Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #216  
Παλιά 28-07-06, 17:09
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Το ότι ένα φαινόμενο μοιάζει να επαναλαμβάνεται μέσα από ένα πείραμα, δεν είναι αρκετό για να δείξει πως το άγιο φως είναι ή δεν είναι απάτη. Μην είστε τόσο σίγουροι πως αν ένα φαινόμενο δείχνει να επαναλαμβάνεται άρα είναι και εξηγήσιμο. Άλλο η επανάληψη και άλλο η κατανόηση.
Rbt3r, το άγιο φως δεν αναφέρεται στην παλαιά διαθήκη και σίγουρα εμφανίζεται στους χριστιανικούς χρόνους ως "έννοια" του ορθόδοξου μυστικισμού, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνεις, ποιό είναι το ερώτημα που βγαίνει από αυτό; διευκρίνησέ το και το συζητάμε.
Quest for truth, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να προσπαθούν διάφοροι χρήστες να δίνουν επιστημονικές εξηγήσεις, αναρωτιέμαι, όμως, πως κανείς με τόση ευκολία μπορεί να ερμηνεύει κάτι που ποτέ δεν έχει βιώσει, από την ασφάλεια του καναπέ του, χωρίς να έχει εμβαθύνει σε αυτό, κρίνοντας μόνο από βίνετο και από φήμες που ακούγονται. Φήμες έχω ακούσει κι εγώ δεκάδες... Τι σημαίνει και τι συμβολίζει η αφή του φωτός για το χριστιανισμό; ξέρει κανείς, έψαξε κανείς, αναρωτήθηκε κανείς και τι σχέση έχει το φως αυτό με εκείνο που πατέρες αναφέρεται ότι έβλεπαν-βίωναν μετά από μια συγκεκριμένη πρακτική αναπνοών και προσευχής; Θαβώρειο φως λέγεται (ένα από τα ονόματά του), ψάξτε περισσότερο, μην ξεχνάτε ότι ερευνάμε ένα υποτιθέμενο θαύμα - δυσεξήγητο/ανεξήγητο φαινόμενο και πρέπει να λάβουμε υπόψη τόσο τους επικριτές, όσο και τους υποστηρικτές του.
Τι είδους επιχείρημα είναι αυτό για τη μη "παλαιότητα" του θαύματος, ποτέ δεν θα το καταλάβω, μιας και ποτέ κανείς από αυτούς που το πιπιλίζουν δεν μας το εξήγησε. Ένα θαύμα είναι θαύμα μόνο αν μετράει μερικές χιλιάδες χρόνια ζωής; Η ανάσταση συνέβη για πρώτη φορά πριν από δύο χιλιάδες χρόνια, επειδή ίσως να μην επαναλήφθηκε (ή να μην το έχουμε πάρει εμείς χαμπάρι) σημαίνει απαραίτητα πως δεν συνέβη ποτέ;
Αφήνω ασχολίαστες τις παιδαριώδεις (και κατευθυνόμενες) απόπειρες ερμηνείας - ειρωνείας του γιατί ο Θεός δεν ανάβει όλα μαζί τα καντήλια ή γιατί τα ανάβει μόνο σε εμάς και όχι στους άλλους και λοιπά κεκαλυμμένα κουτοπονηρίστικα επιχειρήματα. Όπως σωστά λέει και ο αγκαλιαρεπ, άμα τον δούμε ποτέ θα τον ρωτήσουμε...
Όταν ο Θεός κάνει ένα θαύμα, το κάνει για όλο τον κόσμο, πάντα όμως αναγκαστικά θα γίνεται στα όρια ενός κράτους και μιας φυλής, χωρίς να σημαίνει αυτό πως ο τάδε είναι ο περιούσιος λαός του και λοιπές εβραιοσιωνιστικές βλακείες. Απαντήστε και σε αυτό το ερώτημα; αν τα λοιπά δόγματα του χριστιανισμού που παραβρίσκονται εκεί, είχαν διαπιστώσει την ύπαρξη απάτης, θα κάλυπταν τους ορθόδοξους; θα μου πείτε, έχουν κοινά συμφέροντα και το δέχομαι. Έχουν όμως και μεγάλες διαφορές που θα τους έκαναν να μην είναι και τόσο ευγενικοί...
Απάντηση με παράθεση