Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 23-04-10, 09:44
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Trithemius: Φίλε Συνοδινέ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν με το θέμα τα σχόλιά σου για το πως και τι γράφει η Ελπινίκη και το κάθε μέλος εδώ μέσα. Κανείς δεν σε έχει αναγορεύσει κριτή συγγραφικής ποιότητας και ούτε πρόκειται να γίνει ούτε για εσένα, ούτε για κανένα άλλο μέλος. Για να μην αναγκαστώ να τροποποιήσω κείμενά σου, την επόμενη φορά που θα απευθύνεσαι σε άλλο μέλος, να μην ασχολείσαι με το επίπεδο της νοημοσύνης των άλλων γιατί σαφώς ΔΕΝ το γνωρίζεις ούτε για την Ελπινίκη, ούτε για κανένα άλλο μέλος, όπως κι εμείς δεν γνωρίζουμε το δικό σου. Όποιος δεν μπορεί να συμμορφωθεί με απλά και βασικά πράγματα κανόνων του φόρουμ, μόνον στον εαυτό του κάνει κακό.
Αυτό είναι μία προειδοποίηση κι όχι παράκληση. Εύχομαι την επόμενη φορά που θα απαντήσεις, να ασχοληθείς μόνον με όσα σε αφορούν και σχετίζονται με το θέμα.
Εκ του Συντονισμού.
Στο έχω ξαναπεί φίλε μου, βλέπεις μόνο αυτά που απαντώ εγώ, αλλά τις πονηριές των άλλων τις αγνοείς.
Δεν ασχολούμε με κανένα προσωπικά, που θα μπει και θα μου απευθυνθεί όμορφα κι ωραία.
Για ξαναδιάβασε τι έγραψε αυτή...

Παράθεση:
ELPINIKI: (Ως προς τι ο φανατισμός; Κανένας δεν σου επιβάλλει σήμερα να τον πιστέψεις οπότε χαλάρωσε.)
Μάθε να βλέπεις τις επιλογές που έχει κάνει ο τόπος σου
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να απαντά σε σένα, αλλά όχι σε μένα.
Αυτή, που το μόνο που γνωρίζει είναι να αντιγράφει ανθρώπους που αγνοεί την ταυτότητά τους.

Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 23-04-10, 11:04
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο έχω ξαναπεί φίλε μου, βλέπεις μόνο αυτά που απαντώ εγώ, αλλά τις πονηριές των άλλων τις αγνοείς.
Δεν ασχολούμε με κανένα προσωπικά, που θα μπει και θα μου απευθυνθεί όμορφα κι ωραία.
Για ξαναδιάβασε τι έγραψε αυτή...
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να απαντά σε σένα, αλλά όχι σε μένα.
Αυτή, που το μόνο που γνωρίζει είναι να αντιγράφει ανθρώπους που αγνοεί την ταυτότητά τους.
Κοιτάς αλλά δεν βλέπεις. Ξαναλέω, αυτόκλητους κριτές του επιπέδου άλλων μελών δεν έχει ανάγκη το φόρουμ. Συνεχίζουμε...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 23-04-10, 12:51
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο έχω ξαναπεί φίλε μου, βλέπεις μόνο αυτά που απαντώ εγώ, αλλά τις πονηριές των άλλων τις αγνοείς.
Δεν ασχολούμε με κανένα προσωπικά, που θα μπει και θα μου απευθυνθεί όμορφα κι ωραία.
Για ξαναδιάβασε τι έγραψε αυτή...

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να απαντά σε σένα, αλλά όχι σε μένα.
Αυτή, που το μόνο που γνωρίζει είναι να αντιγράφει ανθρώπους που αγνοεί την ταυτότητά τους.

Απαγορεύεται ο σχολιασμός ως προς το αυταρχικό, ειρωνικό, ύφος των γραπτών σου; Αν είναι έτσι οκ πες μου να το ξέρω.
Ως προς την αντιγραφή κειμένων (όπως την ενννοείς) δες την πηγή που παραθέτω (οπότε για ποια αντιγραφή γράφεις; ) και απλά διάβασε τα προηγούμενα ποστς των παιδιών τα οποία κάνουν λόγο για παράθεση ιστορικών στοιχείων μην στέκεσαι μόνο σε φράσεις που σου βγάζουν <<αστεράκια>> γιατί απλά έρχονται σε αντίθεση με τον δογματικό σου κόσμο.
Απο την άλλη με κρίνεις αυστηρά για...<<αντιγραφή>> αναφέροντας τον κυρ. Γιανναρά χωρίς όμως να γνωρίζεις...αν γνωρίζω προσωπικά τον ίδιο και το έργο του απλά βγάζεις ένα αυθαίρετο συμπέρασμα επειδή παραθέτω στοιχεία του και ανεβάζεις μια σελίδα η οποία είναι γνωστό οτι δεν συμπαθεί και τόσο τα κείμενα του ε και τι με αυτο; Βγάζεις εσύ καμιά άκρη; Η μήπως έτσι απαντάς στα κείμενά του;;;
Επειδή, όπως και ο Trithemius σχολιάζει, δεν μπορείς να γνωρίζεις το επίπεδο των μελών απέφυγε τέτοιου είδους σχολιασμούς εκτός και αν το επίπεδο κάποιων είναι τόσο εμφανές (δες ΣΥΝΟΔΙΝΟΣ). αστειακι...

Υ.Γ
Παράθεση:
αλλά τις πονηριές των άλλων τις αγνοείς.
Πονηριές του κακού; Του 666; Όπως και να έχει με κατάλαβες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 23-04-10 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 23-04-10, 16:34
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Συνοδινέ,

Η μισαλλοδοξία (με την πλήρη έννοια της λέξης) μάλλον δεν συνάδει με τις θέσεις που υποστηρίζεις πως ασπάζεσαι.

Πέραν αυτού όμως, τα επιχειρήματά σου τα βρίσκω μάλλον πρόχειρα για κάποιον που δηλώνει πως μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης.
Οι επιστήμες (θετικές και θεωρητικές) απαιτούν δομημένα και ξεκάθαρα χωρίς κενά επιχειρήματα.

