Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η κοινότητα του Μεταφυσικού > Metafysiko.org

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-07, 23:39
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Metafysiko.org και International Gateway Team

Metafysiko.org : Ανοίγοντας τα πανιά μας στους ωκεανούς του παγκόσμιου ιστού


Δεν έχουν περάσει και πολλές ημέρες από τον εορτασμό των 5 ετών από τη δημιουργία της ομάδας Gateway. Από το 2002 χτίζουμε αργά και σταθερά αυτό που σήμερα αποκαλούμε με περηφάνια ως Ελληνική Κοινότητα του Μεταφυσικού. Και αν τα προφίλ της Πυθέας και της FantasyGate χαρακτηρίζονται πρωτότυπα, της Κ.Α.Π.Α και της Κ.Α.Π.Θ πρωτοποριακά, τότε τι μπορεί να πει κανείς για το νέο μεγάλο project που ανακοινώνεται σήμερα και ξεκινά το δικό του ταξίδι;
Ένα ταξίδι μακρινό, που αυτή τη φορά δεν θα περιοριστεί στα στενά πλαίσια της θάλασσας του ελληνικού διαδικτύου… Με το www.metafysiko.org , δημιουργείται η πρώτη συγκροτημένη και συλλογική προσπάθεια για την ανάδειξη του ελληνικού χώρου της πνευματικής αναζήτησης σε ολόκληρο τον κόσμο!


Ένα μικρό ιστορικό


Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή… Η ιδέα για τη δημιουργία ενός «μεταφυσικού» διεθνούς ιστότοπου, τέθηκε για πρώτη φορά στο ταξίδι της ομάδας Πυθέας στο Βίσοκο της Βοσνίας (17-22 Ιουλίου 2006) και συζητήθηκε για πρώτη φορά μεταξύ των μελών της κοινότητας την αμέσως επόμενη του ταξιδιού, στο meeting των Πετραλώνων της Χαλκιδικής στις 23 του ίδιου μήνα. Από τότε πέρασε αρκετός καιρός στον οποίο και είχαμε την ευκαιρία να αποκρυσταλλώσουμε όλες τις ιδέες που είχαν πέσει στο τραπέζι των συζητήσεων, καθώς επίσης και να αφοσιωθούμε στην όσο το δυνατόν λειτουργικότερη σχεδίαση της νέας ιστοσελίδας. Ας μη ξεχνάμε επίσης πως στο μεσοδιάστημα αυτό επανασχεδιάστηκε και επαναλειτούργησε η ομάδα FantasyGate… Το προηγούμενο είχε ως αποτέλεσμα να τοποθετήσουμε το uploading του διεθνούς site μετά το Μάρτιο στο χρονοδιάγραμμα μας. Παρ’ όλα αυτά μέλη της κοινότητας όπως η Melian, η Freya και ο Akpe, προσφέρθηκαν ευγενικά να βοηθήσουν στη μετάφραση ενός αριθμού άρθρων, αποστολών και άρθρων επικαιρότητας. Φτάνουμε λοιπόν στα τέλη του Απρίλη, όπου και μετά το ταξίδι της Πυθέας στην Κωνσταντινούπολη, τα πάντα είναι έτοιμα για το μεγάλο βήμα. Αγοράζεται το domain metafysiko.org, το οποίο μέσα σε λίγες ώρες φιλοξενεί τη νέα εξελιγμένη έκδοση της μηχανής Web it! (σχεδιασμένη αποκλειστικά από τον τεχνολογικό μας υπεύθυνο Χάρη Θώμο-Nocturnal). Στη συνέχεια η βάση δεδομένων αρχίζει να γεμίζει με υλικό, ενώ παράλληλα προστίθενται και οι τελευταίες πινελιές στο γραφιστικό κομμάτι της σελίδας για το οποίο υπεύθυνος είναι ο Νίκος Κουμαρτζής (Solon Aimonas Eautou). To νέο φόρουμ ανεβαίνει και εμπλουτίζεται με τις κατάλληλες κατηγορίες, έτσι φτάνουμε στο βράδυ της 6ης Μαϊου όπου και όλα είναι έτοιμα. Το ταξίδι ξεκινά!

Η δομή της νέας ιστοσελίδας


Στο επάνω τμήμα του www.metafysiko.org συναντά κανείς μια μπάρα που φιλοξενεί 8 επιλογές. Η πρώτη ονομάζεται Who Are Gateway Team. Εκεί μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο «Ποια είναι η ομάδα Gateway» (που είχε μοιραστεί στο Πανελλαδικό Συμπόσιο Κορυφής το 2005) μεταφρασμένο μέχρι στιγμής σε 4 γλώσσες: Αγγλικά, Ισπανικά, Ρωσικά και Σουηδικά. Ακριβώς από κάτω υπάρχουν τα βιογραφικά των μελών της ομάδας Gateway και αμέσως μετά γίνεται μια γνωριμία με το προφίλ των μελών της International Gateway(θα μιλήσουμε για αυτή στο αμέσως επόμενο κεφάλαιο). H όγδοη κατηγορία ονομάζεται metaphysics society teams and links. Εκεί θα συναντήσετε συνδέσμους με τα υπόλοιπα sites της κοινότητας μας, καθώς επίσης και συνεχώς εμπλουτιζόμενη λίστα με ξένους αξιόλογους ηλεκτρονικούς προορισμούς. Η έβδομη κατηγορία ονομάζεται metaphysics society forum και στεγάζει το διεθνές φόρουμ του metafysiko.org όπου και θα χρησιμοποιείται η αγγλική γλώσσα. Σπουδαία ευκαιρία για ανταλλαγή πληροφοριών με ξένους λάτρεις του παράδοξου!
Από τη δεύτερη μέχρι και την έκτη κατηγορία συναντούμε ουσιαστικά τον συγγραφικό πυρήνα του metafysiko.org. 1)Alternative Studies: Mε περιεχόμενο ανάλογο με αυτό των δικών μας «Άρθρων Μελών», «Άρθρων Επισκεπτών» και «Άρθρων συνεργατών» στο site της ομάδας Gateway, καθώς επίσης και με των «Διηγημάτων» και των «Άρθρων» στην ιστοσελίδα της FantasyGate. 2) Scientific Research Papers: Γιατί στο εξωτερικό η ενασχόληση με το παράδοξο προϋποθέτει έρευνα στα εργαστήρια και επιστημονική μεθοδολογία. Εδώ θα βρείτε ότι τραβάει η όρεξή σας από το ίδιο το αρχείο της SPR(Βρετανική Εταιρία Ψυχικών Ερευνών) και όχι μόνο! 3) Interviews: Με συνεντεύξεις ξένων και Ελλήνων αναζητητών. 4)Research on the Spot: Με λίγα λόγια: Ο πλανήτης γνωρίζει τι εστί ομάδα Πυθέας! 5) Greek and Global News: Για νέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο σε μορφή άρθρων επικαιρότητας.


H “International Gateway” και οι στόχοι της


Μαζί με το metafysiko.org γεννιέται και μια νέα ομάδα στους κόλπους της κοινότητάς μας. Το όνομα αυτής: International Gateway! Πρόκειται για μια ανοιχτή ομάδα στα πρότυπα της Πυθέας και της FantasyGate. Ωστόσο απαιτείται όπως είναι λογικό η καλή γνώση και χρήση της αγγλικής. Μέσα στο 2007 έχουμε ήδη καταφέρει να οργανώσουμε έναν αξιόλογο και ισχυρό πυρήνα ατόμων, που προερχόμενα από το φόρουμ της κοινότητας θα στελεχώσουν την I.G.
Οι αρμοδιότητες και το προφίλ των ατόμων αυτών χωρίζονται χοντρικά σε δύο κατηγορίες τις οποίες θα προσπαθήσω να αναλύσω όσο πιο απλά γίνεται:

1) Έλληνες που κατοικούν στην Ελλάδα και έχουν καλή γνώση της αγγλικής. Τα μέλη αυτά είναι υπεύθυνα για την επίβλεψη του φόρουμ του metafysiko.org. Επίσης έχουν τη δυνατότητα να μεταφράζουν κείμενα για τις κατηγορίες 2-5 της κεντρικής μπάρας της ιστοσελίδας, καθώς επίσης και να γράφουν ανταποκρίσεις σε μορφή άρθρων επικαιρότητας (6η κατηγορία) για τα τεκταινόμενα στον ελληνικό χώρο της αναζήτησης.
2) Έλληνες και αλλοδαποί που κατοικούν στο εξωτερικό (ή ακόμη και αλλοδαποί που κατοικούν στην Ελλάδα). Τα μέλη αυτά πέρα από όλες τις παραπάνω δυνατότητες, μπορούν να παίξουν και τον ρόλο του –κατά κάποιο τρόπο- ανταποκριτή γεγονότων (πάντα σε σχέση με τη θεματολογία του metafysiko.org) από τις χώρες στις οποίες κατοικούν.



Οι απώτεροι στόχοι από όλα τα παραπάνω είναι προφανείς. Όχι μόνον κάνουμε γνωστό σε ολόκληρο τον κόσμο πως ο ελληνικός χώρος της πνευματικής αναζήτησης είναι ζωντανός και ενεργός από νέους ανθρώπους, αλλά στην ουσία έχουμε τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε ένα παγκόσμιο δίκτυο συγκέντρωσης πληροφοριών και ειδήσεων από φίλους-συνεργάτες που ούτε καν γνωρίζουμε αυτή τη στιγμή!



Επιλογικά…

Μετά από όλα τα παραπάνω θα ήταν εύκολο να πέσουμε στην παγίδα του άκρατου ενθουσιασμού. Όμως όπως και πριν από κάθε project που υλοποιούμε, γνωρίζουμε ότι για να «πατήσει» και να «στεριώσει» μια νέα προσπάθεια, χρειάζεται σοβαρότητα και υπομονή. Πόσο μάλλον για ένα όραμα σχεδίασης μιας διεθνούς ιστοσελίδας, που αν μη τι άλλο πρόκειται να σταθεί (sic) πλάι σε κοινότητες δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων από κάθε γωνιά του κόσμου… Και εμείς καλούμαστε να προ(σ)καλέσουμε τους ανθρώπους αυτούς να γνωρίσουν τις ιδέες και το έργο μας, αφήνοντας πίσω την εσωστρέφεια που παρατηρείται στη συντριπτική πλειονότητα των ανάλογων ελληνικών ιστότοπων…
Όλα δείχνουν λοιπόν πως αυτό θα είναι ένα ταξίδι αλλιώτικο από τα άλλα…

Will you come on board?


*Για επικοινωνία με το metafysiko.org: metafysiko@yahoo.com
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-07, 23:59
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Βιογραφικα των μελων της International Gateway Team θα βρειτε στο http://www.metafysiko.org/index.php?module=mlist&id=1
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-08, 21:53
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Εμμ, συγγνώμη για την παρέμβαση, δεν μου αρέσει να καρπώνομαι ιδέες άλλων, αλλά στενοχωριέμαι όταν καπελώνομαι κιόλας. Μηνά, η ιδέα αυτή είσαι σίγουρος πως τέθηκε στα Πετράλωνα; Γιατί εγώ αλλιώς τα θυμαμαι...
Και το ποιός πέταξε πρώτος την ιδέα, όπως και πολλές άλλες που πραγματοποιήθηκαν εν καιρώ...
Μπορεί να μην είμαι πλέον ενεργό μέλος της ομάδας, αλλά ψιλοτρελαίνομαι όταν καρπώνονται οι άλλοι δικές μου ιδέες. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, αν και στην δική μου περίπτωση, αισθάνομαι πως προσπαθεί να πέσει ένα μεγάλο blanco σε όσα με αφορούν.
Δεν πειράζει, καλά να είστε παιδιά, και προχωρήστε με τις "ιδέες σας" για Fantasy Gate και International Gateway.
Tις ειλικρινείς ευχές μου για ένα Δημιουργικό 2008 σε όλα τα επίπεδα.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-08, 22:24
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βασίλη και καλώς επέστρεψες μετά από ενάμιση περίπου χρόνο στην κοινότητα..

Δυστυχώς, δεν μπορώ να ακολουθήσω τον ειρμό των σκέψεων σου. Αναφέρεις:
Παράθεση:
Μπορεί να μην είμαι πλέον ενεργό μέλος της ομάδας, αλλά ψιλοτρελαίνομαι όταν καρπώνονται οι άλλοι δικές μου ιδέες. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, αν και στην δική μου περίπτωση, αισθάνομαι πως προσπαθεί να πέσει ένα μεγάλο blanco σε όσα με αφορούν.
Δεν πειράζει, καλά να είστε παιδιά, και προχωρήστε με τις "ιδέες σας" για Fantasy Gate και International Gateway.

Δεν θυμάμαι σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι. Τι εννοείς πρώτα απ' όλα με τη λέξη "ιδέα"; Ένα οργανωμένο πλάνο, με απαντήσεις σε πρακτικά ζητήματα οργάνωσης και υλοποίησης, συμπεριλαμβανομένου οράματος και σχεδιασμού, ή μία φράση που κάποια στιγμή ειπώθηκε;
Αν εννοείς το πρώτο, η ιδέα ενός "μεταφυσικού" διεθνούς ιστοχώρου τέθηκε για πρώτη φορά στο Visoko με μέλη της ομάδας Πυθέας, ενώ τον επόμενο μήνα άρχισε να ολοκληρώνεται η ιδέα μίας όσο το δυνατόν πιο οργανωμένης προσπάθειας υλοποίησης του οράματος.
Αν εννοείς τώρα το δεύτερο, εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην Gateway (δηλαδή τέλη 2003 και μετά) σε κάθε συνάντηση των μελών κάποιος πετούσε την "τρελή" για τότε αυτή ιδέα.

Αν και κάποτε πίστευα ότι επειδή έχω μία "ιδέα" (δηλαδή μία σκέψη που κάποια στιγμή ήρθε στο μυαλό μου) μου ανήκει, σύντομα έμαθα ότι "ιδέες" (με την παραπάνω έννοια) έχουν όλοι. Αυτό που ξεχωρίζει όμως τους ανθρώπους μεταξύ τους είναι ότι κάποιοι βάζουν στόχους, χτίζουν οράματα γύρω από αυτές και δουλεύουν για να τις υλοποιήσουν.
Οπότε, προσωπικά δέχομαι την έννοια της "ιδέας" ως "ένα οργανωμένο πλάνο, με απαντήσεις σε πρακτικά ζητήματα οργάνωσης και υλοποίησης, συμπεριλαμβανομένου οράματος και σχεδιασμού".
Ως τέτοια λοιπόν, ολόκληρο το υπόβαθρο του metafysiko.org, οργανωμένου σαν σκέψη, τέθηκε για 1η φορά στο Visoko. Γιατί, και ο άνθρωπος είχε την ιδέα να ταξιδέψει στο φεγγάρι το 500 π.Χ., αλλά οι βάσεις και ο σχεδιασμός τέθηκαν στις αρχές της δεκαετίας του '60. Ελπίζω να γίνεται κατανοητός ο συλλογισμός μου.

Αν τώρα θυμάσαι ότι η ιδέα είναι δική σου (με την έννοια απλά της σκέψης), τότε αν μη τι άλλο είσαι καλοδεχούμενος να συμβάλεις στην προσπάθεια αυτή της κοινότητας και γιατί όχι να πρωτοστατήσεις κιόλας. Δυστυχώς όμως για την πατρότητα του .org θα πρέπει να κονταροχτυπηθείς με καμιά δεκαριά παλαιότερα μέλη της Gateway (γιατί ας μην ξεχνάμε, η ομάδα υπήρχε ήδη πολύ καιρό πριν γίνουμε εγώ ή εσύ μέλος της).

Τώρα, ως προς κάποια έμμεσα παράπονα που εξέφρασες, το έργο σου στην ομάδα υπάρχει online για όποιον επιθυμεί να το βρει (όπως και κάθε άλλου από τα πολλά είναι η αλήθεια παλαιά πλέον μέλη μας) και σε καμία περίπτωση δεν σβήστηκε με blanco. Γιατί να σβηστεί άλλωστε; Η ομάδα G είναι ότι είναι όχι εξαιτίας του σήμερα, αλλά εξαιτίας του παρελθόντος της και των οραμάτων της για το μέλλον.
Αν τώρα έχεις διαπιστώσει ότι κάποιο μέρος της δουλειάς σου έχει χαθεί ή δεν είναι προσβάσιμο, ενημέρωσε μας σχετικά και αν μη τι άλλο θα λύσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα (γιατί ας μην ξεχνάμε ότι αν κάτι τέτοιο συμβαίνει τότε είναι εις βάρος πρώτα απ' όλα της ομάδας). Άλλωστε, ήσουν μέλος και γνωρίζεις τον τρόπο να ενημερώνεις το κατάλληλο άτομο για κάθε είδους θέμα.

Όπως και να' χει, ελπίζω η επανεμφάνιση σου στην κοινότητα να συνοδευτεί και με την επαναενεργοποίηση σου στα κοινά και να μην περιοριστεί στα παραπάνω..

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 12-01-08 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-08, 22:45
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Αγαπητέ και φίλτατε Νίκο, προσυπογράφω αυτά που λες περί ιδεών και προσπάθειάς υλοποιήσηης των. Δυστυχώς, οι συγκυρίες το έφεραν έτσι που να μην προλάβω να κάνω κάτι για να τις πραγματοποιήσω, όμως θυμάμαι πολύ καλά όλα όσα είχαν ειπωθεί στην Θεσσαλονίκη, στο τελευταίο meeting που ήμουν μέλος της ομάδας, και μάλιστα σπίτι σου.
Φεβρουάριος 2006. Πετούσαμε (κλασικά) ιδέες για να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο τον πήχη. Αυτή την σκέψη την είχα από καιρό και μάλιστα όταν την πρότεινα, είπα συγκεκριμένα πράγματα. Είχα μάλιστα προτείνει να κανει την μετάφραση των κειμένων ο tsilof νομίζω (ο Μηνάς σίγουρα το θυμάται, έχει απίστευτη μνήμη). Είχα προτείνει και συνεργασία με περιοδικά (δες σε επόμενο νήμα την επάνάληψη της πρότασης) και η ιστοσελίδα να γίνει διεθνής με την μεταφραση των κειμένων στα αγγλικα.
Φυσικά, η ιδέα παραπέμφθηκε πρός εξέταση στο απώτερο μέλλον, αλλά δυστυ΄χως-και πάλι- δεν κατάφερα να βοηθήσω, παρόλο που πολύ το ήθελα. Δεν αμφιβάλλω πως υπήρχε μια τέτοια σκέψη και πρίν, όμως νομίζω πως είχα πεί πολυ συγκεκριμένα πράγματα κάι όχι κάτι αόριστο. Είχα δώσει συγκεκριμένη κατεύθυνση και στην τελική, εγώ δεν θυμάμαι να το είχε πεί κάποιος η να είχε αναφερθεί πρίν από μένα. Αν συνέβη αυτό, θύμησε μου το σε παρακαλώ, γιατί η μνήμη μου δεν συγκράτησε ποτέ κάτι τετοιο.
Όσον αφορά το παράπονο μου, ας πούμε πως είναι μια γενικότερη πικρία για τον τρόπο που εκδιώχθηκα, ενώ αντιμετώπιζα ένα πολυ σοβαρό πρόβλημα.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Βασίλη, πρώτα απ' όλα κόψε τα "αγαπητέ" και "φίλτατε".. γνωριζόμαστε τόσο καιρό που τέτοιου είδους εκφράσεις αν δεν είναι τυπικές, τότε μπορούν να γίνουν αντιληπτές ως κάτι αρνητικό.

Ως προς την ιδέα, στο ξαναλέω ότι σαν σκέψη που αιωρούταν υπήρχε από τότε που μπήκα στην ομάδα. Έχει συζητηθεί με τόσα άτομα, τόσες πολλές φορές που δεν υπάρχει λόγος νομίζω να σου απαριθμήσω ονόματα.
Το αναφέρω όμως ακόμα μία φορά, είσαι ευπρόσδεκτος όπως και οποιοδήποτε άλλο μέλος της κοινότητας να βοηθήσει. Η κοινότητα δεν έχει καταφέρει να γίνει γνώστη λόγω των ιδεών της, αλλά λόγω των έργων της.. και το τελευταίο είναι η προτεραιτότητα μας εδώ και καιρό.

Ως προς την αναφορά σου στον "τρόπο που εκδιώχθηκες", δεν θα ήθελα να συζητήσω κάτι τέτοιο με αυτόν τον τρόπο γιατί αποτελεί προσωπικό σου ζήτημα. Το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι υπήρχαν λόγοι για ένα εξαιρετικά μεγάλο χρονικό διάστημα (περισσότερο από ένα χρόνο), οι οποίοι δυστυχώς δεν είχαν να κάνουν με τη δύσκολη φάση που περνούσες.

Άσε το παρελθόν και δες το μέλλον λοιπόν.. τα λόγια είναι καλά όταν συνοδεύονται με έργα, το έργο όμως είναι αυτό που μένει και αν έχεις όρεξη για έργα τότε σίγουρα υπάρχουν οι ευκαιρίες που επιθυμείς.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 12-01-08 στις 22:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.