Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλετε να βγάλουν τα θρησκετικά μας Σύμβολα απο τα Δημόσια Κτήρια ?
ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 18 34,62%
ΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ 27 51,92%
ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ 7 13,46%
Ψήφισαν: 52. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-04-10, 21:39
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον the_black_planet και ώς επί το πλείστον με τον Trithemius!Θα ήθελα μόνο να σημειώσω κάτι!Όσο αφορά τα λεγόμενα του δεύτερου για το αν θα κατανοούσαν οι Έλληνες το λόγο του δημοψηφίσματος νομίζω πως δεν θα τον κατανοούσαν!

Και αυτό γιατί θα το έβλεπαν σαν αυταπάρνηση της πίστης τους και όχι σαν απλώς μια προσπάθεια για σεβασμό όλων!Ειμαι κάθετη σε αυτό!Για άλλη μια φορά να τονίσω πόσο 'βγαινει στη φόρα' ο ειδωλολατρικός χαρακτήρας των πιστών καθότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά!

Επίσης αναρωτιέμαι, όντως δεν ερωτώνται οι μάρτυρες και κατηγορούμενοι για τα θρησκευτικά τους πιστεύω?Δηλαδή και ο μουσουλμάνος υποχρεούται να ορκιστεί με το χέρι στο ευαγγέλιο?Αν συμβαίνει είναι απίστευτα γελοίο!!

Τέλος επειδή αναφέρθηκε το θέμα των παραδόσεων!Προσωπικά δεν θεωρώ τα χριστιανικά σύμβολα μέρος της παράδοσης της Ελλάδας αλλά μέρος της παράδοσης του χριστιανισμού εντός και εκτός της χώρας μας!Δηλαδή κατά την άποψή μου καλό είναι να μη συγχαίονται τα πράγματα!
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-04-10, 22:04
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ....

Φίλε friedman σχετικά με την ορκωμοσία σε δικαστήρια ο κάθε ένας έχει το
δικαίωμα να ορκίζεται σε κάτι που έχει σχέση με την θρησκεία του....

Εάν δεν απατώμαι εδω και κάποιο χρονικό διάστημα δύναται κάποιος να
ορκιστεί στην τιμή του (σε δικαστήριο)....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-04-10, 23:30
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε AVATARGR!Πιστεύω πως είναι πολύ πιο λογικό και ορθό να ορκίζεται κάποιος στην τιμή του!Για να είναι όλοι ευχαριστημένοι!

Υ.Γ.: είμαι φίλη και όχι φίλος
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-04-10, 17:29
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
.Σε μια δημοκρατία πρέπει να προστατεύονται και τα δικαιώματα των μειονοτήτων και όχι η πλειοψηφία να κάνει ό,τι της καπνίσει.Νομίζω ειλικρινά ότι μπορεί να γίνει συζήτηση πάνω σ'αυτό μόνο αν καταφέρει κανείς με σοβαρά επιχειρήματα να καταρίψει την παραπάνω θέση.
ας κανω μια προσπαθεια να την καταριψω..

αρχικα οταν αναφερομαστε σε δικαιωματα,ειτε προκειται για μειονοτητα ειτε για πλειονοτητα,εννοουμε τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ,οποτε η "ποσοτητα" δεν παιζει κανενα ρολο.
αν εννοεις αντι για δικαιωματα,τις πεποιθησεις,τα πιστευω και τα ιδανικα,τοτε θα σου απαντησω συνεχιζοντας το σκεπτικο του φιλου cr:
ποιος σεβεται τους κομμουνιστες της Ελλαδος που εδω και χρονια αποτελουν τη μειοψηφια και δεν τους δινεται ποτε η δυνατοτητα να εφαρμοστει εστω και για λιγο το καθεστως τους?

δεν ξερω τι φανταζεστε οι περισσοτεροι εδω μεσα οτι ειναι η δημοκρατια.κατα τη γνωμη μου κινειται σαν τον φασισμο οπου αντι δυο τρεις να αποφασιζουν για καποιους,τελικα αποφασιζουν οι περισσοτεροι για καποιους αλλους.
υπαρχει ομως μια πολυ σημαντικη παραμετρος που κανει τη δημοκρατια περισσοτερο επιθυμιτη απο καθε αλλο πολιτευμα:υπαρχει το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης (στα πλαισια του σεβασμου) και φυσικα η δυνατοτητα του να αγωνιζεσαι φανερα ωστε να επιτυχεις αν το αξιζεις.

αν λοιπον η πλειοψηφια θελει εικονες,τοτε θα εχουμε εικονες (γενικοτερα συμβολα).αν η μειοψηφια δεν τις θελει,εχει την απολυτη ελευθερια να αγωνιστει και να πεισει για το αντιθετο.
αυτο ειναι η δημοκρατια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Δεν έχουμε άλλα προβλήματα που χρίζουν λύσεων ???????

Ασχολούμεθα με τα μικρά αλλα τα μέγιστα τα αφήνουμε να χρονίζουν...
φιλε μου AVATARGR,
σε ποιον αραγε απευθυνεσαι?
εσυ δεν εισαι αυτος που εθεσες το θεμα προς συζητηση?
αν το θεωρεις μικρο,τοτε γιατι τεθηκε σε διαλογο?

αν και κατα τη γνωμη μου το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι τελικα τοσο μικρο οχι γιατι χρηζει απο μονο του ιδιατερης σοβαροτητας αλλα γιατι χαριν του βγηκαν στο προσκηνιο σοβαρα εσφαλμενες αποψεις-και αυτο δεν ειναι υποκειμενικο,δυστυχως-.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-05-10, 16:40
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου no slave όντως έτσι όπως τα λες είναι η σημερινή δημοκρατία.Γι'αυτό και έχουμε φτάσει στο τέλμα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας...Η δημοκρατία έχει νόημα με την προϋπόθεση ότι οι πολίτες είναι συνειδητοποιημένοι αλλιώς μπορούν πολύ εύκολα να χειραγωγηθούν μέχρι και σε σημείο να γίνουν ένας φανατισμένος στρατός που να εξυπηρετεί τα συμφέροντα κάποιων.Το γνωρίζουμε δα τουλάχιστον οι συμμετέχοντες σε αυτό το φόρουμ ότι η σημερινές ελευθερίες είναι σε μεγάλο βαθμό μια απάτη από τη στιγμή που μεγαλώνεις με μια συγκεκριμένη παιδεία που διαμορφώνει τον τρόπο αντίληψης σου για την πραγματικότητα και προσπαθεί σκοτώσει αυτό που έχεις μέσα σου από τη φύση σου.Και ακόμα σε εθίζουν από μικρό στα ναρκωτικά που λέγονται καταναλωτικά αγαθά και έτσι ακόμα και όταν αποφασίσεις να αντισταθείς πρέπει πρώτα να πολεμήσεις με τον ίδιο σου τον εαυτό και αυτό είναι η πιο δύσκολη μάχη.

Με αυτά τα δεδομένα είναι άτοπο να μιλάμε για δικαιώματα,ζούμε σε μια ζούγκλα που ο καθένας παλεύει με όποια όπλα διαθέτει,είτε για την επιβίωση του αν είναι συνειδητοποιημένος,είτε για την καλοπέραση του σε βάρος των άλλων και για την επιβολή της δικής του άποψης.Αυτή είναι η λογική όσων αντιτείθονται στην κατάργηση των θρησκευτικών συμβόλων στα δημόσια κτήρια,μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου και θέλω να μου πεις τη γνώμη σου,σκέφτονται λοιπόν ότι από τη στιγμή που έχουμε τη δύναμη της πλειοψηφίας,που είναι μια δύναμη που δεν μπορεί να αψηφίσει κανείς(γι'αυτό και όλοι προσπαθούν να την εκμεταλευτούν) θα κάνουμε αυτό που μας γουστάρει και να πάνε να...όλοι οι υπόλοιποι.Γιατί φίλε μου στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για δικαιώματα,όπως δεν μιλάμε και για δικαιώματα στο παράδειγμα που έθεσε πιο πριν ο φίλος AVATARGR,δηλαδή όταν κάποιος δεν γουστάρει να βλέπει εκκλησίες.Είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε τον διαχωρισμό αυτό,αυτές οι έννοιες θα έπρεπε να είναι αυτονόητες στον 21ο πρώτο αιώνα και σε έναν λεγόμενο πολιτισμένο κόσμο αλλά δυστυχώς απέχουμε πολύ ακόμα,ελευθερία θα πει να αποφασίζω για ό,τι έχει να κάνει με εμένα χωρίς να επιρεάζω τους υπόλοιπους,αν ο άλλος επιρεάζεται επειδή είναι φασίστας τότε έχει αυτός λάθος,δεν φταίω εγώ,αυτό που μαθαίναμε από παιδιά ότι η ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου αλλά δυστυχώς ακόμα και τώρα στα...γεράματα δεν το έχουμε κατανοήσει...

Έτσι και στο συγκεκριμένο θέμα,τα δημόσια κτήρια (υποτείθεται) είναι κτήμα όλων των πολιτών αυτής της χώρας,επιλέγοντας λοιπόν συγκεκριμένα σύμβολα μιλάμε για διάκρίσεις έστω και υπέρ της πλειοψηφίας.Ελευθερία λοιπόν χοντρικά θα πει βάζω στο σπίτι μου ή στον ναό της θρησκείας μου ό,τι γουστάρω αλλά όχι σε κάποιο χώρο που ανήκει και σε άλλους και πρέπει να σεβαστώ.Όπως,άλλο παράδειγμα,έχω δικαίωμα να αποφασίζω εγώ με βάση την αισθητική μου για το ντύσιμο μου,τη μουσική που θα ακούσω,τη διακόσμηση του σπιτιού μου κτλ αλλά δεν έχω δικαίωμα να πω στον άλλο μην ντύνεσαι έτσι γιατί δεν μου αρέσει να σε βλέπω,είναι φασιστικό αυτό ή έστω κάποιο νοητικό ή ψυχολογικό πρόβλημα που πρέπει να το λύσει κανείς με τον εαυτό του,σου λέω παραδείγματα γιατί δεν μπορώ να σου εκφράσω με λόγια κάποιον κανόνα αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις και εσύ και όλοι τι εννοώ.

Ξέχασα τέλος να αναφέρω μια άλλη κατηγορία πολιτών σήμερα,που δεν αγωνίζονται για ιδιοτελείς σκοπούς και μπορεί να έχουν όντως τις καλύτερες προθέσεις όλων αλλά και σε αυτή την περίπτωση ο φασισμός παραμονεύει.Υπάρχουν λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο επειδή πιστεύουν ότι κατέχουν την αλήθεια και ξέρουν τι είναι το καλό για τους άλλους.Δεν μπορείς όμως να επιρεάσεις τις ζωές των άλλων ακόμα και αν το κάνεις για το καλό τους χωρίς να έχεις την συγκατάθεση τους αλλιώς θα επιτύχεις με μαθηματική ακρίβεια το αντίθετο από αυτό που επιθυμείς.Τα αποτελέσματα των πράξεων αυτής της κατηγορίας ανθρώπων είναι πάμπολα,από τις δικτατορίες που εγκαθιδρύθηκαν με την βοήθεια χιλιάδων καθόλα καλοπροαίρετων πολιτών που πίστευαν ότι κάναν το καλό για την πατρίδα και το λαό τους,στην κομμουνιστική δικτατορία που ανέφερες και εσύ,στους σταυροφόρους και τους φανατικούς Χριστιανούς τον μεσαίωνα που συμφωνούσαν με την ιερά εξέταση γιατί πίστευαν ότι βοηθούν έτσι τους παραπλανημένους αλλόθρησκους να σωθεί η ψυχή τους και τους δαιμονισμένους να βγει ο διάβολος από μέσα τους,μέχρι και τα σημερινά παραδείγματα των γονιών που θεωρούν ότι είναι καλό για το παιδί τους να γίνει γιατρός και έτσι του καταστρέφουν τη ζωή...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 01-05-10 στις 16:41
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-05-10, 21:29
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε no slave ναι το άνοιξα το παρόν θέμα αλλά δεν μου ήλθε ξαφνικά
στο μιαλό μου αυτο και το άνοιξα αλλά αφορμή στάθηκε η εκτενής αναφορά
μιας εφημερίδας στο θέμα των θρησκευτικών συμβόλων σε δημόσια κτήρια...