Παράθεση:
Περίμενα ότι θα καταλάβεις ότι οι αναφορές στους πολέμους, έγιναν, για να τονίσω ότι δεν υπάρχουν θετικά πράγματα στις αβρααμικές θρησκείες, αφού όχι μόνο απέτυχαν στο αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται, αλλά και επέδρασαν στον κόσμο αντιστρόφως ανάλογα με αυτά που θεωρητικά δίδασκαν.

Για παράδειγμα στο παραπάνω πέφτεις (κατά την άποψη μου πάντα) σε λογικό ολίσθημα.
Οι αβρααμικές θρησκείες απέτυχαν ή ο άνθρωπος απέτυχε στην προσπάθεια κατανόησης και εφαρμογής τους;
Ο λόγος αλλά και ο Λόγος συχνά συμβολίζονται με ξίφος. Το ξίφος ευθύνεται για το φόνο και τον πόλεμο ή το χέρι που το κρατάει; Το ξίφος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλό και για κακό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως χρηστικό αλλά και ως φονικό εργαλείο. Η επιλογή δεν έχει να κάνει με αυτό αλλά με την επιλογή του φέροντα.

Παράθεση:
Είναι θρησκείες που δίχασαν -που διχάζουν ακόμη- και που θα διχάζουν για πάντα με τις διδασκαλίες τους, γιατί το μόνο που καταφέρνουν, είναι να δημιουργούν πολεμικές μηχανές πιστών, που κατευθύνουν οι διαχρονικοί τσομπάνηδες. Οι οποίοι, ερμηνεύουν τον λόγο του Θεού, σύμφωνα με την δική τους προσωπική αντίληψη, αφού το καλό και το κακό μέσα στην Βίβλο, δεν έχουν σαφή όρια μεταξύ τους, ούτε στηρίζονται σε κάποια υπαρκτή και λογική βάση.

Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε φιλοσοφικό ολίσθημα.
Το καλό και το κακό διαχρονικά κι όχι σε καθορισμένα χρονικά σημεία έχουν σαφή όρια; Το καλό και το κακό ακόμα και σε καθορισμένα χρονικά σημεία ορίζονται όμοια στο κοινωνικό σύνολο; Οι ερμηνείες τους το διαπερνούν (το κοινωνικό σύνολο) οριζόντια;
Θεωρώ πως κι εσύ θα απαντούσες όχι σε όλα και θα επανερχόμασταν στο προηγούμενο: Η επιλογή (του τι είναι καλό και κακό αλλά και του τι θα επιλέξει να πράξει ο καθένας) δεν είναι κάποιου άλλου παρά μόνο αυστηρά και μόνο προσωπική.

Παράθεση:
Αποδεικνύεται σαφέστατα ότι οι Βιβλικές διδασκαλίες δεν προσφέρουν τίποτα στους πιστούς. Είναι ξύλινες και αφηρημένες διδασκαλίες, που από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο αυτί βγαίνουν με την ίδια ακριβώς ταχύτητα, καθώς ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί πληροφορίες που δεν έχουν σχέση με την λογική και την πραγματικότητα αυτού του κόσμου. Και γι αυτό δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα ποτέ, ούτε καν, στα πιο Χριστιανικά κράτη του Μεσαίωνα.
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε νοητικό ολίσθημα.
Οι βιβλικές διδασκαλίες συμφωνώ πως είναι ξύλινες (το ξύλινο νομίζω όμως πως θα συμφωνήσεις πως δεν ορίζεται από κανόνες αλλά μάλλον από την προσωπική αισθητική ενός εκάστου και το πνεύμα της κάθε εποχής) και αφηρημένες όπως είναι και κάθε φιλοσοφική διδασκαλία που ασχολείται εκτός από το χθες με το σήμερα με το αύριο αλλά και με το επέκεινα.
Το αν θα μπαίνουν όμως από το ένα αυτί και θα βγαίνουν από το άλλο δεν έχει να κάνει με τις διδασκαλίες περισσότερο αλλά με το «αυτί». Σύμφωνα με αυτά που λες και οι μέγιστες Νεοπλατωνικές διδασκαλίες θα πέρναγαν κι αυτές από τον ίδιο δρόμο των αυτιών.
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος όμως μπορεί να επεξεργαστεί πολύ περισσότερα πράγματα από την πραγματικότητα αυτού του κόσμου (μην ξεχνάς ο ανθρώπινος εγκέφαλος ονειρεύεται, φαντάζεται, ελπίζει -εν γνώσει του- μάταια, εύχεται κλπ. κλπ.)
Η ανικανότητα πρόσληψης και επεξεργασίας εννοιών, η ανικανότητα εμβάθυνσης σε σημεία πέραν ενός εξωτερικού επιπέδου δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει την ανθρωπότητα στο σύνολο της, είναι μάλλον και αυτή προσωπικό ζήτημα.

Παράθεση:
Οι αβρααμικές θρησκείες ήταν από γεννήσεως -και θα είναι πάντα- πολιτικές θρησκείες.
Ζουν γαντζωμένες στις εξουσίες και διαπλέκονται μαζί τους κατά το "δίνω και παίρνω" για να παρατείνουν την διαχρονική ύπαρξή τους. Επιβιώνουν χάρη της εμπλοκή τους στα πολιτικά και οικονομικά συστήματα.
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε ξεκάθαρη αντίφαση.
Αν θεωρείς πως οι αβρααμικές θρησκείες είναι (και θα είναι πάντα μάλιστα) πολιτικές θρησκείες οι οποίες διαπλέκονται αναπαράγοντας τον εαυτό τους και εμπλέκονται στα πολιτικά και οικονομικά συστήματα, τότε πως είναι δυνατόν στο αμέσως προηγούμενο να χαρακτηρίζεις τις διδασκαλίες τους «πληροφορίες που δεν έχουν σχέση με την λογική και την πραγματικότητα αυτού του κόσμου» ; Τι πιο πραγματικό από την πολιτική και με την τρέχουσα αλλά και την αρχαία έννοια της λέξης ;

Παράθεση:
Να γνωρίζουν οι άνθρωποι από την παιδική τους ηλικία, ότι μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης σε Θεολογικά και υπαρξιακά ζητήματα και είναι η μόνη που βρίσκεται στον αληθινό δρόμο της αναζήτησης απαντήσεων. Έτσι ώστε οι νέοι, να μην μεγαλώνουν με την πεποίθηση, ότι τα αστέρια υπάρχουν για να στολίζουν τον ουρανό και τα παράθυρα των σπιτιών τους κατά τα Χριστούγεννα (αφού, ο Θεός της βίβλου δεν έχει δώσει κανένα άλλο ρόλο σ΄αυτά). Να μην έχουν την αίσθηση, ότι η επιστημονική αναζήτηση δεν έχει κανένα νόημα για τον άνθρωπο, αφού ο Θεός της Βίβλου έχει δώσει όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις. Να μην έχουν την αίσθηση ότι η πρόοδος και η εξέλιξη είναι μάταιη σε σε έναν κόσμο με ημερομηνία λήξης.
Γιατί, όταν θα αντιληφθούν ότι έπεσαν θύματα της θρησκευτικής αντανάκλασης, θα είναι πολύ αργά για να καλύψουν το χαμένο έδαφος.
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε βαρύτατο πολιτικό ολίσθημα.
Το να επιδιώκεις η αντίληψη περί των πάντων να δρομολογηθεί και οριοθετηθεί σε συγκεκριμένο δρόμο από την παιδική ηλικία είναι βιασμός της προσωπικής ελευθερίας και της δυνατότητας επιλογής.
Είναι ανόητο στον μισό πλανήτη να μην διδάσκεται η Θεωρία της Εξέλιξης στα σχολεία και να διδάσκεται μόνο η Θεϊκή Δημιουργία (κάθε θρησκεία έχει την Δημιουργία της) αλλά θα ήταν εξίσου ανόητο να διδασκόταν μόνο η Θεωρία της Εξέλιξης. Η απόκρυψη της άλλης άποψης που για εσένα (και εμένα) είναι λάθος είναι φασιστική και αντιδημοκρατική και στο μόνο που θα μπορούσε να οδηγήσει θα ήταν στο ακριβώς αντίθετο από το επιδιωκόμενο.
Από την άλλη αυτό που λες πως: «έχουν την αίσθηση, ότι η επιστημονική αναζήτηση δεν έχει κανένα νόημα για τον άνθρωπο, αφού ο Θεός της Βίβλου έχει δώσει όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις. Να μην έχουν την αίσθηση ότι η πρόοδος και η εξέλιξη είναι μάταιη σε έναν κόσμο με ημερομηνία λήξης» το θεωρώ συνθηματολογία για εντυπωσιασμό η οποία δεν χρήζει περαιτέρω συζήτησης.

Για να τελειώνω με το μακροσκελές post μου (αν και η προσωπική μου άποψη μάλλον δεν ενδιαφέρει κανένα) πιστεύω πως η αίσθηση περί του Θείου είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και δεν μπαίνει σε κανόνες.
Όσοι επιχείρησαν να το κάνουν αυτό απέτυχαν (σε αυτούς περιλαμβάνω και τα ιερατεία των θρησκειών αλλά και τους πολέμιους των θρησκειών οι οποίοι παίζουν με τους κανόνες αυτών που αμφισβητούν). Ο νους (η σκέψη, το πνεύμα όπως και το πούμε) είναι ελεύθερος, δεν μπαίνει σε κανόνες. Ο περιορισμός του νου, ο βιασμός της πνευματικής ελευθερίας, απ’ όποια πλευρά κι αν προέρχεται είναι φριχτό οργουελικό σενάριο, καταδικασμένο σε αποτυχία.

Από την άλλη αυτό το τελευταίο φαινόμενο αναβίωσης μιας κοσμοθεωρίας -της αρχαιοελληνικής- που ανήκει στο παρελθόν θα το έβρισκα ενδιαφέρον αν δεν χαρακτηριζόταν από μια μισαλλοδοξία κι ένα φανατισμό ξένο προς την αισθητική μου.
Αναπαράγεται μια ρατσιστική, εθνικιστική αντίληψη ενός περιούσιου λαού (ανάλογη με την εβραϊκή και πάρα πολλές άλλες στον πλανήτη μας, όπως την κινεζική, την ινδική, την πολυνησιακή κ.ο.κ.) βασισμένη σε έωλα και αναπόδεικτα στοιχεία και ιδιαιτέρως στην νεότατη (για τον ανθρώπινο πολιτισμό) έννοια του έθνους, έννοια άγνωστη στον πολιτισμό που αυτό το κίνημα έχει ως σημείο αναφοράς.

