Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-09-15, 02:41
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Raistlin μια σωστή παρατήρηση κάνεις πως είναι......
" διαφορετική η μετάγγιση αίματος είναι κάτι τελείως διαφορετικό από την κατανάλωση (κατάποση)".

Αλλά η αναφορά μου είναι πως τα πειράματα αυτά στα ποντίκια δεν μπορούσε
να γίνει με κατάποση...
Φίλε AVATARGR, πράγματι δεν θα μπορούσε να γίνει με κατάποση αλλά ΕΑΝ γινόταν τότε το αίμα θα ακολουθούσε διαφορετική <οδό> και κατά την γνώμη μου θα είχε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. Και κυριότερο είναι ότι τα στοιχεία του αίματος θα μεταβολιστούν, πράγμα που δεν συμβαίνει κατά την μετάγγιση. Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχουν οργανισμοί που τρέφονται με αίμα ξεκινώντας από τα έντομα (πχ κουνούπια βδέλες κ.α.) και ανεβένοντας στην τροφική πυραμίδα συναντάμε ψάρια πουλιά και νυχτερίδες (νυχτερίδες και βαμπίρ: μεγάλος συσχετισμός...)



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα πρέπει να σημειωθεί πως όλες οι σχετικές αναφορές στα μυθιστορήματα
περί Βαμπίρ ή στις σχετικές αναφορές από μέσα απο λαϊκές παραδόσεις τα θύματα
ήταν πάντα νέα άτομα.....
Γιατί όμως νέα μόνο ;;;;;;;
Κυρίως γιατί βρίσκονται στην ανάπτυξη άλλα και το αίμα τους είναι "ζωοποιώ"
και βέβαια αυτό είναι το ζητούμενο...
Επίσης κάτι που θα πρέπει να καταθέσω πως ποτέ τα Βαμπίρ δεν "έπιναν αίμα"
από άρρωστα άτομα....
Δύο πράγματα έχω να σχολιάσω εδώ σχετικά με τις ηλικίες. Κι εμείς όταν αγοράζουμε κρέας για φαγητό ψάχνουμε αυτό που προέρχεται από νεαρά άτομα (καλύτερη ποιότητα είναι αδιαμφισβήτητα τα κρέατα γάλακτος) επίσης πάντα απορρίπτονται άρρωστα ή ακόμα και χτυπημένα ή κακομεταχειρισμένα ζώα. Στην μετάγγιση δεν έχει σημασία η ηλικία αλλά σαφώς η <καθαρότητα> του αίματος από παθογόνους.

Τα βαμπίρ: Ας σημειωθεί ότι είναι απέθαντα όντα (όχι αθάνατα) δηλαδή άνθρωποι που έπρεπε να είναι νεκροί ενώ δεν είναι. Ο θάνατος και οι απέθαντοι πάντα φέρνουν στο μυαλό την διαστροφή, την βρωμιά και το άσχημο (βλέπε Νοσφεράτου). Στα βαμπίρ οι πιο μοντέρνοι συγγραφείς θέλοντας να δώσουν μια άλλη πινελιά και όψη, δημιούργησαν κάτι αριστοκρατικό, λεπτεπίλεπτο, όμορφο και ελκυστικό (το αντίθετο του θανάτου που κρύβουν) Επίσης έδωσαν οκούλτ τελετουργικά για να αποδώσουν μια νότα διαστροφής στην ομορφιά που ανασύνθεσαν. Θα έλεγα ότι αυτή η διαστροφή έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να ελκύει τους λάτρεις των βρυκολάκων (αίμαι παιδιών, παρθένων και γενικά καταστροφή ή υποδούλωση και έλεγχος της αγνότητας)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση