Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 02-05-10, 19:43
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θεός που πεθαίνει ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να αποδείξει ποιός είναι με προβληματίζει ιδιαίτερα και μάλιστα ως γνωστόν τέτοιες απόψεις είναι μεταγενέστερες και αυθαίρετες. Είναι απόψεις που ανήκουν σε μετέπειτα ερμηνευτές της ζωής του Ιησού, ναι ή όχι? Επομένως ο καθένας μπορεί να ερμηνεύει το σκεπτικό του Ιησού όπως θέλει και όπως τον βολεύει...

Ας σε προβληματιζει οσο θες... εμενα καθολου... ο ιδιος (η μαλλον ο πατερας του) επελεξε να "πεθανει" για καποιο χρονικο διαστημα (φυσικα μονο το σωμα του... η ψυχη δεν πεθαινει...).



Παράθεση:
Μα τι να διδάξει φίλε Βασίλη και σε ποιόν;;; Που υπάρχουν αυτές οι αναφορές ότι ο Ιησούς κατέβηκε στον κάτω κόσμο (τι και πως ήταν ο κάτω κόσμος; προσδιόρισέ τον μου σε παρακαλώ). Φαντάζεσαι έναν Ιησού να λέει στον τάδε άνθρωπο "δεν αξίζεις να είσαι μαζί μου"... Μα τι είναι αυτά που διαβάζω;;; Ο εκπρόσωπος του αγαπάτε αλλήλους, εκείνος που αποδέχτηκε τους πάντες όπως κι αν ήταν πήγε κάπου εκεί στον κάτω κόσμο και αποφάσισε να μην τους πάρει στον παράδεισο;;; Καταλαβαίνεις τι γράφεις εδώ;

Τι διδαξε και σε ποιον? στους νεκρους διδαξε φιλε μου... Που υπαρχουν αυτες οι αναφορες? στα βιβλια της θρησκειας μας φυσικα εφοσον λοιπον δεν εχεις διαβασει λογικο ειναι να μην ξερεις... Και ομως φιλε υπαρχουν και οι αμαρτιες... και οποιος κανει πολλες αμαρτιες και δεν μεταννοει γιαυτες, δεν ζηταει συγχωρεση απο τον θεο και απλα μενει αδιαφορος τοτε ναι ετσι γινεται, ο θεος δεν τον δεχεται κοντα του. Αποδεχεται τους παντες φιλε μου αρκει να μεταννοησουν... αυτο λεμε... και δεν ειπα οτι πηγε εκει στον κατω κοσμο και αποφασισε να μηντους παρει μαζι του, γραφω εγω τετοιο πραγμα?



Παράθεση:
Και συμπληρώνω άλλο ένα εννοιολογικό παράδοξο: πως είναι δυνατόν να κρίνεις κάποιον και να αποφασίσεις πως δεν αξίζει τον παράδεισο όταν α) ο παράδεισος θα υπάρξει μετά τη 2α παρουσία και β) ο άνθρωπος αυτός ΟΥΔΕΠΟΤΕ διδάχτηκε τον λόγο του Ιησού αφού αυτός ο δύσμοιρος έζησε ΜΕΤΑ τον Ιησού;;; Και άντε καλά, οι "κακοί" να πάνε στην κόλαση (προκαταβολικά). Με τα παιδιά τι γίνεται; Τι γίνεται με ένα βρέφος τριών μηνών που πέθανε πριν γεννηθεί ο Ιησούς; Κι αυτό τσουβαλάτο στην κόλαση;

α) ο παραδεισος υπαρχει και τωρα, απλος οι ψυχες των ανθρωπων περιμενουν για την τελικη κριση τους. Δηλαδη την δευτερα παρουσια.
β) Ολοι οι ανθρωποι πριν γεννηθει ο ιησους ανεξερετος πηγαιναν στην κολαση λογο του οτι ο ανθρωπος κουβαλουσε πανω του το πρωτο αμαρτημα του ανθρωπου. Μολις γεννηθηκε ο ιησους και πεθανε για τηνανθρωποτητα πηρε ολες τις αμαριτες των ανθρωπων και "πεθαινωντας" πεθαναν και αυτες και απο τοτε ξεκινησε μια καινουρια ημερα για τον κοσμο.


