει με τις θέσεις που υποστηρίζεις πως ασπάζεσαι.
Πέραν αυτού όμως, τα επιχειρήματά σου τα βρίσκω μάλλον πρόχειρα για κάποιον που δηλώνει πως μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης.
Οι επιστήμες (θετικές και θεωρητικές) απαιτούν δομημένα και ξεκάθαρα χωρίς κενά επιχειρήματα.
Μου παρέθεσες ακόμη, ένα κάρο ανόητες ερωτήσεις -λες κι εγώ δεν είχα άλλες δουλειές να κάνω- και στις οποίες έπρεπε να απαντήσω.
Έγραψες τόσα πολλά, για να μην πεις τελικά τίποτα. Τα επιχειρήματα δε, απουσίαζαν τελείως.
Και συνεχίζεις σήμερα...
Παράθεση:
Ο παραληρηματικός α-νόητος λόγος (αυτός δηλαδή που δεν προκύπτει από τον νου αλλά από το φορτισμένο θυμικό) μπορεί να έχει ενδιαφέρον μόνο για τους συμφωνούντες ή τους παρατηρητές (επιστήμονες ή και ερασιτέχνες) της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Για όλους τους άλλους είναι, ανάλογα με την διάθεση τους, είτε απλά βαρετός και αδιάφορος είτε και ενοχλητικός.
Ο παραληρηματικός λόγος κατά κανόνα ακυρώνει και το περιεχόμενο του.
Ο πνευματικός, ο ξύλινος, ο φλύαρος, ο ομιχλώδης και αφηρημένος λόγος, μπορεί να εντυπωσιάζει μόνο τους αφελείς, οι οποίοι μπορεί και να νομίζουν, ότι δήθεν, γράφεις φοβερά πράγματα.
Η διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε σένα, είναι, ότι εγώ γράφω για να με καταλαβαίνουν.

Παράθεση:
Η επιστήμη της νευροθεολογίας δεν λέει πως υπάρχουν καλικάντζαροι και βρυκόλακες, αλλά με πειραματικές μελέτες έχει αποδείξει πως η θρησκευτική, μεταφυσική εμπειρία προκαλείται από την διέγερση συγκεκριμένων περιοχών του εγκεφάλου. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις πως κάποιοι εγκέφαλοι είναι πιο δεκτικοί στις εμπειρίες αυτοί και κάποιοι άλλοι λιγότερο.
Αυτό σημαίνει πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος δημιουργεί το θρησκευτικό συναίσθημα.
Εν ολίγοις η απαίτηση σου, αυτή της οργουελικής απαγόρευσης των θρησκειών, είναι επιστημονικά ανέφικτη.
Εγώ φίλε μου δεν είπα ποτέ να απαγορέψουν την θρησκεία. Φυσικά κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο και εχθρικό απέναντι στην κοινωνία. Που το διάβασες αυτό..;
Είπα για την εκπαίδευση και τον προσηλυτισμό, για τον πλήρη διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, είπα για εφικτά και αναγκαία πράγματα, αλλά για απαγόρευση της θρησκείας, δεν είπα ποτέ.

Η θρησκεία μπορεί σαφώς να περιορίζεται μέσα στον χρόνο, αλλά σίγουρα δεν εξαφανίζεται από την μια μέρα στην άλλη.
Παράθεση:
Κανείς μας δεν χρειάζεται σωτήρες αγαπητέ Συνοδινέ. Θα την βρούμε μόνοι μας την άκρη.
Σας το εύχομαι ολόψυχα.
(Σε ευχαριστούμε για το ποίημα)



Απάντηση με παράθεση