Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλετε να βγάλουν τα θρησκετικά μας Σύμβολα απο τα Δημόσια Κτήρια ?
ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 18 34,62%
ΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 27 51,92%
ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ 7 13,46%
Ψήφισαν: 52. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-04-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι εδώ...

Φίλε μου Trithemius σε αυτο το σημείο ηθελα να φτασουμε....

Εαν γίνει δημοψηφισμα δεν θα πρεπει να δεχθούμε την αρχη της
πλειοψηφίας όποια να ειναι και αυτή η αποφασή της ????????

Ευχαριστώ.
Με συγχωρείς αλλά εδώ εκμεταλλεύεσαι ένα ειδικό θρησκευτικό καθεστώς για να καρπωθείς κάτι. Ένα δημοψήφισμα για ένα τέτοιο ζήτημα θα είχε την ίδια αξία και το ίδιο χαμηλό επίπεδο με το να κάναμε ένα άλλο δημοψήφισμα για το αν οι Έλληνες θέλουν να υπάρχει σταυρός σε κάθε σταυροδρόμι της χώρας.

Γνωρίζεις πολύ καλά πως η απάντηση θα ήταν καταφατική και ελπίζω να γίνεται κατανοητό το "ελαφρύ" της κατάστασης. Ο Έλληνας πιστός θα ψήφιζε "ναι" σε οτιδήποτε που θα έμοιαζε με ομολογία πίστης. Φυσικά, το πρόσφατο παράδειγμα με τις ταυτότητες δίνει ένα μήνυμα...

Επίσης, στη δημοκρατία, πέραν της αρχής της πλειοψηφίας, υπάρχει και η αρχή του να ακούγονται όλοι οι παριστάμενοι. Ναι ή όχι; Επομένως, πως διασφαλίζουμε πως εντός ενός κρατικού κτηρίου θα "ακουστεί" τόσο ο χριστιανός, όσο και ο μουσουλμάνος ή ο άθεος; Με το "ακουστεί" κάνω την ταύτιση με τα θρησκευτικά σύμβολα. Κατανοείς πιστεύω πως η άσκηση της δημοκρατίας δεν μπορεί να περιορίζεται σε ένα (επίπλαστο) δημοψήφισμα αλλά πρέπει να έχει εφαρμογή σε κάθετί που έχει να κάνει με δημοκρατικούς θεσμούς και υπό αυτή την οπτική, αν στηριχτείς μόνον σε ένα δημοψήφισμα, μπορεί μεν να κάνεις το χατήρι των πολών, ταυτόχρονα όμως φιμώνεις τη μειοψηφία γιατί δεν της δίνεις το δικαίωμα να "εκφραστεί".

Πέραν αυτών, θέλω να σημειώσω 2 ακόμη πράγματα:

1. Είσαι σίγουρος πως ο κάθε Έλληνας που θα συμμετείχε σε ένα τέτοιο δημοψήφισμα θα κατανοούσε για τι πράγμα ψηφίζει; Το θέμα είναι πολύ βαθύ και απαιτεί ενασχόληση με ζητήματα που η τραγική πλειοψηφία είτε αγνοεί, είτε αδιαφορεί, είτε τα εκλαμβάνει λάθος (και στις 3 περιπτώσεις υπεύθυνοι δεν είναι οι πιστοί...). Επομένως εγώ θεωρώ σίγουρο πως θα πάνε πολλοί να ψηφίσουν και όλοι οι χριστιανοί θα ψηφίσουν κατά της κατάργησης των συμβόλων. Πως εγώ μπορώ να είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ψήφισαν έχουν κατανοήσει την ερώτηση;

2. Πότε παλαιότερα έγινε δημοψήφισμα για την ανάρτηση των θρησκευτικών συμβόλων στα δημόσια κτήρια; Έγινε ή δεν έγινε η ανάρτησή τους στα δημόσια κτήρια παραβατικά και με το έτσι θέλω;;;

Επομένως αν κάνουμε δημοψήφισμα και ο λαός αποφανθεί πως πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν εκεί τα σύμβολα, τότε η πολιτεία οφείλει πρώτα να τα αφαιρέσει για όσα χρόνια τα αναρτούσε χωρίς δημοψήφισμα και μετά, για να έρθουν τα πράγματα στην καθαρά δίκαιη μορφή τους, να γίνε νέο δημοψήφισμα, αυτή τη φορά όταν πρέπει κι όχι όταν μας βολεύει
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-04-10, 22:07
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εδω και πάλι.....

