Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-04-10, 02:20
balthazar Ο χρήστης balthazar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

[QUOTE=merum;79699]balthazar:



Αν αναφέρεσαι στην εποχή που έζησε και έδρασε ο Χριστός, το κήρυγμά του κατά πάσα πιθανότητα δεν είχε θρησκευτικές προεκτάσεις, όσο κοινωνικές. Θρησκεία (κατά συνέπεια και όπιο) έγινε στη συνέχεια ο Χριστιανισμός...

φιλε μου επιτρεψε μου να θεωρω πως η θρησκεια εχει την ιδια ακριβος λειτουργεια σε ολα τα χοροχρονικα και πολιτικοκοινονικα πλαισια,να βαζει φραγμους και απαγορευσεις στο ανθρωπινο ειδος.Το ιδιο δεν κανουν και οι νομοι ομως???? Ναι αλλα η διαφορα του νομου ειναι οτι οι ιδιοι οι ανθρωποι τους φτιαχνουν και τους διαχειριζονται...και στη θρησκεια το ιδιο ομως η θρησκεια ειναι υποκρισια απο την πλευρα μου.Σκεψου λιγο πως ενα αυλο ον εδωσε μια πλακα με 10 εντολες η πως ενα αυλο ον λεει τι ειναι σωστο και τι οχι??? Αυτο θα το κανει μια κοινονια.Σκεψου γιατι το σεξ να ειναι απαγορευμενο απο τον χριστιανισμο οταν στην αρχαια ελλαδα και στη ρωμη ηταν διασκεδαση. Ο χριστιανισμος στοχευσε εκει που ειχε αδυναμια η ρωμαικη κοινονια,στην τρυφιλη ζωη ετσι οτιδηποτε εχει σχεση με το παρελθον καταδικαζεται ος απαγορευμενο.Σου ερμηνευσα με ιστορια και κοινονιολογια και οχι με τη δυναμη του θεου. Η καθε θρησκεια ειναι η συνεχια του καθε συστηματος. Η επιστημη και η γνωση ερμηνευει...οχι ο θεος
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.