ΥΓ: Αγαπητέ Συνοδινέ παρόλο που αυτο-προσδιορίζεσαι ως υπέρμαχος της μοναδικής αλήθειας της επιστήμης, στα posts σου είδα να ξεχνάς την νευροθεολογία που από την πλευρά της έχει απαντήσει σε πολλά ερωτήματα που θέτεις σε αυτή τη συζήτηση.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 23-04-10 στις 16:36
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 24-04-10, 16:17
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ Συνοδινέ
Αγαπητέ αλετ...
Παράθεση:
Η μισαλλοδοξία (με την πλήρη έννοια της λέξης) μάλλον δεν συνάδει με τις θέσεις που υποστηρίζεις πως ασπάζεσαι.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας το αποδείξεις αυτό...
Παράθεση:
Πέραν αυτού όμως, τα επιχειρήματά σου τα βρίσκω μάλλον πρόχειρα για κάποιον που δηλώνει πως μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας το αποδείξεις κι αυτό...
Παράθεση:
Οι επιστήμες (θετικές και θεωρητικές) απαιτούν δομημένα και ξεκάθαρα χωρίς κενά επιχειρήματα.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας παραθέσεις τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Παράθεση:
Για παράδειγμα στο παραπάνω πέφτεις (κατά την άποψη μου πάντα) σε λογικό ολίσθημα.
Δεν μένει λοιπόν, παρα να μας το αποδείξεις κι αυτό με τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Άς ξεκινήσουμε όμως επιτέλους...
Παράθεση:
Οι αβρααμικές θρησκείες απέτυχαν ή ο άνθρωπος απέτυχε στην προσπάθεια κατανόησης και εφαρμογής τους;
Ο άνθρωπος απέτυχε..!
Οι αβραμικές διδασκαλίες ήταν πολύ απλές και προσιτές για τον κάθε τσομπάνη της ερήμου. Διαβάζονται δε, σαν παραμυθάκι.
Ο άνθρωπος απέτυχε στην κατανόησή τους, που παρά τις αναλύσεις επί αναλύσεων, τι ερμηνείες επί ερμηνειών, το ξεψείρισμα των γραφών, στάθηκε ανίκανος να τις κατανοήσει. Επί δυο χιλιάδες χρόνια, άλλα λέει η γιαγιάτ, άλλα ακούν τ΄αυτιάτ.
Παράθεση:
Ο λόγος αλλά και ο Λόγος συχνά συμβολίζονται με ξίφος.
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται αυτό..!
Θα μας πεις κάποια παροιμία ή καμιά παραβολή..;

Παράθεση:
Το ξίφος ευθύνεται για το φόνο και τον πόλεμο ή το χέρι που το κρατάει;
Υποψιάζομαι ότι θα παίξουμε κάποιο θρησκευτικό παιχνιδάκι. Μήπως μπέρδεψες το φόρουμ με το κατηχητικό της εκκλησίας σου φίλε alet..;
Τέλος πάντων!
Διαλέγω το ξίφος..! Μοιάζει με τις Αβρααμικές διδασκαλίες.
Μην ξεχνάς, ότι ο Χριστός ήρθε να βάλει μάχαιρα. Ο Θεός δε, εξαφάνισε τα αμαρτωλά Σόδομα και Γόμορρα.

Πες μου όμως, το ξίφος, είναι καλό ή κακό;
Παράθεση:
Το ξίφος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλό και για κακό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως χρηστικό αλλά και ως φονικό εργαλείο.
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία..!
Επιμένω στο ξίφος.
Παράθεση:
Η επιλογή δεν έχει να κάνει με το ξίφος, αλλά με την επιλογή του φέροντα (το χέρι).
Με κέρδισες..!
Υποψιάζομαι όμως, ότι το παιχνίδι ήταν στημένο.
Εσύ, το αποτέλεσμα το ήξερες από πριν.

Δεν πειράζει όμως συνέχισε...
Παράθεση:
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε φιλοσοφικό ολίσθημα.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας παραθέσεις τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Εσύ θα ρωτάς κι εγώ θα απαντάω.
Παράθεση:
Το καλό και το κακό διαχρονικά κι όχι σε καθορισμένα χρονικά σημεία έχουν σαφή όρια;
Στον πραγματικό κόσμο, όχι.
Γι αυτό ήρθε η Βίβλος του Θεού για να βάλει σαφή όρια.
Και θα μου επιτρέψεις να πω και εγώ μερικές παραβολές.
Όταν ο Θεός έκαψε τα αμαρτωλά Σόδομα και Γόμορρα, προς όφελος του υπόλοιπου κόσμου και αναγκαστικά έκαψε μαζί και κάποιους αθώους αλλά και τα παιδιά, ο Θεός καλώς έπραξε..;
Βεβαίως έπραξε καλώς..!
Τα παιδιά μέσα σε μια τέτοια κοινωνία θα ήσαν οι αυριανοί αμαρτωλοί.
Εάν τα Σόδομα και τα Γόμορρα, τα έκαιγε κάποιος αυτοκράτορας, για τους ίδιους λόγους με τον Θεό, θα έπραττε κι αυτός καλώς.
.;
Βεβαίως θα έπραττε και ο αυτοκράτορας καλώς.
Παράθεση:
Το καλό και το κακό ακόμα και σε καθορισμένα χρονικά σημεία ορίζονται όμοια στο κοινωνικό σύνολο;
Ναι...
Εάν ο Θεός βομβάρδιζε και έκαιγε το Αφγανιστάν, την φωλιά των τρομοκρατών, για να προστατεύσει τον υπόλοιπο κόσμο από τα τυφλά τρομοκρατικά χτυπήματα, θα έπραττε καλώς..;
Βεβαίως θα έπρατε καλώς..!
Και εάν ο Θεός πετούσε αεροπλάνα στους Αμερικανούς για να προστατέψει τον υπόλοιπο κόσμο από την αμερικανική επιβολή και κυριαρχία απέναντι στους φτωχούς αδύνατους λαούς, θα έπρατε καλώς..;
Βεβαίως κι εδώ ο Θεός, θα έπραττε καλώς..!
Παράθεση:
Οι ερμηνείες τους το διαπερνούν (το κοινωνικό σύνολο) οριζόντια;
Το θρησκευόμενο κοινωνικό σύνολο των πιστών, οι ερμηνείες το διαπερνούν και οριζόντια και κάθετα και διαγώνια μην σου πω.
Τους σκεπτόμενους ανθρώπους πάλι, δεν τους διαπερνούν καθόλου οι πληροφορίες. Αυτοί τις εξετάζουν πρώτα απ΄όλα...