Σε κάθε δημοψηφισμα εννοείτε ότι θα ακουσθούν όλες οι απόψεις...
Αναφέρεις φιλε Trithemius ...
<< Επομένως, πως διασφαλίζουμε πως εντός ενός κρατικού κτηρίου θα
"ακουστεί" τόσο ο χριστιανός, όσο και ο μουσουλμάνος ή ο άθεος;>>

Δηλαδή μέσα σε δικαστήρια που υπάρχει ο σταυρός δεν ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΕ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ??????????


Αλλά η αναφορά σου...
<<Επομένως αν κάνουμε δημοψήφισμα και ο λαός αποφανθεί πως πρέπει να
συνεχίσουν να υπάρχουν εκεί τα σύμβολα, τότε η πολιτεία οφείλει πρώτα να
τα αφαιρέσει για όσα χρόνια τα αναρτούσε χωρίς δημοψήφισμα και μετά,
για να έρθουν τα πράγματα στην καθαρά δίκαιη μορφή τους, να γίνε νέο
δημοψήφισμα, αυτή τη φορά όταν πρέπει κι όχι όταν μας βολεύει>
>
Από ότι βλέπω φίλε μου εαν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος θα πρέπει να το ανατρέψουμε.....

Δηλαδή εαν βγαίνει ένα κόμμα με δημοκρατικές διαδικασίες για 2 φορά
θα πρέπει να πούμε πρωτα να κυβερνησουν οι άλλοι που έχασαν και μετα
αυτοι που κέρδισαν για 2 φορά.....
Μάλλον σαν αστείο βλεπω την αναφορά σου αυτήν.....

Ή δεχεσαι την απόφαση ενος δημοψηφισματος η οχι...
Δεν υπάρχουμε μεσοβέζικες λυσεις φίλε μου διαφορετικά δεν έχουμε δημοκρατία.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-04-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Για να δούμε λοιπόν...

1. Ο σταυρός στα δικαστήρια ούτε φέρνει, ούτε ακυρώνει τη δικαιοοσύνη. Μην ξεχνάς όμως ότι η δικαιοσύνη είναι "τυφλή" και δεν βλέπει σύμβολα και επιθυμίες γιατί κάποια πράγματα είναι πάνω από εγωϊστικά θέλω και πάνω από θρησκείες. Εδώ δεν τίθεται θέμα του αν θα επηρεαστεί η δικαιοσύνη ως προς την κρίση της, τίθεται θέμα ως προς το αν ένα κτήριο που ανήκει ισότιμα σε όλους, πράγματι υπηρετεί κάτι τέτοιο. Όταν αφήνουμε να αναρτώνται μόνον τα σύμβολα του χριστιανισμού αλλά κανένα άλλο σύμβολο, ένα τέτοιο κτήριο ανήκει τελικά σε όλους ισότιμα;;;

2. Το ζήτημα δεν είναι τι θα μου άρεσε εμένα αλλά ποιό είναι το δίκαιο. Ζητάς μεν δημοψήφισμα για να παραμείνουν τα χριστιανικά σύμβολα αλλά φέρνουμε την αξία του δημοψηφίσματος σε ειδικές και βολικές συνθήκες κι όχι όταν έπρεπε. Οκ, επομένως επαναλαμβάνω την ερώτηση: πότε έγινε δημοψήφισμα για να αναρτηθούν τα σύμβολα εξ αρχής;;;; Πότε έγινε και δεν το γνωρίζω;;; Αν δεν έγινε ποτέ, τότε η ανάρτησή των έγινε αντιδημοκρατικά. Επομένως εξακολουθείς να ερμηνεύεις τη θέση μου ως κινούμενη με βάση το τι μου αρέσει;;;

3. Ακριβώς, ή έχουμε δημοκρατία, ή δεν έχουμε. Και στην προκειμένη περίπτωση δεν είχαμε ποτέ δημοκρατία αλλά θεοκρατία. Καιρός να επανέλθουμε σε τάξη
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-04-10, 22:38
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εδώ για μιά ακόμα φορά...

Φίλε μου Trithemius...
Για το πρώτο ερωτημά σου εσύ έκανες την αναφορά περί δικαστηρίων που
έχουν τα θρησκευτικα σύμβολα...
Οι αποφάσεις δεν νομίζω πως κοιτάζουν χρώμα φυλή ή θρησκεία....

Για το δεύτερο ερώτημα πιστεύω πως το ποιό απλό είναι να αποφασίσει
ο απλός Ελληνας....

Απλά και καθαρά για να επανέλθουμε στην τάξη όπως αναφέρεις.....
Και το όποιο αποτέλεσμα να το ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ χωρις τις όποιες
ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-04-10, 22:48
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για το πρώτο ερωτημά σου εσύ έκανες την αναφορά περί δικαστηρίων που
έχουν τα θρησκευτικα σύμβολα...
Οι αποφάσεις δεν νομίζω πως κοιτάζουν χρώμα φυλή ή θρησκεία....
Ακριβώς, άρα εξ αρχής τα θρησκευτικά σύμβολα καθίστανται απλό διακοσμητικό στοιχείο και δεν πρέπει να υφίστανται τέτοια υποβάθμιση όντας αναρτημένα εκεί...

Παράθεση:
Για το δεύτερο ερώτημα πιστεύω πως το ποιό απλό είναι να αποφασίσει
ο απλός Ελληνας....
Θεωρείς ειλικρινά ότι ο απλός Έλληνας κατανοεί περί τίνος πρόκειται; Και δεν μιλάω περί νωθρώτητας αντίληψης αλλά περί ενασχόλησης με το ζήτημα. Πόσοι είναι αυτοί που έχουν ασχοληθεί με τέτοια θέματα;;;

Παράθεση:
Απλά και καθαρά για να επανέλθουμε στην τάξη όπως αναφέρεις.....
Και το όποιο αποτέλεσμα να το ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ χωρις τις όποιες
ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ....
Γιατί φίλε μου ξαφνικά να σεβαστούμε ένα δημοψήφισμα που κλήθηκε να δώσει δίκαιο σε μία ούτως ή άλλως αντισυνταγματική παλαιότερη πράξη;

Άραγε πως θα αισθανόσουν εσύ αν πολίτης της Τουρκίας ων, ζούσες σε μουσουλμανική πόλη και σε δίκαζαν και σε έβαζαν να ορκιστείς στην ημισέληνο; Δεν θα ζητούσες τα δικά σου σύμβολα για να ορκιστείς; Κι ο άθεος; Τι θα έκανε ο άθεος αν έβλεπε μέσα σε ένα δικαστήριο καμμιά εκατοστή θρησκευτικά σύμβολα ως λυπηρό hall of fame των θρησκειών;;;

Ή όλοι, ή κανένας φίλε μου. Και όχι μόνον σε αυτούς τους δημόσιους χώρους
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 26-04-10 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-04-10, 11:56
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος πως ο κάθε Έλληνας που θα συμμετείχε σε ένα τέτοιο δημοψήφισμα θα κατανοούσε για τι πράγμα ψηφίζει;

Πως εγώ μπορώ να είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ψήφισαν έχουν κατανοήσει την ερώτηση;
Αυτό φυσικά ισχύει σε κάθε περίπτωση δημοψηφίσματος, αλλά ακόμα και στις βουλευτικές εκλογές... Είναι δηλαδή σαν να αναθεματίζουμε το δικαίωμα ψήφου που έχουν κάποιοι, επειδή εξ ορισμού θεωρούνται από εμάς ως "αδαείς"...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως αν κάνουμε δημοψήφισμα και ο λαός αποφανθεί πως πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν εκεί τα σύμβολα, τότε η πολιτεία οφείλει πρώτα να τα αφαιρέσει για όσα χρόνια τα αναρτούσε χωρίς δημοψήφισμα και μετά, για να έρθουν τα πράγματα στην καθαρά δίκαιη μορφή τους, να γίνε νέο δημοψήφισμα, αυτή τη φορά όταν πρέπει κι όχι όταν μας βολεύει
Με συγχωρείς, αλλά αυτό μου θυμίζει το παιχνίδι της κολοκυθιάς.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
επαναλαμβάνω την ερώτηση: πότε έγινε δημοψήφισμα για να αναρτηθούν τα σύμβολα εξ αρχής;;;; Πότε έγινε και δεν το γνωρίζω;;; Αν δεν έγινε ποτέ, τότε η ανάρτησή των έγινε αντιδημοκρατικά.
Μα πότε έγινε δημοψήφισμα για το οτιδήποτε στην χώρα μας εδώ και σαράντα σχεδόν χρόνια;; Μην αγνοούμε επιδεικτικά κιόλας το ότι τα όποια σύμβολα διακοσμούν δημόσια κτίρια, αποτελούν κυρίως μέρος της παράδοσης του τόπου μας. Μιας παράδοσης που, μέχρι πρότινος, δεν περιελάμβανε και τόσους μουσουλμάνους, βουδιστές, άθεους και λοιπά, καλώς ή κακώς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είχαμε ποτέ δημοκρατία αλλά θεοκρατία. Καιρός να επανέλθουμε σε τάξη
Ίσως κάποτε είχαμε και θεοκρατία, για την επαναφορά στην τάξη όμως έχω ορισμένες ενστάσεις. Η τάξη απαιτεί ισοπέδωση παραδόσεων και θρησκειών;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα έκανε ο άθεος αν έβλεπε μέσα σε ένα δικαστήριο καμμιά εκατοστή θρησκευτικά σύμβολα ως λυπηρό hall of fame των θρησκειών;;;