Θα χαιρόμουν εάν αντί για τέτοιες αναφορές να διάβαζα στις εφημερίδες
πως κάποιοι έκαναν τις ίδιες κινήσεις (δικαστήρια κλπ) για την υποβάθμιση
της παιδείας πχ αλλά και τόσων άλλων προβλημάτων που υπάρχουν...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Φίλη friedman συγνώμη για το λάθος μου..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-05-10, 22:12
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε friedman σχετικά με την ορκωμοσία σε δικαστήρια ο κάθε ένας έχει το
δικαίωμα να ορκίζεται σε κάτι που έχει σχέση με την θρησκεία του....

Εάν δεν απατώμαι εδω και κάποιο χρονικό διάστημα δύναται κάποιος να
ορκιστεί στην τιμή του (σε δικαστήριο)....
Επομένως φίλε μου, από τη στιγμή που κάποιος έχει το δικαίωμα να ορκίζεται όπου θέλει, γιατί να μην έχει και το δικαίωμα να βλέπει τη συμβολική αντιπροσώπευση (πχ ως εικόνα) αυτού στο οποίο ορκίζεται; Γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά; Μήπως το να βλέπουμε μόνον την εικόνα του Ιησού ή της Παναγίας κλπ απλώς τρέφει την θρησκευτική μας φιλαυτία;

Αναφέρεις επίσης πως πλέον ο οποιοσδήποτε δύναται να ορκίζεται στην τιμή του. Επομένως αυτός ο άνθρωπος με μεγάλη πιθανότητα δεν είναι πχ χριστιανός αλλά ίσως να είναι άθεος. Ομοίως με την προηγούμενη παράγραφο, αφού ο άθεος έχει το δικαίωμα να ορκίζεται στην τιμή του, γιατί να μην έχει και το δικαίωμα να βλέπει τον δικό του θρησκευτικό συμβολισμό εντός του δικαστηρίου, ήτοι κανένα σύμβολο;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-05-10, 01:33
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Trithemius καλώς η κακώς είμαστε μια χωρα Χριστιανική εδω και
αρκετούς αιώνες...

Το να βγάλεις τα θρησκευτικά σύμβολα απο τα δημόσια κτήρια χρειάζεται
δουλειά πολύ με καθαρό το πνεύμα....


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-05-10, 06:34
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πραγματικα αυτο το θεμα το τελευταιο διαστημα απασχολη πολυ κοσμο και φυσικα και μενα!

Εγω προσωπικα εχω να πω το εξης:
Ειμαστε ενα κρατος που πιστευει στην ορθοδοξη χριστιανη πιστη!
Φυσικα δεν τους πιανω ολους, ολους και το 100% των ελληνων διοτι πολυ πλεον ελληνες δηλωνουν αθεοι κλπ κλπ... Επισης ειμαστε ενα κρατος που δεχεται καποιον αλλον που πιστευει σε καποια αλλη θρησκεια! Να κανει την προσευχη του να παει στον δικο του ναο (αν υπαρχει στην ελλαδα) να εχει τα δικα του συμβολα στο σπιτι του...κλπ κλπ.

Ομως ως κρατος και ως εκκλησια δεχομαστε μονο χριστιανικα συμβολα σε δημοσιους χωρους (σχολεια κλπ)... καλος η κακος? με σιγουρια δεν μπορω να απαντησω.
Και ερωτω κυριοι... 3 δικηγοροι εκαναν αυτο που λετε... εξαιτιας 3 δικηγορων και αντε αλλους 2000 ανθρωπους που θα ακολουθησουν (λεω εναν αριθμο.. δεν γνωριζω ακριβως) απο ολοι την ελλαδα (ελληνες οχι απο αλλο κρατος που βρισκονται στην ελλαδα) που πιστευουν τα ιδια με αυτους να στερησουν τα χριστιανικα συμβολα απο τους υπολοιπους χριστιανους ορθοδοξους που ειναι εκκατομυρια? το βλεπετε σωστο? εγω προσωπικα οχι.
και πιστευω οτι αυτα τα δηθεν επιχειρηματα που λενε θεωρω οτι ουτε καν τα πιστευουν και οτι ο σκοπος τους ειναι αλλος...