Παράθεση:
Θεωρώ πως κι εσύ θα απαντούσες όχι σε όλα και θα επανερχόμασταν στο προηγούμενο: Η επιλογή (του τι είναι καλό και κακό αλλά και του τι θα επιλέξει να πράξει ο καθένας) δεν είναι κάποιου άλλου παρά μόνο αυστηρά και μόνο προσωπική.
Σωστός..!
Το 93 τα εκατό των Ελλήνων χριστιανών ορθόδοξων, επέλεξαν την θρησκεία τους, ύστερα από μια αυστηρή και πολύ προσωπική επιλογή.
Το ίδιο και οι μουσουλμάνοι και Εβραίοι.
Μήπως δουλεύεις τον εαυτό σου..;
Παράθεση:
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε νοητικό ολίσθημα.
Μήπως πρέπει να αποφεύγεις τους πνευματικού σου πατέρες..;
Παράθεση:
Οι βιβλικές διδασκαλίες συμφωνώ πως είναι ξύλινες (το ξύλινο νομίζω όμως πως θα συμφωνήσεις πως δεν ορίζεται από κανόνες αλλά μάλλον από την προσωπική αισθητική ενός εκάστου και το πνεύμα της κάθε εποχής) και αφηρημένες όπως είναι και κάθε φιλοσοφική διδασκαλία που ασχολείται εκτός από το χθες με το σήμερα με το αύριο αλλά και με το επέκεινα.
Ο ξύλινος λόγος ορίζεται ως εξής...
Ας πάρουμε την "Αγάπη" που είναι το σήμα κατατεθέν του Χριστιανισμού.
...ΑΓΑΠΑΤΑΙ ΑΛΛΗΛΟΥΣ... είπε ο Χριστός ή Θεός ή φιλόσοφος.
Η "Αγάπη" όμως, δεν είναι χιτώνας, να τον φορέσει κάποιος και να αγαπάει όλο τον κόσμο.
Ούτε δίνεται κατ΄εντολή, ούτε χαρίζεται.
Μπορεί εσένα να σου πει κάποιος ποιον θα αγαπάς..;
Η αγάπη είναι ένστικτο, έρχεται από μόνη της, δεν την ελέγχουμε. Δεν μπορούμε να αγαπάμε το ίδιο όλους. Ούτε μπορούμε να αποφασίσουμε και οι ίδιοι ποιόν θα αγαπήσουμε. Ούτε αγαπάμε όλοι το ίδιο, τους ίδιους ανθρώπους. Πολλές φορές δεν ξέρουμε αν αγαπάμε.
Μέσα στην βίβλο όμως, η αγάπη μοιράζεται σαν καρβέλι. Κατάχρηση της λέξης αγάπη. Μια λέξη ανούσια, ξερή, χωρίς συναίσθημα.
Ένας Θεός που αγνοεί ότι τα δημιουργήματά του δεν μπορούν να αγαπούν κατ΄εντολή, δεν μπορεί να είναι ούτε Θεός, ούτε καν φιλόσοφος.
Παράθεση:
Το αν θα μπαίνουν όμως από το ένα αυτί και θα βγαίνουν από το άλλο δεν έχει να κάνει με τις διδασκαλίες περισσότερο αλλά με το «αυτί».
Ας έκανε ο Θεός της Βίβλου τους πιστούς του, με καλύτερα αυτιά.
Παράθεση:
ΥΓ: Αγαπητέ Συνοδινέ παρόλο που αυτο-προσδιορίζεσαι ως υπέρμαχος της μοναδικής αλήθειας της επιστήμης, στα posts σου είδα να ξεχνάς την νευροθεολογία που από την πλευρά της έχει απαντήσει σε πολλά ερωτήματα που θέτεις σε αυτή τη συζήτηση.
Η νευροθεολογία, έχει απαντήσει ότι υπάρχει Θεός; ότι υπάρχουν φαντάσματα, βρικόλακες και καλικάντζαροι..;
Η αβρααμικές θρησκείες φίλε μου είναι παραπροϊόν της εξέλιξης. Έπρεπε από καιρό να τις είχε αποβάλει η ανθρωπότητα.
Με κούρασε πολύ ο φλύαρος πνευματικός σου λόγο και τα υπόλοιπα θα σου τα απαντήσω, μόνο, αν επιμένεις.
Εγώ θα έλεγα να έκοβες την παρέα με τους πνευματικού σου πατέρες, γιατί ο πνευματικό σου λόγος, θυμίζει αποτυχημένο φιλόσοφο.


Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 24-04-10, 19:20
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Συνοδινέ λυπάμαι που με αναγκάζεις να το αναφέρω πλέον δημόσια (μετά από σχετικές συστάσεις μέσω πμ) αλλά βλέπω πως η ειρωνία σου προς τους άλλους αποτελεί πλέον χαρακτηριστικό γνώρισμα της γραφής σου, η οποία επαναλαμβάνω πως χάνει την αξία της λόγω των "ξένων" στοιχείων σε αυτή...

Κανένα μέλος δεν είναι υποχρεωμένο να ανέχεται τον τρόπο που γράφεις προς εκείνους και φυσικά, κανένα άλλο μέλος δεν έχει το δικαίωμα να απευθύνεται προς εσένα με ειρωνία. Επειδή μετά τις συστάσεις και τις προτάσεις που σου έχουν δοθεί φαίνεται πως αδιαφορείς χαρακτηριστικά, αυτή είναι η τελευταία φορά που επιτρέπω κείμενό σου τέτοιας μορφής. Λυπαμαι που αδιαφορείς για το επίπεδο του φόρουμ.

Την επόμενη φορά, ανάλογα κείμενα θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση και φυσικά η ίδια οδός με εσένα θα ακολουθηθεί με κάθε μέλος που θα παρουσιάσει τέτοια συγγραφική "συμπεριφορά". Τα αναφέρω αυτά δημοσίως για να μην αναρωτηθείς ούτε εσύ, ούτε κάποιο άλλο μέλος για την ξαφνική "εξαφάνιση" των απαντήσεών σου.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 24-04-10 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 24-04-10, 23:12
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Συνοδινέ,

Ο λόγος που προκύπτει από την νόηση, την ικανότητα δηλαδή του ανθρώπου να επεξεργάζεται έννοιες, ερεθίσματα κλπ. και τις «μετουσιώνει» σε γνώση είναι (είτε συμφωνεί κάποιος είτε όχι με το περιεχόμενο) καλοδεχούμενος.
Ο παραληρηματικός α-νόητος λόγος (αυτός δηλαδή που δεν προκύπτει από τον νου αλλά από το φορτισμένο θυμικό) μπορεί να έχει ενδιαφέρον μόνο για τους συμφωνούντες ή τους παρατηρητές (επιστήμονες ή και ερασιτέχνες) της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Για όλους τους άλλους είναι, ανάλογα με την διάθεση τους, είτε απλά βαρετός και αδιάφορος είτε και ενοχλητικός.

Ο παραληρηματικός λόγος κατά κανόνα ακυρώνει και το περιεχόμενο του.

Τέλος πάντων. Μερικές παρατηρήσεις:

1) Η επιστήμη της νευροθεολογίας δεν λέει πως υπάρχουν καλικάντζαροι και βρυκόλακες, αλλά με πειραματικές μελέτες έχει αποδείξει πως η θρησκευτική, μεταφυσική εμπειρία προκαλείται από την διέγερση συγκεκριμένων περιοχών του εγκεφάλου. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις πως κάποιοι εγκέφαλοι είναι πιο δεκτικοί στις εμπειρίες αυτοί και κάποιοι άλλοι λιγότερο.
Αυτό σημαίνει πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος δημιουργεί το θρησκευτικό συναίσθημα.
Εν ολίγοις η απαίτηση σου, αυτή της οργουελικής απαγόρευσης των θρησκειών, είναι επιστημονικά ανέφικτη. Προσωπικά, πέραν της επιστημονικής απόδειξης του ανέφικτου της πρότασης σου, είμαι και οπαδός του δόγματος της πιο πλατιάς ανοχής στην αυστηρότερη ανεξαρτησία.

2) Τα εκατομμύρια των ανθρώπων που αυτοπροσδιορίζονται ως Χριστιανοί (όλων των δογμάτων και αιρέσεων), Μουσουλμάνοι (όλων των δογμάτων και αιρέσεων) και Εβραίοι (όλων των δογμάτων και αιρέσεων) σαφώς και δεν το επέλεξαν όταν από μηνών μέχρι 12 ετών οι γονείς τους τούς «φορούν» το θρήσκευμα τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι αυτοί μεγαλώνοντας είναι όλοι τυφλοί ή ανίκανοι να καταλάβουν και περιμένουν το Συνοδινό ή τον alet για να τους διαφωτίσουν. Το θρησκευτικό συναίσθημα είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό (σύμφωνα τουλάχιστον με την επιστήμη της νευροθεολογίας) και όλοι μεγαλώνοντας το διαμορφώνουν σύμφωνα με τη δική τους νόηση. Θεωρώ δεδομένο πως αν μπορούσες να ρωτήσεις τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που αυτοπροσδιορίζονται (ή συνήθως σκοπίμως προσμετρώνται) ως Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι ή Εβραίοι τι είναι Θεός ή θρησκεία για αυτούς, θα έπαιρνες ισάριθμες διαφορετικές απαντήσεις.

3) Αποτυχημένος φιλόσοφος εξ’ ορισμού δεν μπορεί να υπάρχει. Ο φιλόσοφος ασχολείται με τα ερωτήματα που ξεπερνούν την ανθρώπινη γνώση και αναζητά απαντήσεις, δεν είναι θετικός επιστήμονας να περιγράφει και να αποδεικνύει πειραματικά. Η εμπειρική πραγματικότητα «αυτού που αγαπά τη Σοφία» είναι τα τείχη από τα οποία δεν προσπαθεί απλώς να αποδράσει αλλά να απελευθερωθεί.

4) αδιάφορο για όσους μετέχουν στην συζήτηση ή την παρακολουθούν, αλλά έχεις κάνει λάθος για τα προσωπικά μου πιστεύω.

Αν το θέλεις είναι πολύ κοντά (δεν ταυτίζονται όμως απόλυτα) με το «Πιστεύω» του Eliphas Levi (από το Βιβλίο της Λαμπρότητας)

Πιστεύω στο άγνωστο, προσωποποιημένο από το Θεό:
Αποδειγμένο από το ίδιο το ον και από την απεραντοσύνη,
Πιστεύω στο υπερανθρώπινο ιδεώδες της φιλοσοφίας,
Στην τέλεια διάνοια και στην υπέρτατη αρετή.

Πιστεύω στο άπειρο που το πεπρωμένο διακηρύσσει:
Πιστεύω στη λογική που ποτέ δεν εξασθενεί.
Πιστεύω στην ελπίδα και είδα φευγαλέα την ψυχή,
Αισθανόμενος ότι η αγάπη περιφρονεί το θάνατο!

Πιστεύω ότι το ιδανικό πραγματώνεται
Στους ανθρώπους της αγάπης, του πνεύματος, της αρετής.
Δίκαιοι άνθρωποι όλων των εποχών, εσείς είστε η Εκκλησία μου.
Και το δόγμα μου έχει σαν νόμο τη συμπαντικότητα.

Πιστεύω ότι ο πόνος είναι η προσπάθεια γέννησης,
Ότι το κακό είναι η σκιά ή το λάθος του καλού,
Ότι ο άνθρωπος πρέπει να κερδίσει με έργο την ύπαρξη του
Ότι η αρετή είναι αγάπη και ο Σατανάς τίποτε.

Πιστεύω πως μια μόνο ελπίδα υπάρχει πίσω από τα σύμβολα
Ότι η αλληλεγγύη είναι ο νόμος του κόσμου.
Ανατρέπω τους βωμούς όλων των ειδώλων
Προφέροντας δύο λέξεις: δικαιοσύνη και αλήθεια.

Πιστεύω ότι το καθήκον μετριέται με το δίκαιο,
Ότι ο ισχυρός οφείλει περισσότερα κι ο αδύναμος λιγότερα,
Ότι ο φόβος για τον αληθινό Θεό είναι προσβολή
Ότι πρέπει να ενώσουμε τις προσπάθειες μας για να τον παρακολουθήσουμε.

Πιστεύω ότι η φύση είναι μία αθώα δύναμη.
Ότι δεν μπορούμε ατιμώρητα να την καταχραζόμαστε
Το κακό κάνει τον νου προσεκτικό και δραστήριο,
Όμως είναι ίαμα κι όχι τιμωρία.

Πιστεύω ότι σκίζοντας τα πέπλα του θανάτου
Θα επιστρέψουμε όλοι στο σπίτι του πατέρα
Άγνοια και λάθος είναι οι σκιές των αστεριών
Η ακτινοβόλα αρετή είναι το αιώνιο τους κέντρο!

Ο Άππιος Κλαύδιος Καίκος είχε πει: «Faber est quisque fortunae suae» (δηλαδή: ο καθένας είναι ο αρχιτέκτονας της δικής του μοίρας).
Κανείς μας δεν χρειάζεται σωτήρες αγαπητέ Συνοδινέ. Θα την βρούμε μόνοι μας την άκρη.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 25-04-10, 15:07
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο λόγος που προκύπτει από την νόηση, την ικανότητα δηλαδή του ανθρώπου να επεξεργάζεται έννοιες, ερεθίσματα κλπ. και τις «μετουσιώνει» σε γνώση είναι (είτε συμφωνεί κάποιος είτε όχι με το περιεχόμενο) καλοδεχούμενος.

Η δική σου παράθεση δεν είχε καμιά σχέση με την νόηση, μην τρελαθούμε τελείως δηλαδή.
Μπήκες και έστησες ένα παιδικής νοημοσύνης τρικ και προϊόν θρησκευτικής ευφυϊας για τα παιδιά του κατηχητικού και το οποίο ταξιδεύει εδώ και χρόνια μέσα στο διαδίκτυο και απευθύνεται σε αφελείς.
Ο μόνος λόγος που μπήκες και έγραψες εδώ μέσα, ήταν, για να μας παραθέσεις τα παρακάτω εντυπωσιακά συνθήματα, τα οποία μάλιστα φρόντισες να τα τονίσεις δεόντως...
λογικό ολίσθημα.φιλοσοφικό ολίσθημα.νοητικό ολίσθημα.βαρύτατο πολιτικό ολίσθημα.
Τα οποία είναι κι αυτά προϊόν του βιομηχανικού πνευματικού και πολιτικού λόγου και το όλο σκηνικό είναι φανερό ότι από κάπου αλλού αντέγραψες.
Και συνέχισες την λασπολογία και την δυσφήμιση παραθέτοντας και άλλα φοβερά και τρομερά...
Η μισαλλοδοξία (με την πλήρη έννοια της λέξης) μάλλον δεν συνάδει με τις θέσεις που υποστηρίζεις πως ασπάζεσαι.
Πέραν αυτού όμως, τα επιχειρήματά σου τα βρίσκω μάλλον πρόχειρα για κάποιον που δηλώνει πως μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης.
Οι επιστήμες (θετικές και θεωρητικές) απαιτούν δομημένα και ξεκάθαρα χωρίς κενά επιχειρήματα.
Μου παρέθεσες ακόμη, ένα κάρο ανόητες ερωτήσεις -λες κι εγώ δεν είχα άλλες δουλειές να κάνω- και στις οποίες έπρεπε να απαντήσω.
Έγραψες τόσα πολλά, για να μην πεις τελικά τίποτα. Τα επιχειρήματα δε, απουσίαζαν τελείως.
Και συνεχίζεις σήμερα...
Παράθεση:
Ο παραληρηματικός α-νόητος λόγος (αυτός δηλαδή που δεν προκύπτει από τον νου αλλά από το φορτισμένο θυμικό) μπορεί να έχει ενδιαφέρον μόνο για τους συμφωνούντες ή τους παρατηρητές (επιστήμονες ή και ερασιτέχνες) της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Για όλους τους άλλους είναι, ανάλογα με την διάθεση τους, είτε απλά βαρετός και αδιάφορος είτε και ενοχλητικός.
Ο παραληρηματικός λόγος κατά κανόνα ακυρώνει και το περιεχόμενο του.
Ο πνευματικός, ο ξύλινος, ο φλύαρος, ο ομιχλώδης και αφηρημένος λόγος, μπορεί να εντυπωσιάζει μόνο τους αφελείς, οι οποίοι μπορεί και να νομίζουν, ότι δήθεν, γράφεις φοβερά πράγματα.
Η διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε σένα, είναι, ότι εγώ γράφω για να με καταλαβαίνουν.

Παράθεση:
Η επιστήμη της νευροθεολογίας δεν λέει πως υπάρχουν καλικάντζαροι και βρυκόλακες, αλλά με πειραματικές μελέτες έχει αποδείξει πως η θρησκευτική, μεταφυσική εμπειρία προκαλείται από την διέγερση συγκεκριμένων περιοχών του εγκεφάλου. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις πως κάποιοι εγκέφαλοι είναι πιο δεκτικοί στις εμπειρίες αυτοί και κάποιοι άλλοι λιγότερο.
Αυτό σημαίνει πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος δημιουργεί το θρησκευτικό συναίσθημα.
Εν ολίγοις η απαίτηση σου, αυτή της οργουελικής απαγόρευσης των θρησκειών, είναι επιστημονικά ανέφικτη.
Εγώ φίλε μου δεν είπα ποτέ να απαγορέψουν την θρησκεία. Φυσικά κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο και εχθρικό απέναντι στην κοινωνία. Που το διάβασες αυτό..;
Είπα για την εκπαίδευση και τον προσηλυτισμό, για τον πλήρη διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, είπα για εφικτά και αναγκαία πράγματα, αλλά για απαγόρευση της θρησκείας, δεν είπα ποτέ.

Η θρησκεία μπορεί σαφώς να περιορίζεται μέσα στον χρόνο, αλλά σίγουρα δεν εξαφανίζεται από την μια μέρα στην άλλη.
Παράθεση:
Κανείς μας δεν χρειάζεται σωτήρες αγαπητέ Συνοδινέ. Θα την βρούμε μόνοι μας την άκρη.
Σας το εύχομαι ολόψυχα.
(Σε ευχαριστούμε για το ποίημα)



Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 25-04-10, 15:36
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Πρώτον θα ήθελα να επισημάνω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, κάθε θρησκεία αποτελεί μια πατάτα. Και αυτό επειδή ακριβώς θρησκεία είναι η προσπάθεια των ανθρώπων να δημιουργήσουν μια βάση πιστης, με αρχές και νομους, που αναφέρονται σε κάποιον θεό, προφήτη κτλ.
Για εμενα η προσπάθεια αυτή καθαυτή είχε πάντα λόγο το κέρδος. Δύναμη, πλούτος, έλεγχος κτλ.
Σε οποιαδήποτε θρησκεία και αν κοιτάξουμε πάντα το κέρδος είναι το ίδιο. Παραδείγματα το δωδεκάθεο, όπου οι θεοί "αποφάσιζαν" μέσω των χρησμών, τον χριστιανισμό όπου κάποιοι εκλεκτοί έπαιρναν το ρολο του δεξιού χεριού του θεού και επεξηγούσαν τον λόγο του κατά το δοκούν. Και ποιον λόγο; Αυτόν που έγραψαν κάποιοι σε κάποια "ιερά" βιβλία - αντιγραφές παλαιοτερων θρησκειών.
Η μονη διαφορα μεταξύ δωδεκάθεου και χριστιανισμού ήταν στη βάση της λογικής τους. Το δωδεκάθεο έσπερνε το φόβο του θεού για καταστροφές αν υπάρξει ανυπακοή. Ο χριστιανισμός έσπερνε το φόβο ότι αν δεν υπακούσεις σε αυτή τη ζωή όλα καλά.. αλλα στην επομενη θα βασανίζεσαι αιώνια από τον τιμωρό θεό.
Πάντα σε κάθε μια από αυτές τις θρησκείες υπάρχει ο φόβος. Και ως γνωστόν ο φόβος είναι αυτός που εξαναγκάζει τις μάζες ανάλογα με τις πεποιθήσεις και την αντζέντα του κάθε ιερέα, προφήτη, βασιλέα ανάλογα την εποχή.
Οποτε νομίζω ότι εξήγησα γιατί η θρησκεία γενικότερα είναι μια πατάτα. Ένα όργανο επιτήρησης του πλήθους.

Αλλα η θρησκεία δεν είναι το θέμα μας. Ο Χριστός, για τον οποιο έχουμε συζητήσει άπειρες φορες σε αυτό το forum, είναι ένα άλλο κεφαλαιο. Υπήρξε δεν υπήρξε, είναι ένα κεφαλαιο προς ερευνα, ήταν δεν ήταν αυτό που έλεγε είναι ένα άλλο κεφαλαιο προς ερευνα.
Εγώ δεν είμαι ικανός να το γνωρίζω αυτό, αλλα ένα πράγμα είμαι ικανός να ξέρω στα σίγουρα και να είμαι απόλυτος.

Σήμερα, αν ερχόταν ένας Χριστός, δεν θα τον πίστευε κανένας! Ήταν δεν ήταν αληθινός. Με όλη αυτή την τεχνολογία που ήδη υπάρχει τίποτα απόλυτος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως θαύμα. Τρελό θα τον βγάζαν, επικίνδυνο και προσηλυτιστή.
Εκείνη την εποχή που έκανε τα θαύματα και έλεγε όλα εκείνα τα ωραία λόγια, δεν ήταν κανένας που να είχε το ρολο του θαύματο-κριτη, να ελέγξει το αληθινό η όχι της κάθε υπόθεσης.
Υπήρχαν γύρο του μοναχα άνθρωποι με εξουσία που τον φοβόντουσαν, και αγράμματοι ταλαίπωροι που έλπιζαν και κρεμόντουσαν από τα ωραία του λόγια. Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι όντως υπήρξε ποτε. Μετά τον θάνατο του, το μονο που βλέπω είναι η προσπάθεια από τους πάντες, να εκμεταλλευτούν την δυναμική του όλου εγχειρήματος για ίδιον όφελος με απώτερο σκοπό τον έλεγχο.

Ένα ακόμα πράγμα θα ήθελα να αναφέρω πριν κλείσω. Η διαφορα μεταξύ θρησκείας και φιλοσοφίας, είναι ότι ενώ και τα δυο δίνουν νόημα στη ζωή, ενώ και τα δυο υποτίθεται ότι μας δίνουν ένα δρόμο προς μια καλλίτερη κοινωνία, η μεν θρησκεία, σε αντίθεση με την φιλοσοφία, βασίζεται στην καλή πιστη του κόσμου, ενώ η φιλοσοφία σε επιχειρήματα και λογική. Η θρησκεία είναι πολύ απλή και κατανοητή δίνοντας σου ένα πρόσταγμα και απαιτώντας μονο την πλήρη υπακοή και πιστη σε κάτι που δεν κατανοείς, η φιλοσοφία σε αναγκάζει να μπεις στη διαδικασία να κατανοήσεις τον κόσμο και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 25-04-10, 15:54
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μου παρέθεσες ακόμη, ένα κάρο ανόητες ερωτήσεις -λες κι εγώ δεν είχα άλλες δουλειές να κάνω- και στις οποίες έπρεπε να απαντήσω.
Θα έπρεπε να τις απαντήσεις. Επιλέγεις όμως να μην το κάνεις, και αυτό επειδή δεν έχεις τι να απαντήσεις και φυσικά <<ντύνεις>> τη πρότασή σου - δικαιολογία με τον μανδύα του οτι έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις.
Ανθρώπινη και κατανοητή η συμπεριφορά σου πόσο μάλλον όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με ένα τέτοιο γραπτό όπως αυτό του alet (καθαρό γραπτό, χωρίς ειρωνικο ύφος που δεν αφήνει περιθώρια για υπεκφυγές και ανούσια συμπεράσματα) απλά όταν αποφασίζεις να γράψεις κάπου όπου γράφουν και άλλοι μάθε να κάνεις διάλογο και όχι δηλώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 25-04-10 στις 16:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.