Παράθεση:
Καταλαβαίνεις που οδηγούν αυτά που γράφεις;;
καταλαβαινεις οτι αυτα λεει η θρησκεια μας? παρε βιβλιο και διαβασε να τα μαθεις


Παράθεση:
Και άλλα τόσα που αποδεικνύουν το αντίθετο, βιβλία που δεν έχεις διαβάσει...
Σήμερα 08:09
για πιο λογο να τα διαβασω? εφοσον ξερω οτι η θρησκεια μας ειναι αληθινη ποιος ο λογος να διαβασω βιβλια που θα μου πουν το αντιθετο?


Φιλε the_black_planet δεν θες να πιστεψεις? Ok απλα μην πιστευεις.. εγω προσωπικα εχω ζησει θαυματα (2 στην οικογενεια μου που τα ειπα και ας μην με ππιστευετε δικαιωμα σας). Εχω δει ανθρωπους γυρω μου που να εχουν ζησει καποιος θαυμα και οι ιδιοι. Εχω διαβασει και μου εχουν πει πως ανθρωποι χωρις καμια ελπιζα ζωης εζησαν, χωρις καμια ελπιδα εγκυμοσυνης και ομως απεκτησαν παιδια, χωρις ισως καμια ελπιδα για την ζωη και ομως η πιστι τους εσωσε.

Και οι 2 ειναι σαν να μου λετε οτι πιστευω σε κατι που δεν ισχυει στην πραγματικοτητα, δεκτη η γνωμη σας αλλα και εσεις οι ιδιοι γιατι δεν το ψαχνετε? εγω ετυχε να το ψαξω και μετα απο ολα αυτα που εμαθα και που εζησα πιστεψα... Γιατι ειστε τοσο αρνητικη απεναντι σε αυτο? Εγω οπως ειχα πει μιλαω με αποδεξεις εννοωντας φυσικα οτι υπρχουν χιλιαδες (ισως και εκατομμυρια) ανθρωπων που εχουν ζησει θαυματα απο την θρησκεια μας, μηπως ειμαστε ολοι συννενοημενοι μεταξυ μας? μονο αυτο δεν μου ειπατε ακομη..


Εγω ξερω οτι οποιος θελει ας πιστεψει, οποιος δεν θελει στο καλο. εγω πιστευω γιατι το εζησα, εσεις το ψαξατε καλα?
Αλλα πιστεψτε με, οταν ερθει η ωρα που θα μαθετε ολοι εσεις που θεωρειται οτι η θρησκεια μας ειναι απλα ενα καλο κολπο, τοτε ισως ειναι αργα...


Θα ηθελα λοιπον απο μερος μου να μην συνεχιστη η συζητηση αυτη διοτι μιλαω σε ανθρωπους που δεν εχουν ψαξει, εχουν κοιταξει την μια πλευρα μονο χωρις να θελουν να δουν πως ειναι και η αλλη...
Βεβεια ισως πειτε το ιδιο και για μενα μα εγω θα σας πω οτι δεν χρειαστηκε να ψαξω την αλλη πλευρα εφοσον ειδα οτι η πλευρα που ειμαι αυτην την στιγμη ειναι αληθινη!

Οσο εσεις μου λετε για βιβλια και μα μου.... εγω μπορω να σας πω για αλλα βιβλια που υποστηριζουν το αντιθετο... με απλα λογια δεν θα τελειωσουμε ποτε... μα αγαπητοι φιλοι στο τελος το μονο σιγουρα ειναι οτι θα δουμε πια πραγματικα ειναι η αληθεια...

Αυτα ειχα να πω... εγω σε αυτο το θεμα σταματαω εδω!
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 02-05-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Κι εμείς σ' ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 02-05-10 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 03-05-10, 00:48
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818
παρε βιβλιο και διαβασε να τα μαθεις
αγαπητε,ορισμενα πραγματα δεν μαθαινονται ουτε με την αναγνωση ουτε με τα κυρηγματα.
ο χριστιανισμος εχει την ιδιαιτεροτητα να συνδιαζει την απλοτητα με την πολυπλοκοτητα και η αληθεια ουτε διαβαζεται,ουτε λεγεται.
δωσε σημασια στο παραπανω γιατι ακουγεσαι πιτσιρικας και εχεις πολλα χρονια μπροστα σου να ερευνας και να ανακαλυπτεις.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 03-05-10, 01:23
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

no slave πολλα πραγματα μαθαινονται και απο το βιβλιο...
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 03-05-10, 01:29
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 Εμφάνιση μηνυμάτων
no slave πολλα πραγματα μαθαινονται και απο το βιβλιο...
το βιβλιο ειναι ο χαρτης.
στο χερι σου ειναι να μαθεις να τον διαβαζεις σωστα και να τον εκμεταλευεσαι για να φτασεις στον προορισμο σου.στην πορεια ανακαλυπτεις οτι υπαρχουν πολλοι χαρτες που θα πρεπει να ενωσεις...

φιλικα
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 03-05-10, 01:45
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
το βιβλιο ειναι ο χαρτης.
στο χερι σου ειναι να μαθεις να τον διαβαζεις σωστα και να τον εκμεταλευεσαι για να φτασεις στον προορισμο σου.στην πορεια ανακαλυπτεις οτι υπαρχουν πολλοι χαρτες που θα πρεπει να ενωσεις...

φιλικα
ναι σε αυτο συμφωνω απολυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 03-05-10, 15:36
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Vasilis1818 εσύ καλά κάνεις και πιστεύεις.Θαύματα έχω ζήσει και πολλά μάλιστα σε πληροφορώ,όπως πιστεύω και σχεδόν όλοι οι άνθρωποι γιατί το θαυμαστό και το ανεξήγητο υπάρχει γύρω μας αναμφισβήτητα.Από την άλλη όμως έχω δει και το κακό να...κάνει θαύματα και ίσως σε μεγαλύτερη συχνότητα.Εσύ καλά κάνεις και πιστεύεις στον Χριστιανικό Θεό και χαίρομαι για σένα.Αλλά όπως σου είπε και ο Τριθέμιος στην πίστη δεν υπάρχουν αποδείξεις.Την αλήθεια,αν υπάρχει όντως μια αλήθεια απέχουμε πολύ ακόμα από το να τη μάθουμε.Και ας μην ξεχνάμε φυσικά ότι ακόμα και αν όντως υποθέσουμε ότι εσύ γνωρίζεις την απόλυτη αλήθεια(κάτι που το θεωρώ αδύνατο για τα όρια της ανθρώπινης διάνοιας,ακόμα και της φωτισμένης και αν θες μπορώ να σου αναλύσω τους λόγους που έχω αυτή την πολύ ισχυρή πεποίθηση) χάρη σε μια πολύ ιδιαίτερη εμπειρία που είχες,τότε νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως αυτή σου την γνώση δεν είναι δυνατόν να την μεταλαμπαδεύσεις σε κάποιον χωρίς αυτός να βιώσει την ίδια εμπειρία γιατί πολύ απλά θα κατανοήσει τα λόγια σου εντελώς διαστρευλωμένα,με βάση τις δικές του εμπειρίες.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 03-05-10 στις 15:37
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 09-05-10, 19:41
Το avatar του χρήστη ageras
ageras Ο χρήστης ageras δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: βύρωνα
Μηνύματα: 169
Wink

αν πιστεύουμε στην αγάπη και "ακολουθουμε" τη ψυχή μας τότε έχουμε βρει τον theo μέσα μας.όταν ξέρουμε ότι δε είμαστε μονοι μας και ακολουθούμε την οδό της αγάπης τότε ο θεός που είναι ολονών κι όχι μοιρασμένος σε ομάδες είναι μέσα mas.o θεός είναι ένας όπως κι αν τον onomazoume.an ακολουθούμε τα σωστά μονοπάτια που γραφουν αρετή, σεβασμός, αγάπη ,εκτίμηση, νιάξιμο, αυτομάτως είμαστε στο δρόμο του θεού.ο θεός δε πιάνετε δε ονομάζεται όπως θέλουμε είναι ένας για όλους, άσχετος αν ο καθένας αλλιώς τον ορίζει.
__________________
Ο άνθρωπος πράττει κακώς απο άγνοια.

σοφοι λογικοι άνθρωποι δε γινονται μονο με επιστήμη αλλα και με ορθή γνώμη.

Κάθε πράξη που γίνεται με δικαιοσύνη ειναι αρετη

Σωκράτης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ageras : 09-05-10 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 12-05-10, 13:42
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Έλληνες δεν θα απειλούνταν ποτέ και ποτέ δεν θα έμπαιναν σε μια τέτοια διαδικασία σύγκρουσης και αξιολόγησης. Θα τους ενδιεφεραν οι «αξίες» και όχι σε ποια θρησκευτική παράταξη ανήκουν. Στις μέρες μας αυτό φαίνεται απο το κοινωνικο-ηθικο μας επίπεδο και όχι απο τη θρησκευτική μας ταυτότητα οι αξίες, τα ιδανικά και το ελεύθερο πνεύμα δεν κινδυνεύουν να χαθούν απο τη θρησκευτική ταυτότητα της χώρας μας αλλά απο έλλειψη γνώσης της ιστορίας μας. Οπότε το Έλληνας vs Eβραιος είναι μάλλον άτοπο.
<<Εί βούλει γνώναι Θεόν,προλαβών γνώθι σαυτόν.>>

Εκει εχετε κολλησει το Vs. Vs δεν υπηρξε ποτε... παντα ηταν μηδενισμος, ειτε απο τη μια πλευρα ειτε απο την αλλη... για να καταλαβετε ομως τι ακριβως θελω να πω, λιγη περισσοτερη σημασια στα κειμενα που μας αφησανε οι προγονοι μας, και μετα συγκρινετε ολα τα κειμενα απο τη βιβλο... Και κυριως και τα 2 αντιμετοπιστετα σαν ισα κειμενα... οχι το ενα θεουργημα και το αλλο παραμυθι... αυτο ειναι το μεγα λαθος των ελληνων μετα το 40 μ.Χ. και κατι.... οσο για το θεμα ρατσισμου.... δεν το πιστευω οτι λειτουργει ετσι, δειτε τα πραγματα ως εχουν και οχι οπως σας τα λενε... σας λεει τιποτα οτι ειμαστε ο ενας απο τους δυο τελευταιους εναπομηναντες αρχαιους πολιτισμους? ο αλλος ειναι καπου στο Ισραηλ...


Υ.Γ.
Διαβαζοντας και τα υπολοιπα post, καταλαβα οτι πολλοι εδω, εχουν σχηματισει ιδεες και αντιληψεις συμφωνα με τα βιωματα και με τα πιστευω που τους καλλιεργησαν με την "βιαια" επιβολη και παραπλανηση, οπως ακριβως κανουν αρκετες παραθρησκευτικες οργανωσεις...(σημ. Εκκλησιαστικη Ορολογια, ο,τι αντιθετο με αυτην, στην πυρα...). Ετσι δεν σχηματιζεις σφαιρικη και ΣΩΣΤΗ αποψη για καποια πραγματα... αντιθετα οπως λεει και ο Χριστιανισμος σας, πιστευε, και μη ερευνα... κριμα γιατι θα μεγαλουργουσαμε για πολλοστη φορα...
__________________
Zeus

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zeus : 12-05-10 στις 14:00
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 13-05-10, 10:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαβαζοντας και τα υπολοιπα post, καταλαβα οτι πολλοι εδω, εχουν σχηματισει ιδεες και αντιληψεις συμφωνα με τα βιωματα και με τα πιστευω που τους καλλιεργησαν με την "βιαια" επιβολη και παραπλανηση, οπως ακριβως κανουν αρκετες παραθρησκευτικες οργανωσεις...(σημ. Εκκλησιαστικη Ορολογια, ο,τι αντιθετο με αυτην, στην πυρα...). Ετσι δεν σχηματιζεις σφαιρικη και ΣΩΣΤΗ αποψη για καποια πραγματα... αντιθετα οπως λεει και ο Χριστιανισμος σας, πιστευε, και μη ερευνα... κριμα γιατι θα μεγαλουργουσαμε για πολλοστη φορα...
Δηλαδή, το Δωδεκαθειστές vs Χριστιανών θέλεις να μου πεις πως δεν υπήρξε και δεν υπάρχει στη χώρα μας;;;
Η έχθρα και το "στη πυρά" δεν έχει καλλιεργηθεί και δεν αναγνωρίζεται και στις δυο πλευρές; Εδώ αρκεί ένα βιντεάκι για να τους βγάλει στους δρόμους και να πετάει ο ένας στον άλλο κουλούρια. Έλα τώρα...
Υ.Γ Και για πες μου που μας γράφει ο Χριστιανισμός μας το "πιστευε, και μη ερευνα" ή το "πιστευε και μη, ερευνα" έτσι για να βρούμε και το γραπτό να το διαβάσουμε όλο και να καταλάβουμε τι θέλει να μας πει, γιατί το να κόβουμε και να πετάμε τις φράσεις όπου βρούμε δεν έχει αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.