Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλετε να βγάλουν τα θρησκετικά μας Σύμβολα απο τα Δημόσια Κτήρια ?
ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 18 34,62%
ΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 27 51,92%
ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ 7 13,46%
Ψήφισαν: 52. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-05-10, 01:13
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: βριλησσια
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είδα πουθενά κάποια προθυμία να ζητείται να υπάρχουν και άλλα σύμβολα άλλων θρησκειών εκτός του χριστιανισμού... Και όταν στηριζόμαστε στην πλειοψηφία για να ισχυροποιήσουμε τη θέση μας και να την ορίσουμε ως φυσικό επακόλουθο και δίκαιο καθεστώς, αυτόματα θέτουμε εκτός κάθε διαφορετική αξίωση...
οχι τριθεμιους,δεν ειναι ετσι.
η αντιληψη μου για τον χριστιανισμο ειναι καθαρα προσωπικη και μεμονωμενη και δεν σχετιζεται καθολου ουτε με συμβολα,ουτε με εκκλησιες,ουτε με αιρεσεις.αυτο εχει σαν επακολουθουθο να μην εχω θρησκευτικη θεση στο συγκεκριμενο θεμα,ποσο μαλλον να την ισχυροποιησω κιολας.

με λυπει το γεγονος οτι υστερα απο τοσα ποστ δεν εχεις καταλαβει οτι εκφραζω μια καθαρα πολιτικη ( οχι κομματικη) αποψη,την οποια δεν την αποδεχομαι ως δικαιη,ειναι ομως συμφωνη με τη δημοκρατια και το συνταγμα.

σε προσωπικο επιπεδο,τασσομαι κατα της αρχης της πλειοψηφιας αφου ονειρευομαι εναν κοσμο με παιδεια,οπου μια προεκταση αυτης ειναι και η κατανοηση προς τον συνανθρωπο μας.εχω τονισει επανηλλειμενως οτι στο μονο που μπορει να διαφερει η δημοκρατια απο τον φασισμο,ειναι στην ελευθερια της εκφρασης.κατα τ'αλλα,παντα θα υπαρχουν οι υπο,παντα θα υπαρχουν οι αδικημενοι.δυστυχως ειμαι αναγκασμενος να δεχτω αυτη την κατασταση,διοτι δεν εχω τιποτε αλλο να προτεινω,πλην της ουτοπικης και χιλιομετρα απομακρυσμενης παιδειας.

νομιζω πως πανω σε αυτο δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο,μιας και επαναλλαμβανομαι συνεχως.ο καθενας ας χρησιμοποιησει την αντιληψη του και την κριση του,ωστε να διεξαγει τα συμπερασματα του.συζηταω πλεον μονο περι διαφωνιων επανω στη θεση μου και δεν ξαναμπαινω στη διαδικασια να απολογουμαι για αυτα που δεν ειπα η που δεν εννοησα.

παρεμπιπτοντως,δεν εχω καν ψηφισει στο συγκεκριμενο νημα για το εαν θελω να βγαλουν τα χριστιανικα συμβολα απο τα δημοσια κτηρια.ουτε εχω ψηφισει ποτε για το ποιος παικτης θα παραμεινει στο fame story....!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από he_black_planet
.No slave θα σου απαντήσω μετά αδερφέ,να'σαι καλά!
φιλε πλανητη μη βιαστεις διοτι θα κανω καμια βδομαδα να μπω στο φορουμ λογω επαγγελματικου ταξιδιου.οχι τιποτε αλλο αλλα θα μου χτυπας οτι παραβλεπω τις απαντησεις σου
επισης να σαι καλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη no slave : 04-05-10 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 04:18
Το avatar του χρήστη merum
merum Ο χρήστης merum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Aiberdeen
Προεπιλογή

no slave:
Παράθεση:
…με λυπει το γεγονος οτι υστερα απο τοσα ποστ δεν εχεις καταλαβει οτι εκφραζω μια καθαρα πολιτικη ( οχι κομματικη) αποψη,την οποια δεν την αποδεχομαι ως δικαιη,ειναι ομως συμφωνη με τη δημοκρατια και το συνταγμα.
No slave, ακόμα πιο δημοκρατικό (εφόσον μιλάμε για την αναπόφευκτα δικαιότερη αρχή της δημοκρατίας) είναι να υπάρχει ανεξιθρησκία. Στην Ελλάδα μας σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει. Η ανεξιθρησκία όπως ορίζεται από το λεξικό της Πύλης για την Ελληνική γλώσσα... ''Αναγνώριση της ελευθερίας της θρησκευτικής πίστης και της ισοτιμίας των θρησκειών απέναντι στο νόμο...'' Με βάση τα όσα έχουν ειπωθεί από όλες τις πλευρές μέχρις στιγμής, είναι νομίζω σαφές οτι δεν υπάρχει ανεξιθρησκία εκεί που δεν υπάρχει ισοτιμία θρησκειών.

Παράθεση:
το συνταγμα βασιζεται στο πολιτευμα το οποιο τυγχανει να ειναι δημοκρατικο.εφοσον ο λαος δεν εχει κοινη αποψη περι του θεματος,τοτε θα πρεπει αναγκαστικα να εφαρμοστει η αρχη της πλειοψηφιας,διαφορετικα μιλαμε για αντισυνταγματικες αποφασεις.αυτο αραγε γιατι δεν μπορει να γινει κατανοητο
Όχι γιατί δε μιλάμε για ζητήματα που αναφέρονται στην κοινωνική ή πολιτική μας οργάνωση. Το ζήτημα της πίστης είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός. Ιδιαίτερα προσωπικό, ιδιαίτερα ευαίσθητο θέμα. Υποψιάζομαι ότι οι βαθιά και συνειδητοποιημένα πιστοί, δεν κόπτονται ιδιαίτερα να δουν την εικόνα κάποιου αγίου μπαίνοντας στο ΚΕΠ, γιατί αυτό είναι ήδη λυμένο μέσα τους. Δεν χρειάζονται υπενθύμιση, έτσι δεν είναι; Κι εκείνος που δεν είναι πιστός, επίσης δε χρειάζεται να δεί την εικόνα κάποιου αγίου μπαίνοντας στο ΚΕΠ. Άρα λοιπόν τί νόημα έχει η διατήρησή τους στα δημόσια κτίρια;

Παράθεση:
.ισως αυτο να ισχυε καποτε.σημερα θεωρω πως κανεις δεν μπορει να ειναι δακτυλοδεικτουμενος επειδη δηλωνει αθεος η κατι αλλο.δεν νομιζω να απαιτει και ιδιαιτερο θαρρος για να παραδεχτει σημερα καποιος οτι δεν ειναι χριστιανος
Δυστυχώς είναι δακτυλοδεικτούμενος φίλε no slave. Στην Ελλάδα ακόμα χρειάζεται θάρρος για να παραδεχτεί κανείς ότι δεν είναι χριστιανός, ή ότι είναι αβάπτιστος ή ότι είναι άθεος. Θυμάμαι ακόμα τον υποδιευθυντή του λυκείου στο οποίο φοίτησα, να αποτρέπει δυό μαθητές από την παρέα και τη φιλία ''με το αβάφτιστο'' (...) φωτογραφίζοντας και δακτυλοδείχνοντας συγκεκριμένη συμμαθήτρια. Και δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν η εξαίρεση στον κανόνα..

Trithemius:
Παράθεση:
Και φυσικά το αν αυτό που υπάρχει στην Ελλάδα ισχύει καλώς ή κακώς, ισχύει σαφέστατα κακώς και το ξέρεις. Και σου επαναλαμβάνω πως κανένα κράτος δεν είναι ταυτισμένο με κάποια θρησκεία.
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου Πολλά κράτη, ένα από αυτά και η Ελλάδα, είναι ταυτισμένα με συγκεκριμένες θρησκείες...

Vasilis1818:
Παράθεση:
Και ερωτω κυριοι... 3 δικηγοροι εκαναν αυτο που λετε... εξαιτιας 3 δικηγορων και αντε αλλους 2000 ανθρωπους που θα ακολουθησουν (λεω εναν αριθμο.. δεν γνωριζω ακριβως) απο ολοι την ελλαδα (ελληνες οχι απο αλλο κρατος που βρισκονται στην ελλαδα) που πιστευουν τα ιδια με αυτους να στερησουν τα χριστιανικα συμβολα απο τους υπολοιπους χριστιανους ορθοδοξους που ειναι εκκατομυρια? το βλεπετε σωστο? εγω προσωπικα οχι.
και πιστευω οτι αυτα τα δηθεν επιχειρηματα που λενε θεωρω οτι ουτε καν τα πιστευουν και οτι ο σκοπος τους ειναι αλλος...
Δεν πρέπει να μας διαφεύγει πως όταν υπάρχει τόσο έντονο θρησκευτικό στοιχείο στο δημόσιο βίο, μιλάμε πια για θεοκρατία. Μαζί με τις εικόνες στους τοίχους των σχολείων και δικαστηρίων, πάει και ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός των μαθητών, η πρωϊνή προσευχή σε νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια από άκρη σε άκρη της χώρας, η ορκωμοσία των νέων κυβερνήσεων παρουσία υψηλών στελεχών του ιερατείου, τα φίλημα εικόνων από πρωθυπουργούς και βουλευτές κ.ο.κ.

Black planet:
Παράθεση:
Να προσθέσω και κάτι άλλο που θεωρώ σημαντικό,πάνω στην καθόλα σεβαστή για εμένα άποψη του φίλου AVATARGR ότι δηλαδή με τόσα προβλήματα που έχουμε σήμερα και όπου απειλείται η ίδια η ελευθερία μας και η επιβίωση μας τα θρησκευτικά σύμβολα μας μάραναν
Έχεις δίκιο black planet, δεν είναι αυτό το μείζον μας πρόβλημα αυτή την εποχή. Είναι όμως θέμα παιδείας (στην οποία πολύ σωστά αναφέρθηκε ο no slave) πολυπόθητης παιδείας και κοινωνικής ευαισθησίας. Διότι κάποια πράγματα ριζώνουν μέσα μας και γίνονται δεύτερη φύση. Έτσι στο πέρασμα των χρόνων δεν έχουμε καμιά διάθεση να πολεμήσουμε γι'αυτά.
Όπως δεν έχουμε διάθεση να πολεμήσουμε επί της ουσίας για την ηθική μας κατρακύλα που πάει αγκαζέ με την οικονομική πτώχευση.
Παρεμπιπτόντως, εξαιρετική η ταινία Land and Freedom... Έχει πάρα πολλά να μας πεί ιστορικά, κοινωνικά, ηθικά...
then your journeyman's day has begun...

I.M.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merum : 04-05-10 στις 04:20
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-10, 04:50
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Καλαματα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχεις δίκιο black planet, δεν είναι αυτό το μείζον μας πρόβλημα αυτή την εποχή. Είναι όμως θέμα παιδείας (στην οποία πολύ σωστά αναφέρθηκε ο no slave) πολυπόθητης παιδείας και κοινωνικής ευαισθησίας. Διότι κάποια πράγματα ριζώνουν μέσα μας και γίνονται δεύτερη φύση. Έτσι στο πέρασμα των χρόνων δεν έχουμε καμιά διάθεση να πολεμήσουμε γι'αυτά.
Όπως δεν έχουμε διάθεση να πολεμήσουμε επί της ουσίας για την ηθική μας κατρακύλα που πάει αγκαζέ με την οικονομική πτώχευση.
Φίλη μου μέρουμ αυτό ακριβώς που λες εννοούσα με το παράδειγμα από τη σκηνή της ταινίας που ανέφερα.Προφανώς δεν το εξέφρεσα σωστά γιατί ούτε εσύ ούτε ο Τριθέμιος με καταλάβατε
Παλιά 05-05-10, 06:36
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

θελω να κανω μα ερωτηση
λοιπον ειμαι αθεος αν ποτε βρεθω στο δικαστηριο για καταθεση ή γιατι ειμαι κατηγορουμενος ή εναγων θα μου πουν να ορκιστω στο ευαγγελο ασχετως αν δηλωσω αθεος;

και η αληθεια ειναι οτι σε αντιμετωπιζουν διαφορετικα οταν δηλωσεις αθεος
Παλιά 05-05-10, 08:49
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να κανω μα ερωτηση
λοιπον ειμαι αθεος αν ποτε βρεθω στο δικαστηριο για καταθεση ή γιατι ειμαι κατηγορουμενος ή εναγων θα μου πουν να ορκιστω στο ευαγγελο ασχετως αν δηλωσω αθεος;

και η αληθεια ειναι οτι σε αντιμετωπιζουν διαφορετικα οταν δηλωσεις αθεος
Νομίζω πως μπορείς να μην ορκιστείς στο Ευαγγέλιο. Προς αυτό υπάρχει σεβασμός θεωρώ, ιδιαίτερα στην εποχή μας, στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, τουλάχιστον σε ένα δικαστήριο. Πάντως δεν θα σε αντιμετωπίσουν διαφορετικά, αυτό είναι προπαγάνδα των κολλημένων, σιγά μην ασχοληθεί ο δικαστής με την πάρτη σου. Θα σε αντιμετωπίσουν με διαφορετικό τρόπο εφόσον έχεις μια καλή άκρη σε κανένα παραδικαστικό κύκλωμα. Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες που πουλάνε οι βουδιστές, 12θεϊστές, μασόνοι κλπ συμπαθείς συνομοταξίες. Άλλα είναι τα προβλήματα που πολύ σωστά λέει ο φίλος avatagr.

ΥΓ. Ιδιαίτερα για την τελευταία κατηγορία, εφόσον έχεις πάρει μίζα για αγορά Φ16, δεν πας ποτέ μέσα.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Φιλη merum εγω προσωπικα (οπως και ολοι φανταζομαι καταλαβατε) ειμαι υπερ στο να μην βγουν οι εικονες. Τωρα οτι και να πειτε εσεις που ειστε κατα οτι και να πουμε εμεις που ειμαστε υπερ απλα δεν θα τελειωσουμε ποτε και νομιζω οτι και κανεις δεν προκειται να αλλαξει γνωμη... αυτα απο μενα
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 15:39
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως δεν θα σε αντιμετωπίσουν διαφορετικά, αυτό είναι προπαγάνδα των κολλημένων
γιατι οποτε λεω οτι ειμαι αθεος βιωνω διαφορετικη αντιμετωπηση; αλλα οπως λες πρεπει να ειμαι κολημενος και να κανω προπαγανδα
Παλιά 05-05-10, 15:45
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: v.a.l.i.s.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλη merum εγω προσωπικα (οπως και ολοι φανταζομαι καταλαβατε) ειμαι υπερ στο να μην βγουν οι εικονες. Τωρα οτι και να πειτε εσεις που ειστε κατα οτι και να πουμε εμεις που ειμαστε υπερ απλα δεν θα τελειωσουμε ποτε και νομιζω οτι και κανεις δεν προκειται να αλλαξει γνωμη... αυτα απο μενα
Το οποίο φυσικά φέρνει μία στασιμότητα στην όλη (τελική) εξέλιξη του θέματος, κάτι που όπως καταλαβαίνουμε, μέσω ενός αυθαίρετου de jure, ευνοεί εκείνους που θέλουν να παραμείνουν όχι απλά οι εικόνες γενικά αλλά μόνον οι εικόνες τους...
Παλιά 05-05-10, 15:47
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι οποτε λεω οτι ειμαι αθεος βιωνω διαφορετικη αντιμετωπηση; αλλα οπως λες πρεπει να ειμαι κολημενος και να κανω προπαγανδα
Νόμιζα πως μιλούσες για το πως θα αντιμετωπιστείς σε ένα δικαστήριο. Από εκεί και πέρα, δεν σε σε ξέρω προσωπικά ούτε γνωρίζω το τι ακριβώς βιώνεις και το πως εσύ το αποκωδικοποιείς. Άσε που δεν νομίζω πως μια μεμονωμένη περίπτωση αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα του τι ισχύει γενικότερα.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 20:56
Ennio Ο χρήστης Ennio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Να τις βγάλουν τις εικόνες και να τις χαρίσουν στους ανθρώπους που έχουν τζάκια. Δε θα λείψουν σε κανέναν. Οι χριστιανοί έχουν πάντα κοντά τους τους αγίους, τον θεό τους, τον χριστό και την παναγία τους. Οι ζωγραφιές σε τι χρησιμεύουν; Δηλαδή ένας τυφλός είναι μισός χριστιανός;
Έχω και μια απορία προς αυτούς που πηγαίνουν στην εκκλησία: έχετε προσέξει τις εικόνες, τις αγιογραφίες που υπάρχουν εκεί μέσα; Έχουν ξοδευτεί χιλιάδες ευρώ για να ζωγραφιστούν όλες αυτές οι τοιχογραφίες, για ποιο λόγο; Μιλάμε για τρελά ποσά έτσι; Πολλά χρήματα για το τίποτα. Θα μπορούσε μια εκκλησία να είναι βαμμένη εσωτερικά-εξωτερικά με ένα ωραίο λευκό και τέλος. Οι χριστιανοί δεν πάνε σε έκθεση αγιογραφίας αλλά για να προσευχηθούν.
Όσο για τις εικόνες στα σχολεία, πάλι καλά που είναι φωτοτυπίες κολλημένες σε ένα κομμάτι ξύλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.