Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #332  
Παλιά 10-10-10, 08:48
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

<Γνωρίζουμε πολλά για αυτόν αφού γνωρίζουμε τους νόμους του.>

<<Οι νόμοι που διάβασες στην βίβλο, δεν έχουν καμιά σχέση με τους φυσικούς νόμους αυτού του κόσμου.>>

Οι περισσότεροι άνθρωποι δέχονταν την ύπαρξη θεών, αλλά ο Πυθαγόρας και ο Σωκράτης δέχονταν την ύπαρξη ενός μοναδικού θεού. Αυτοί, δεν είχαν επιρροές από την βίβλο.

Μπορεί κάποιος σήμερα να διαβάσει τη βίβλο και να μην του αρέσει, ας πούμε, η συμπεριφορά του εμφανιζόμενου θεού εκεί. Όμως δεν είναι λογικό επειδή απορρίπτει εκείνο τον θεό, να απορρίπτει τον θεό.

Στην έννοια του θεού μπορεί να καταλήξει ο άνθρωπος με δύο τρόπους. Με το συναίσθημα ή με την λογική.

Συναισθηματικά, αν κάποιος έντονα βιώσει τον φόβο, ή τον πόνο, αυθόρμητα έχει την τάση να ζητήσει βοήθεια από ‘κάτι’ μεγαλύτερο από τους ανθρώπους. Όμως και όταν αισθανθεί μεγάλη χαρά, αυθόρμητα έχει την τάση να πει ευχαριστώ σε ‘κάτι’ ανώτερο. (Και εδώ θα αναφέρω κάτι προσωπικό. Ήταν μία μεγάλη περίοδος της ζωής μου, που δεν δεχόμουν την ιδέα του θεού. Σε στιγμές ανάγκης λόγω των χριστιανικών μου καταβολών, εξέφραζα την σκέψη ‘βοήθησε με, θεέ μου’ και η αμέσως επόμενη σκέψη μου ήταν ακυρωτική, ‘μα τι λέω, αφού δεν υπάρχει θεός’. Όμως όταν γινόταν κάτι και αισθανόμουν μεγάλη χαρά, αυθόρμητα πάλι μου έβγαινε, ‘σε ευχαριστώ θεέ μου’ και αυτή την ευγνωμοσύνη δεν μπορούσα να την κόψω.)

Λογικά, πως μπορούμε να σκεφτούμε τον θεό. Βλέπουμε ένα σταθερό σύστημα, το Σύμπαν που λειτουργεί σχεδόν 25 δις χρόνια. Αυτό το σύστημα έχει νόμους και κανόνες. Πρέπει να υπάρχει ο νόμος των νόμων, η συνισταμένη. Καταλαβαίνω ότι αυτός ο αλγόριθμος είναι ο θεός.

Με αυτή τη σκέψη φαίνονται διαφορετικά τα πράγματα.

Η επιστήμη έφτασε να καταλάβει πολλούς νόμους, έχει εκφράσει το πως λειτουργούν, δηλαδή η επιστήμη έκανε τον θεό, λόγο. Όμως δεν έχει απαντήσει σε ερωτήματα, όπως τι είναι ζωή, σε τι εξυπηρετεί η νόηση, γιατί υπάρχει ο άνθρωπος. Και όμως, αν υποθέσουμε ότι έχουμε, ας πούμε, το 80% της κατανόησης των νόμων, θα έπρεπε να είχαμε απαντήσεις και σε αυτές. Ποιος φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε να φτάσει να απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις;
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση