Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 09-02-08, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Συνέχεια από το προηγούμενο δημοσίευμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
H λογική δηλαδή τι έχει να πει για την Αρχή? Απολύτως τίποτα. Για να μην πως για μετά το τέλος.

Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο ...
Ποιός σου είπε ότι η Λογική απορρίπτει την Αρχή;
( όρα παρακάτω για το τι σημαίνει Αρχή, μιά και κατάλαβες ό,τι ήθελες..)

Και είναι η τρίτη φορά που δημοσιεύω την παραπάνω λίστα, πράγμα που καταντά κουραστικό, αλλά κανένας από τους δογματικούς σαν και σένα δεν την παίρνει υπ' όψιν του. Απλά την αγνοεί και συνεχίζει το ίδιο τροπάρι.
Όσον αφορά την λέξη "άστοχος":
Δεν αντιπαρατίθεται ο διαφωνών με μένα , καθ' όσον δεν τα είπα εγώ ( άρα στοχεύει σε λάθος πρόσωπο... ), αλλά με το σύνολο σχεδόν των Γιγάντων της Ελληνικής Γραμματείας, οπότε δεν έχω παρά να του ευχηθώ καλή δύναμη και να κάτσω να παρακολουθώ προς ψυχικήν τέρψιν την προσπάθειά του αυτή....
Είμαι βέβαιος δε, ότι ούτε που γνωρίζεις την σημασία της λέξης "άστοχος", καθ' όσον τα γραφόμενά σου αυτό δείχνουν. Διαφορετικά, πώς εξηγείς την απάντησή σου ότι "νομίζω πως είμαι ο Θεός"; '
-Κατάλαβες επί τέλους για ποιό λόγο η αντιπαράθεση μαζί μου είναι άστοχη;

...Όπως επίσης δεν έχεις ιδέα τι είναι η "Αρχή", μπερδεύοντας την χρονική έννοια της λέξης - παραγώγου του ρήματος "αρχίζω", με την Φιλοσοφική, που είναι παράγωγη του ρήματος "Άρχω", η δε διαφορά έγκειται στο ότι χρονικά η λέξη γράφεται με πεζό πρώτο γράμμα ( αρχή και τέλος ), φιλοσοφικά δε με κεφαλαίο... το δε αποδιδόμενο στον Ιησού " Εγώ ειμί η Αρχή και το Τέλος", δεν αναφέρεται στον χρόνο - αρχίζει το ματς και τελειώνει στα 90 λεπτά - αλλά στο ότι είναι " Ο Άρχων και ο Τέλειος ( τελώ - επιτελώ - τελετή κλπ. ) - ή θέλεις περαιτέρω εξήγηση;
( Βλέπεις κάτι ξέρω και εγώ ο άπιστος (!) από Εσωτερικό Χριστιανισμό... Εσύ ο πιστός όμως
Προσβλητικός δε είσαι ΕΣΥ όταν γράφεις όπως γράφεις εναντίον μου, τυφλωμένος από την θρησκοληψία και τον φανατισμό, που δεν σε αφήνει να καταλάβεις τι ακριβώς γράφω.
Για ξαναδιάβασε το κείμενο - απάντησή μου που χαρακτηρίζεις προσβλητικό, και επισήμανέ μου ΜΙΑ προσβλητική φράση, και αν την βρεις, θα ζητήσω συγγνώμη...
Μην με παρασύρεις σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Η συζήτηση αναφέρεται σε αντιπαράθεση ιδεών και γνωμών και όχι σε πρόσωπα.
Ξαναδιάβασα το κείμενό μου που έκρινες "προσβλητικό" και είδα - σε αντίθεση με αυτά που μου καταλογίζεις - ότι δεν απευθύνθηκα σε κανέναν συγκεκριμένα.
Να υποθέσω, λοιπόν, πως όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται;
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 09-02-08 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 09-02-08, 18:35
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Α ωραία, τα ίδια πάνω κάτω λένε και άλλες 50 θρησκείες, σώνει και ντε έχουμε αντιγραφές...? δεν πρόκειται να σου εξήγησω αναλυτικά μιας και είσαι απίστευτα κολλημένος αν και μόνο τυφλός δεν μπορεί να δει τις διαφορές μεταξύ χριστιανισμού και στωικών πχ. Και ποιό κείμενο είδες και κατάλαβες ότι δεν είσαι προσβλητικός? Είσαι απίστευτα προσβλητικός όταν λες τον άλλον δογματικό, θρησκόληπτο όταν δεν ξέρεις καν αν είμαι χριστιανός. Μας είπες ότι είναι αντιγραφή, οκ σε καταλάβαμε. Είδες πως αντέδρασες μόλις υποννόησα ότι είναι μπούρδες αυτά που πιστεύεις εσύ? Και αν αυτό το thread είναι για ανταλλαγή ιδεών και γνωμών είσαι ο πλέον ακατάλληλος να συμμετέχεις μιας και θέλεις να επιβάλεις τη γνώμη σου και όχι απλώς να την πεις. Προφανώς εσύ είσαι ο δογματικός και ο φανατισμένος και δεν δέχεσαι άλλη γνώμη. Από εδώ και πέρα λοιπόν αν θες, λέγε την γνώμη σου χωρίς να θεωρείς τους διαφορετικούς από εσένα βλαμμένους.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΟ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 09-02-08 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 09-02-08, 18:58
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Α ωραία, τα ίδια πάνω κάτω λένε και άλλες 50 θρησκείες, σώνει και ντε έχουμε αντιγραφές...? δεν πρόκειται να σου εξήγησω αναλυτικά μιας και είσαι απίστευτα κολλημένος αν και μόνο τυφλός δεν μπορεί να δει τις διαφορές μεταξύ χριστιανισμού και στωικών πχ. Και ποιό κείμενο είδες και κατάλαβες ότι δεν είσαι προσβλητικός? Είσαι απίστευτα προσβλητικός όταν λες τον άλλον δογματικό, θρησκόληπτο όταν δεν ξέρεις καν αν είμαι χριστιανός. Μας είπες ότι είναι αντιγραφή, οκ σε καταλάβαμε. Είδες πως αντέδρασες μόλις υποννόησα ότι είναι μπούρδες αυτά που πιστεύεις εσύ? Και αν αυτό το thread είναι για ανταλλαγή ιδεών και γνωμών είσαι ο πλέον ακατάλληλος να συμμετέχεις μιας και θέλεις να επιβάλεις τη γνώμη σου και όχι απλώς να την πεις. Προφανώς εσύ είσαι ο δογματικός και ο φανατισμένος και δεν δέχεσαι άλλη γνώμη. Από εδώ και πέρα λοιπόν αν θες, λέγε την γνώμη σου χωρίς να θεωρείς τους διαφορετικούς από εσένα βλαμμένους.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΟ....

