Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #229  
Παλιά 25-04-10, 15:36
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Πρώτον θα ήθελα να επισημάνω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, κάθε θρησκεία αποτελεί μια πατάτα. Και αυτό επειδή ακριβώς θρησκεία είναι η προσπάθεια των ανθρώπων να δημιουργήσουν μια βάση πιστης, με αρχές και νομους, που αναφέρονται σε κάποιον θεό, προφήτη κτλ.
Για εμενα η προσπάθεια αυτή καθαυτή είχε πάντα λόγο το κέρδος. Δύναμη, πλούτος, έλεγχος κτλ.
Σε οποιαδήποτε θρησκεία και αν κοιτάξουμε πάντα το κέρδος είναι το ίδιο. Παραδείγματα το δωδεκάθεο, όπου οι θεοί "αποφάσιζαν" μέσω των χρησμών, τον χριστιανισμό όπου κάποιοι εκλεκτοί έπαιρναν το ρολο του δεξιού χεριού του θεού και επεξηγούσαν τον λόγο του κατά το δοκούν. Και ποιον λόγο; Αυτόν που έγραψαν κάποιοι σε κάποια "ιερά" βιβλία - αντιγραφές παλαιοτερων θρησκειών.
Η μονη διαφορα μεταξύ δωδεκάθεου και χριστιανισμού ήταν στη βάση της λογικής τους. Το δωδεκάθεο έσπερνε το φόβο του θεού για καταστροφές αν υπάρξει ανυπακοή. Ο χριστιανισμός έσπερνε το φόβο ότι αν δεν υπακούσεις σε αυτή τη ζωή όλα καλά.. αλλα στην επομενη θα βασανίζεσαι αιώνια από τον τιμωρό θεό.
Πάντα σε κάθε μια από αυτές τις θρησκείες υπάρχει ο φόβος. Και ως γνωστόν ο φόβος είναι αυτός που εξαναγκάζει τις μάζες ανάλογα με τις πεποιθήσεις και την αντζέντα του κάθε ιερέα, προφήτη, βασιλέα ανάλογα την εποχή.
Οποτε νομίζω ότι εξήγησα γιατί η θρησκεία γενικότερα είναι μια πατάτα. Ένα όργανο επιτήρησης του πλήθους.

Αλλα η θρησκεία δεν είναι το θέμα μας. Ο Χριστός, για τον οποιο έχουμε συζητήσει άπειρες φορες σε αυτό το forum, είναι ένα άλλο κεφαλαιο. Υπήρξε δεν υπήρξε, είναι ένα κεφαλαιο προς ερευνα, ήταν δεν ήταν αυτό που έλεγε είναι ένα άλλο κεφαλαιο προς ερευνα.
Εγώ δεν είμαι ικανός να το γνωρίζω αυτό, αλλα ένα πράγμα είμαι ικανός να ξέρω στα σίγουρα και να είμαι απόλυτος.

Σήμερα, αν ερχόταν ένας Χριστός, δεν θα τον πίστευε κανένας! Ήταν δεν ήταν αληθινός. Με όλη αυτή την τεχνολογία που ήδη υπάρχει τίποτα απόλυτος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως θαύμα. Τρελό θα τον βγάζαν, επικίνδυνο και προσηλυτιστή.
Εκείνη την εποχή που έκανε τα θαύματα και έλεγε όλα εκείνα τα ωραία λόγια, δεν ήταν κανένας που να είχε το ρολο του θαύματο-κριτη, να ελέγξει το αληθινό η όχι της κάθε υπόθεσης.
Υπήρχαν γύρο του μοναχα άνθρωποι με εξουσία που τον φοβόντουσαν, και αγράμματοι ταλαίπωροι που έλπιζαν και κρεμόντουσαν από τα ωραία του λόγια. Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι όντως υπήρξε ποτε. Μετά τον θάνατο του, το μονο που βλέπω είναι η προσπάθεια από τους πάντες, να εκμεταλλευτούν την δυναμική του όλου εγχειρήματος για ίδιον όφελος με απώτερο σκοπό τον έλεγχο.

Ένα ακόμα πράγμα θα ήθελα να αναφέρω πριν κλείσω. Η διαφορα μεταξύ θρησκείας και φιλοσοφίας, είναι ότι ενώ και τα δυο δίνουν νόημα στη ζωή, ενώ και τα δυο υποτίθεται ότι μας δίνουν ένα δρόμο προς μια καλλίτερη κοινωνία, η μεν θρησκεία, σε αντίθεση με την φιλοσοφία, βασίζεται στην καλή πιστη του κόσμου, ενώ η φιλοσοφία σε επιχειρήματα και λογική. Η θρησκεία είναι πολύ απλή και κατανοητή δίνοντας σου ένα πρόσταγμα και απαιτώντας μονο την πλήρη υπακοή και πιστη σε κάτι που δεν κατανοείς, η φιλοσοφία σε αναγκάζει να μπεις στη διαδικασία να κατανοήσεις τον κόσμο και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση