Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 03-12-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φίλε Μιχαλη,μιλώ για αρχετυπα πολύ καιρό τωρα...Δεν γινεται να αποδειχθει πως ο Προμηθεας ή ο Ορφευς υπήρξαν.Και πραγματικά δεν με νοιαζει γιατί η αρχετυπική σημασια των φιγουρων αυτων ειναι που μετραει.
Ο Χριστος ειναι μια αρχετυπική φιγουρα.Εγώ το γνωριζω καλά αυτο αλλά οι οπαδοί του χριστιανισμού ζητούν και μάχονται υπέρ της αποδειξεως της υπαρξεως του Ιησου.
Αγαπητέ Μορφέα, δανείστηκα απόσπασμα από κείμενό σου, όχι για να σου την πω, αλλά επειδή ήταν ένα σημείο το οποίο μου έδινε την πάσα για να θέσω την ερώτηση που είχα στο μυαλό εδώ και καιρό, οπότε ελπίζω να μη θεώρησες πως σε προσβάλω
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι οι χριστιανοί αυτοί που μάχονται υπέρ της αποδείξεως του Χριστού, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, μάλλον όλοι οι άλλοι "αναζητητές" της αλήθειας, λες κι εμείς αναζητάμε το ψέμα, προσπαθούν να βγάλουν τρελό και αμόρφωτο τον κόσμο που πίστεψε και πιστεύει στο Χριστό. Για όλους εκείνους, οι πρώτοι χριστιανοί έπεφταν στα λιοντάρια γιατί ήταν ανόητοι, τράβηξαν όσα τράβηξαν σε όλες τις εποχές γιατί ήταν ηλίθιοι που πίστευαν σε έναν ανύπαρκτο Χριστό.
Συμπτωματικά, τη στιγμή που διαβάζω το φόρουμ, ακούω τα Κατά Ματθαίον Πάθη του Μπαχ. Δεν καταλαβαίνω τι λέει, δεν γνωρίζω Γερμανικά αλλά είμαι συγκινημένος. Όπως και να το κάνουμε είναι ένα έργο πίστης και ο άνθρωπος έχει φτιάξει σπουδαία έργα Πίστης στο Θεό του. Ο χριστιανισμός δεν υστερεί σε αυτό. Ο Παρθενώνας φτιάχτηκε εξαιτίας της Πίστης, τα μεγάλα έργα της αρχαιότητας από πίστη φτιάχτηκαν, σε όλους τους πολιτισμούς, σε όλες τις εποχές και σε όλες τις φυλές.
Αυτή η Πίστη είναι που ενοχλεί μερικούς, στο όνομα της οποίας, φυσικά, σκοτώθηκε κόσμος άδικα και είναι τραγικό. Αλλά δημιουργήθηκαν και έργα ανυπέρβλητα, όπως αυτό που ακούω αυτή τη στιγμή. Όλοι εκείνοι σκοτώθηκαν από αυτούς που μάχονταν την Πίστη. Και σας ρωτάω ευθέως, χριστιανούς και μη. Προτιμάτε ο κόσμος να πιστεύει σε κάτι που εσείς δεν αποδέχεστε, ή να σκοτώνουμε όποιον δεν πιστεύει αυτό που γουστάρουμε; Προτιμάτε να πιστεύει και να νιώθει καλύτερα, να είναι ευτυχισμένος, ή να είναι μηδενιστής; Σας ρωτάω επειδή ορισμένοι, με τη ματαιοδοξία και τον εγωισμό που τους διακατέχει, μου δίνουν ώρες ώρες την εντύπωση ότι θα νοσταλγούσαν τις εποχές του Κολοσσαίου.
Αυτή είναι η τελευταία φορά που παρεμβαίνω σε τέτοιου είδους θέματα. Ας ερμηνεύει ο καθένας τα Κείμενα όπως του αρέσει. Εγώ πιστεύω στο Χριστό γιατί έτσι μου γουστάρει. Δεν ζήτησα από κανέναν να πιστέψει, δεν προσηλύτισα κανέναν, δεν χαρακτήρισα κανέναν ούτε άπιστο, ούτε ανόητο ούτε οτιδήποτε.
Και επειδή διακρίνω έναν εκνευρισμό γενικότερα, πάρτε ένα link και ακούστε καλή μουσική. Ναι, απευθύνεται στο Χριστό αλλά δεν πειράζει, εσείς ακούστε μόνο τη μουσική και στη θέση του βάλτε το Βούδα, τον Απολλώνιο τον Τυανέα ή τη Λογική σας. Δεν με ενδιαφέρει.
http://www.youtube.com/watch?v=6HUENj1-rTw
Απάντηση με παράθεση