Ακόμη ένα δείγμα φανατισμού και παρωπιδιασμού.
Στο υπό κρίσιν κείμενό μου, σε προκάλεσα να μου πεις πού ήμουν προσβλητικός.
Ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, ή δεν θέλεις να καταλάβεις.
Σε προκαλώ και πάλι, να μου παραθέσεις από το κείμενο που έκρινες, έστω και ΜΙΑ φράση προσβλητική, για να δούμε ποιός πρέπει να είναι τελικά ο αποδέκτης των χαρακτηρισμών σου.
Μάθε όμως λίγο καλύτερα ελληνικά για να εκφράζεσαι σαφέστερα ή για να κατανοείς τι διαβάζεις, διότι δεν έγραψα τι "πιστεύω" εγώ. αλλά τι είπαν άλλοι και πότε.
Αν δεν συμφωνείς, παράθεσε ένα μόνον απόσπασμα από αυτά που "μετέφερα" από την Ελληνική γραμματεία και να μας πεις ότι δεν είναι έτσι, αναφέροντας και τον λόγο.
Ή ελλείψει επιχειρηματολογίας θα με ξαναστολίσεις;
Βλέπεις, εγώ δεν το κάνω διότι είπα ότι με φανατισμένα άτομα είναι άσκοπο να προσπαθείς να κάνεις διάλογο.
Κάνεις δε τα πάντα, για να με πείσεις πως είσαι ένα από αυτά.
Η ευθύνη δική σου.
Αυτού του είδους η λυσσαλέα αντίδραση του Δόγματος ενάντια στην Γνώση και την Ιστορία είχε σαν αποτέλεσμα τεράστια και μαζικά εγκλήματα ανά τους αιώνες από τους δογματικούς... Τι να κάνουμε...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 09-02-08 στις 19:03
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 10-02-08, 12:57
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Τάκη για άλλη μια φορά αναγκάζομαι να σου κάνω παρατήρηση. Απότι θα έχεις καταλάβει ο τρόπος που χειρίζεσαι τις συζητησεις εξαγριώνει τους υπόλοιπους χρήστες. Προσπάθησε να μην είσαι απαξιωτικός και δογματικός. Γιατί αυτό για το οποίο κατηγορείς όλους τους άλλους πρόσεξε τελικά μη καταλογιστεί σε σένα. Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η συζήτηση επί προσωπικού.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-02-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΘΑΛΗΣ ( 625 - 546 π.Χ. ): Αγάπα τον πλησίον
Κατά ΜΑΤΘΑΙΟΝ: Αγαπήσης τον πλησίον σου ως σεαυτόν
ΘΑΛΗΣ: Ένιοι δε και αυτών (τον Θάλητα) ειπείν φασίν αθανάτους τας ψυχάς
Κατά ΜΑΤΘΑΙΟΝ: Και μη φοβηθήτε αποκτεινόντων το σώμα, την δε ψυχήν μη δυναμένους αποκτείναι.
ΘΑΛΗΣ: Ειρήνην αγάπα
Ρήση του ΙΗΣΟΥ: Ειρήνη υμίν
Να ρωτήσω μόνο από που μπορεί να αντλήσει κάποιος τις ρήσεις του Θαλή; (και των υπολοίπων)
Δηλαδή, θέλουμε εδάφια από την ελληνική γραμματεία.

Δεν αμφιβάλω ότι ειπώθηκαν αλλά για να είναι σωστός και πλήρης ο κατάλογος
πρέπει να επενδυθεί και με το εδάφιο βιβλίο κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 10-02-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Τάκη για άλλη μια φορά αναγκάζομαι να σου κάνω παρατήρηση. Απότι θα έχεις καταλάβει ο τρόπος που χειρίζεσαι τις συζητησεις εξαγριώνει τους υπόλοιπους χρήστες. Προσπάθησε να μην είσαι απαξιωτικός και δογματικός. Γιατί αυτό για το οποίο κατηγορείς όλους τους άλλους πρόσεξε τελικά μη καταλογιστεί σε σένα. Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η συζήτηση επί προσωπικού.
Μήπως επέλεξες λάθος στόχο για τα "βέλη" σου κοπέλα μου;

Για κοίτα προσεκτικότερα ποιός προσωποποιεί τις επιθέσεις και ποιός επιτίθεται με χαρακτηρισμούς όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα...

Πες μου, μιά και σαν συντονίστρια παρακολουθείς το νήμα, σε ποιά καίρια ερώτησή μου απαντήθηκα χωρίς να υπάρξει ειρωνεία αντί παράθεσης επιχειρημάτων;

Στο τελευταίο μου δημοσίευμα αναφέρω:

"...Ακόμη ένα δείγμα φανατισμού και παρωπιδιασμού.( αναφερόμενος στο μήνυμα που τελειώνει έτσι: "....ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑΚΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΛΕΝΕ, ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΟ... ." Τι ήθελες, να τον χαϊδέψω;)
Στο υπό κρίσιν κείμενό μου, σε προκάλεσα να μου πεις πού ήμουν προσβλητικός.
Ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, ή δεν θέλεις να καταλάβεις.
Σε προκαλώ και πάλι, να μου παραθέσεις από το κείμενο που έκρινες, έστω και ΜΙΑ φράση προσβλητική, για να δούμε ποιός πρέπει να είναι τελικά ο αποδέκτης των χαρακτηρισμών σου..."

Από έναν έντιμο συνομιλητή, κατά την γνώμη σου ποιά θα έπρεπε να είναι η απάντηση;

Οι "ήπιες" αναφορές των συζητητών, χωρίς να έχω χαρακτηρίσει κανένα προσωπικά μέχρι τότε, τουλάχιστον:

"...Αναφέρεται κάπου εδώ μέσα πως ο Χριστός είναι αντιγραφή του μίθρα να δω τι παραμύθια λέγονται?..."
"...Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο να σταματήσεις να συμβουλεύεσαι τις αντιχριστιανικές πηγές και τους δήθεν αντικειμενικούς (από αυτούς αντιγράφει και ο Νταν Μπραουν?)..."
"...Άρα αλλού τα προπαγανδιστικά σου σχόλια και οι προσβλητικοί σου χαρακτηρισμοί ..."( Αυτό ήταν η αιτία που προκάλεσα για παράθεση προσβλητικής φράσης μου και σαφώς δεν απαντήθηκα, μιά και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπήρχε στο υπό κρίσην κείμενο προσβλητική φράση! )
"...Και δεν κατάλαβα, γιατί η αντιπαράθεση μαζί σου είναι άστοχη? Τι είσαι, ο θεός ο ίδιος?..." ( Και ποιά η ευθύνη μου, όταν ο συνομιλητής δεν γνωρίζει την σημασία των λέξεων όπως έκανα τον κόπο να του δείξω, παρεξηγεί και αντιγυρίζει προσβάλλοντάς με; )
"...δεν πρόκειται να σου εξήγησω αναλυτικά μιας και είσαι απίστευτα κολλημένος..."