Ακομη θεωρειται σωστο να μενουν στην ελλαδα ανθρωποι απο αλλες χωρες που πιστευουν σε αλλη θρησκεια και επειδη μενουν στην ελλαδα να ζητησουν να φυγουν τα χριαστινα συμβολα απο σχολεια, δικαστηρια κλπ κλπ? και παλι να μας στερησουν (οταν λεω μας εννοω τους ορθοδοξους χριστιανους που θελουν να τα κρατησουν) τα χριστιανικα συμβολα? δηλαδη να ερθει καποιος ξενος στην χωρα μας και να μας κανει οτι θελει??
εγω προσωπικα κυριοι και κυριες μου αυτο δεν το δεχομαι.. αν θελει να μην βλεπει συμβολα ας γυρισει πισω στην χωρα του και να κανει εκει τα παραπονα του... εδω ειναι ελλαδα και γιαυτο που καμαρωνουμε (εμεις οι ελληνες χριστιανοι ορθοδοξοι) ειναι για την ιστορια μας και την θρησκεια μας επειδη και τα 2 ειναι αληθινα!


Οποιος δεν θελει να βλεπει τα χριστιανικα συμβολα να τα βγαλει απο το σπιτι του, απο την δουλεια του, απο οτι δικο του υπαρχει... και οχι απο παντου.. Εδω η ελλαδα εχει αποδεχτει ως θρησκεια την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη... παει και τελειωσε!


Τωρα γιατι στους ιδιους χωρους να μην εχουμε συμβολα αλλων θρησκειων? γιατι εμενα και ολους τους χριστιανους ορθοδοξους απλα δεν μας αρεσει επειδη δεν πιστευουμε καπου αλλου και επαναλαμβανω.. αν θελουν να βλεπουν τα δικα τους συμβολα σε διαφορους χωριους τοτε να γυρισουν πισω στην χωρα τους.. Και οχι κυριοι οι μουσουλμανοι, οι βουδιστες κλπ κλπ δεν πιστευουν στον ιδιο θεο με εμας... Εμεις πιστευουμε στον τριαδικο θεο! και οχι απλα και μονο σε εναν θεο...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-05-10, 09:30
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Trithemius καλώς η κακώς είμαστε μια χωρα Χριστιανική εδω και
αρκετούς αιώνες...
Διαφωνώ. Δεν είμαστε μια χριστιανική χώρα. Για την ακρίβεια δεν είμαστε ούτε χριστιανική, ούτε βουδιστική, ούτε μουσουλμανική, ούτε άθεη, ούτε τίποτα απ' όλα αυτά. Είμαστε μία χώρα με πολίτες που δηλώνουν χριστιανοί, βουδιστές, ή μουσουλμάνοι, ή άθεοι, ή απλώς τίποτα από όλα αυτά. Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά, τα οποία "βαφτίζουν" χριστιανόπουλα ή μουσουλμανόπουλα ή κάτι άλλο. Πρόσφανα άκουσα ότι το τάδε σπίτι είναι χριστιανικό... Φίλε μου οι ορολογίες αυτές είναι άκυρες και εννοιολογικά αδιέξοδες. Πραγματικά η "χαλαρή" χρήση τέτοιων όρων χωρίς να έχουμε εξετάσει το αν στέκουν, τις καθιστά χαρακτηριστικό του θρησκευτικού status μιας χώρας, κάτι που εξ ορισμού απλά δεν έχει βάση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να βγάλεις τα θρησκευτικά σύμβολα απο τα δημόσια κτήρια χρειάζεται
δουλειά πολύ με καθαρό το πνεύμα....
Με οδηγείς σε περίεργους συνειρμούς... Δηλαδή παραδέχεσαι πως η τότε ανάρτησή των έγινε τεχνιέντως, με δογματισμό και προκατειλημμένο πνεύμα; Συμφωνώ απόλυτα...

*τέτοιες συζητήσεις και ανάλογες διαμαρτυρίες αποτελούν μέρος της δουλειάς που αναφέρεις
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.