Αυτή η ερώτηση νομίζω ότι δεν πηγάζει από μια πραγματική συμπόνοια για την πιθανή ψυχολογία των άθεων εντός ενός δικαστηρίου, αλλά περισσότερο μοιάζει με ειρωνικό σχόλιο για την διακόσμιση των αιθουσών αυτών.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη c.r : 27-04-10 στις 11:57
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-04-10, 12:09
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως κάποτε είχαμε και θεοκρατία, για την επαναφορά στην τάξη όμως έχω ορισμένες ενστάσεις. Η τάξη απαιτεί ισοπέδωση παραδόσεων και θρησκειών;
Εχμ... διορθώνω και θυμίζω πως ίσως κάποτε να ΜΗΝ είχαμε θεοκρατία...

Όσο για το τι απαιτεί η τάξη, σίγουρα όχι ισοπέδωση παραδόσεων και θρησκειών (αν διάβασες τα γραπτά μου, αυτό δεν θα το βρεις πουθενά) αλλά ισότιμη παρουσία τόσο αυτών που υποστηρίζουν κάποια θρησκεία, όσο κι εκείνων που δεν υποστηρίουν καμμία θρησκεία.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-04-10, 19:52
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ρε παιδιά με όλο το σεβασμό προς όλους,διαφωνεί κανείς με το ότι δεν είναι δυνατόν να τείθονται τα ανθρώπινα δικαιώματα θέμα δημοψηφισμάτων;;;Εντάξει ξέρουμε καλά όλοι πως δεν έχουμε δημοκρατία αλλά ακόμα και αν είχαμε πραγματική δημοκρατία με τέτοιες λογικές μπορεί να μετατραπεί σε οχλοκρατία.Σε μια δημοκρατία πρέπει να προστατεύονται και τα δικαιώματα των μειονοτήτων και όχι η πλειοψηφία να κάνει ό,τι της καπνίσει.Νομίζω ειλικρινά ότι μπορεί να γίνει συζήτηση πάνω σ'αυτό μόνο αν καταφέρει κανείς με σοβαρά επιχειρήματα να καταρίψει την παραπάνω θέση.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-04-10, 20:37
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος the_black_planet πιστεύω πως με έχει καλύψει πάνω στο θέμα...
Πάντος για μιά άλλη φορά θα θέσω το ερώτημα που είχα κάνει στην αρχή..

Πιστεύετε φίλοι μου πως το θέμα των θρησκευτικών συμβόλων είναι το
μείζον που ταλανίζει τον τόπο μας ????????????

Δεν έχουμε άλλα προβλήματα που χρίζουν λύσεων ???????

Ασχολούμεθα με τα μικρά αλλα τα μέγιστα τα αφήνουμε να χρονίζουν...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-04-10, 20:38
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Ήδη έχω αναφέρει πως τα ανθρώπινα δικαιώματα (εδώ τα θρησκευτικά) δεν μπορούν να αποτελούν στοιχείο στατιστικής που χρησιμοποιείται κατά το δοκούν και υπό συμφέρον... Καλή η πλειοψηφία αλλά μέτρον άριστον...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.