Μήπως κοπέλα μου, είσαι λίγο προκατειλημμένη;
Η θέση σου απαιτεί πλήρη αντικειμενικότητα.
Για να κατανοήσεις λοιπόν, όπως οφείλεις από τη θέση σου, την εξέλιξη της συζήτησης αυτής, κάνε τον κόπο να αναγνώσεις τα γραφέντα από πιό πριν και ιδιαίτερα από το μήνυμα 98 και θα καταλάβεις.
Δεν έχω - όπως ήδη το ανέφερα εδώ και αλλού, να επιβάλω καταστάσεις και ιδέες - γνώμες σε κανένα.
Οταν όμως σε μιά συζήτηση παραθέτω στοιχεία για την εδραίωση της θέσης μου και ο αντίλογος είναι ότι χρησιμοποιώ αντιχριστιανικές πηγές ( την Ελληνική Γραμματεία... ) και ότι είμαι κολλημένος χωρίς να έχω προβεί μέχρι την στιγμή αυτή σε κανένα προσωπικό χαρακτηρισμό, ειπέ μου εσύ που είσαι πιό λογική ή ψύχραιμη από μένα, πώς απαντούν.
Κάνε τον κόπο όπως ήδη είπα να διαβάσεις το μήνυμα 98 και αμέσως από κάτω την απάντηση, όπως και την συνέχεια, και θα δούμε ποιός είναι δογματικός και απαξιωτικός.

Ευθέως ερωτώ: Στο μήνυμα 98 θα απαντούσες έτσι;:

Όσον αφορά τον μίθρα κλπ. κάνε εσύ τον κόπο να σταματήσεις να συμβουλεύεσαι τις αντιχριστιανικές πηγές και τους δήθεν αντικειμενικούς ( εννοεί την παράθεση ρήσεων των Αρχαίων Σοφών! )(από αυτούς αντιγράφει και ο Νταν Μπραουν?) και δες ψύχραιμα πως υπάρχει και η άλλη πλευρά και όχι μόνο η δικιά σου. ...( δηλαδή η πλευρά που δεν αποδέχεται ότι οι αναφερθείσες ρήσεις καλώς αποδίδονται στους Έλληνες Φιλοσόφους, αλλά ο εκφραστής της δεν αποτολμά να το πει ευθέως... ) ...Άρα αλλού τα προπαγανδιστικά σου σχόλια ( Πού στον δαίμονα τα είδατε; Και τί προπαγανδίζω; ) και οι προσβλητικοί σου χαρακτηρισμοί ( ζήτησα να τους αναφέρουν ώστε αν είχαν δίκιο να ζητήσω συγγνώμη, αλλά απάντηση δεν πήρα )για κάτι που πιστεύει και νιώθει καλά κάποιος δίπλα σου. Έχεις προφανώς το δικαίωμα της γνώμης αλλά μπορείς επίσης να είσαι λιγότερο προσβλητικός. ( πάλι το ίδιο τροπάριο ) Και δεν κατάλαβα, γιατί η αντιαπράθεση μαζί σου είναι άστοχη? Τι είσαι, ο θεός ο ίδιος?
...Με λίγα λόγια, πέτυχαν αυτό που επεδίωκαν:
Ελλείψει επιχειρημάτων, να οδηγηθεί η συζήτηση αλλού, ώστε μέσα από την ένταση να χαθεί η ουσία...
Δεν συντάσσω δικόγραφο για να συνεχίσω την "αποδεικτική" τακτική, αλλά απαιτώ αντικειμενικότητα και την απόδοση των χαρακτηρισμών όπου δει...

Να αποδειχθεί με επιχειρήματα, μιά και scripta manent "Τίς ήρξατο χειρών αδίκων" και αν είμαι εγώ, θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη,
-Αν δεν είμαι όμως;

Την πιό πάνω απάντησή μου δεν την θεωρώ off topic ώστε να επικοινωνήσω με την συντονίστρια με π.μ. γι' αυτό και την δημοσιεύω, διότι πρώτον κατηγορούμαι άμεσα και Δημόσια από την συντονίστρια ως δογματικός όπερ και θεωρώ βάναυση, άδικη, αβάσιμη προσβολή, και δεύτερον επισημαίνει το ύφος των θέσεων και αντιπαραθέσεων ένθεν κακείθεν ως προς το συζητούμενο θέμα, προς κρίσιν των όποιων μας κάνουν την τιμή να παρακολουθούν το παρόν νήμα.
Η δε περαιτέρω συζήτηση με τους έως τώρα τελευταίους συνομιλητές, θεωρώ πως είναι εντελώς άσκοπη από πλευράς παραγωγής χρησίμων συμπερασμάτων, καθ' όσον δεν υπάρχει αμφοτερόπλευρη διάθεση παράθεσης επιχειρημάτων και σκόπιμα οδηγείται η συζήτηση σε ένταση και προσωπική αντιπαράθεση.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-02-08, 17:14
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Τάκη αφού επέλεξες δημόσια να με κατηγορήσεις για μη αντικειμενικότητα θα πρέπει να σου απαντήσω και δημόσια λόγω της συντονιστικής μου θέσης. Το να διαφωνείς με τους υπόλοιπους χρήστες είναι θεμιτό και σε αυτό δε θα βρεις κανέναν αντίθετο. Επειδή όμως έχω παρακολουθήσει τα posts σου σε αυτό και στα υπόλοιπα θέματα που συμμετέχεις, έχω βγάλει και εγώ κάποια συμπεράσματα. Το βασικό είναι ότι η θέση σου και οι απόψεις σου από μόνες τους δεν είναι απαραίτητα προκλητικές. Αυτό που ενοχλεί τους υπόλοιπους χρήστες και τους προκαλεί να σου απαντούν ειρωνικά είναι ότι είσαι απόλυτος και δεν αφήνεις περιθώρια σε κάποια άλλη άποψη να ακουστεί. Ακόμα και αυτό όμως θα ήταν θεμιτό αν δε το έκανες με τον τρόπο που το κάνεις. Είναι τυχαίο που οι περισσότερες από τις συζητήσεις στις οποίες συμμετέχεις καταλήγουν σε αυτό το σημείο όπως και αυτή πιο πανω;
Γι΄αυτό και σου ζήτησα πριν αλλά και άλλες φορές να προσέξεις τον τρόπο σου, όχι τα όσα πιστεύεις. Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Αν όμως έχεις οποιαδήποτε ένσταση επικοινώνησε μαζί μου μέσω π.μ.

Θα ήθελα να επιστήσω τη προσοχή και στα υπόλοιπα μέλη ώστε να αποφύγουν την ειρωνεία ακόμα και όταν νιώθουν ότι προκαλούνται και να βοηθήσουν ώστε να συνεχιστεί ο διάλογος στα επιτρεπτά και πολιτισμένα όρια.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 17-02-08, 02:52
Stavropoulos Ο χρήστης Stavropoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ξενοφερτος Χρηστος

Εγώ πραγματικα δεν μπορς να καταλαβω πως γινεται να πιστευουν οι σημερινοι Ελληνες σε ενα ξενοφερτο προιον οπως ειναι ο Χρηστος. Δεν λεω σαν χριστιανος μεγαλωσα αλλα μου ειναι αδιανοητο να πιστευει ολοκληρη Ευρωπη σε εναν εβραιο(χωρις καμια φυλετικη διακριση εννοειται).

Σε λιγο θα εχουμε σαν εθνικο προιον την κοκα κολα..

Αντι να μαθενουνε στα ελληνοπουλα την ιστορια μας και την Αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, μας μαθενουν για το τι εγινε στο Ισραηλ και το πως ο ξενοφερτος Χρηστος εκανε το νερο κρασι. Ελεος.

Δεν ειμαι ουτε 12θειστης ουτε τιποτα. Απλα μου φαινεται περιεργο για τους σκεπτομενους Ελληνες να πιστευουν σε ξενοφερτες θρησκειες. Ποσο μαλλον και απο αλλη ηπειρο.
__________________
Αργύρης Σταυρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 18-02-08, 17:28
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavropoulos
Εγώ πραγματικα δεν μπορς να καταλαβω πως γινεται να πιστευουν οι σημερινοι Ελληνες σε ενα ξενοφερτο προιον οπως ειναι ο Χρηστος. Δεν λεω σαν χριστιανος μεγαλωσα αλλα μου ειναι αδιανοητο να πιστευει ολοκληρη Ευρωπη σε εναν εβραιο(χωρις καμια φυλετικη διακριση εννοειται).

Σε λιγο θα εχουμε σαν εθνικο προιον την κοκα κολα..

Αντι να μαθενουνε στα ελληνοπουλα την ιστορια μας και την Αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, μας μαθενουν για το τι εγινε στο Ισραηλ και το πως ο ξενοφερτος Χρηστος εκανε το νερο κρασι. Ελεος.

Δεν ειμαι ουτε 12θειστης ουτε τιποτα. Απλα μου φαινεται περιεργο για τους σκεπτομενους Ελληνες να πιστευουν σε ξενοφερτες θρησκειες. Ποσο μαλλον και απο αλλη ηπειρο.
Αγαπητέ Αργύρη,

ομολογώ πως σ' έχασα...

Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ το Χριστιανισμό, ούτε και καμιά θρησκεία (έχω δική μου, διαφορετική, αντίληψη για το θείο), αλλά τι σχέση έχει ο γεωγραφικός προσδιορισμός και η εντοπιότητα ;

Από τον τίτλο του post σου "ξενόφερτος Χριστός" και την πρώτη παράγραφο, αντιλαμβάνομαι πως εννοείς ότι αν ο Χριστός ήταν ελληνικής καταγωγής, π.χ. από την Λαμία, δεν θα είχες κανένα πρόβλημα με το δόγμα και πως η διαφωνία σου εντοπίζεται μόνο στο γεγονός πως ήταν Ιουδαίος κι όχι Έλληνας, άντε Ευρωπαίος.

Αγαπητέ Αργύρη,

Οι ιδέες, η επιστήμη, η φιλοσοφία, ακόμα κι οι θρησκείες οι οποίες εμπεριέχουν δογματικές αντιλήψεις που απαιτούν αξιωματική αποδοχή και δεν επιδέχονται απόδειξη, δεν έχουν γεωγραφικά* σύνορα.
Δηλαδή θα έπρεπε να λένε στην Αυστραλία:
"η δημοκρατία είναι ξενόφερτη ιδέα, ελληνική, τι δουλειά έχουμε εμείς να την εφαρμόζουμε - έτσι όπως πάμε σε λίγο θα έχουμε εθνικό προϊόν τη φέτα"

* Μιλάω για γεωγραφικά σύνορα (δηλαδή υλικά, χειροπιαστά) γιατί, για παράδειγμα, πνευματικά σύνορα (όρια) είναι δυνατόν να έχουν.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 18-02-08, 18:11
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ πραγματικα δεν μπορς να καταλαβω πως γινεται να πιστευουν οι σημερινοι Ελληνες σε ενα ξενοφερτο προιον οπως ειναι ο Χρηστος. Δεν λεω σαν χριστιανος μεγαλωσα αλλα μου ειναι αδιανοητο να πιστευει ολοκληρη Ευρωπη σε εναν εβραιο(χωρις καμια φυλετικη διακριση εννοειται).

Σε λιγο θα εχουμε σαν εθνικο προιον την κοκα κολα..

Αντι να μαθενουνε στα ελληνοπουλα την ιστορια μας και την Αρχαια Ελληνικη φιλοσοφια, μας μαθενουν για το τι εγινε στο Ισραηλ και το πως ο ξενοφερτος Χρηστος εκανε το νερο κρασι. Ελεος.

Δεν ειμαι ουτε 12θειστης ουτε τιποτα. Απλα μου φαινεται περιεργο για τους σκεπτομενους Ελληνες να πιστευουν σε ξενοφερτες θρησκειες. Ποσο μαλλον και απο αλλη ηπειρο.
δεν μπορω να καταλαβω το παραπανω επιχειρημα σου...

μου κανει κατι το ρατσιστικο...

ολοι ειμαστε ανθρωποι και μπορουμε να πιστευουμε οπου θελουμε ειτε ζουμε Ελλαδα ειτε Αρζαμπαισταν ειτε και εγω δεν ξερω που...
μην στεκομαστε σε χωρες και φυλες...
πρεπει και δεν πρεπει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.