Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-09, 23:41
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Στην 5η διάσταση?

Πολλα λέγονται τελευταία για τη μεταβασή μας στην 5η διάσταση.

Ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω site και αν θέλετε το συζητάμε

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D1.htm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-09, 02:02
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1972
Πολλα λέγονται τελευταία για τη μεταβασή μας στην 5η διάσταση.

Ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω site και αν θέλετε το συζητάμε

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D1.htm
Μιας και είσαι ο θεματοθέτης του συγκεκριμένου θέματος θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή εισαγωγή στη συζήτηση πέρα από την παράθεση του λινκ. Έτσι ενδεχομένως να βοηθήσεις και περισσότερο στην εξέλιξη της συζήτησης.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-09, 09:45
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή 5η διάσταση, αστρικά ταξίδια και εξωγήινοι

Ένας διδάκτωρ πολιτικός μηχανικός με πλούσια ακαδημαϊκή και επιχειρηματική καριέρα άφησε τη θέση και το μισθό του και ασχολείται πλέον με ζωγραφική και με τα μεταφυσικά. Ζωγραφίζει έπειτα από διαλογισμό. Σε αστρικά ταξίδια που είχε λέει ότι έρχεται σε επαφή με εξωγήινους οι οποίοι τον έχουν πληροφορήσει ότι η γη αυτη τη στιγμή είναι σε μεταβατικό στάδιο για την 5η διάσταση.

Αξίζει όμως τον κόπο να διαβάσετε όλο το κείμενο για αυτά που τα αναφέρει στο site του για να έχετε ολοκληρωμένη άποψη για τα όσα αναφέρει και μετά το κουβεντιάζουμε.

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D.htm

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D1.htm

http://www.vpalmas.com/artmine5000/II_2D2.htm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

φίλε ilias1972,ενδιαφέρων τα όσα γράφονται αλλά μου φαίνονται πολύ υπερβολικά. Για να πω την αλήθεια μου μοιάζει πολύ με άλλο ένα <γράμμα> εξωγήινων για το οποίο είχε γίνει θέμα παλιότερα στο φόρουμ που έλεγε ότι οι εξωγήινοι θα έκαναν την εμφάνισή τους (αν και εκείνο ήταν πολύ τραβηγμένο). Εμένα πάντως δεν μπορώ να πω πως με πείθουν τα όσα λέει...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-09, 22:15
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

καλησπερα αδερφια,
Η 5η διασταση κλπ κλπ.Το θεμα ειναι οτι δυστηχως ειμαστε ''τυφλοι'' για αντιληφθουμε καποια πραγματα.... δεν ξερω αν οντος αυτος ο ανθρωπος γνωριζει και ουτε θα τον κρινω.Ας σκεφτουμε το σκουλικι,το οποιο κινητε σε μια διασταση λογο κινησης,δεν μπορει να αντιληφθει τις 3 διαστασεις αλλα την μια ετσι και εμεις με την ενσωματωση της ψυχης μας σε αυτο το σωμα εχουμε την δυνατοτητα να αντιληφθουμε μονο της 3 ασχετα αν μερικοι απο εμας μπορουν μεσω καποιων προσπαθειων και δυνατωτητων να φτανουν αλλου.Πχ. υπαρχουν ατομα στην ινδια αν δεν κανω λαθος τα οποια εχουν την δυνατοτητα να παρουσιαζουν υλικα αντικειμενα οταν τους ζητηθει με το αζιμιοτο.Δηλαδη καποιος φιλος μου που βρεθηκε σε κατι τετοιο ζητησε ενα ρολοι με σκοπο να δοκιμασει τις ικανοτητες του ανθρωπου αυτου και οντος του το παρουσιασε το αγκιξε το φορεσε απο σιδερο μετα απο καποια ωρα το ρολοι χαθηκε απο το χερι του πως ειναι δυνατον να εγινε αυτο?Ας ψαξουμε την ικανοτητα μας να βρουμε τις διαστασεις που δεν ειναι 5 η 6 αλλα χιλιαδες.....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-09, 08:35
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

βασικα το θεμα με το πως αντιλαμβανομαστε τις διαστασεις ειναι περιπλοκο...το σκουληκι παντως φυσικα και δεν αντιλαμβανεται μονο μια διασταση...ετσι αυτο οπως και ο ανθρωπος αντιλαμβανεται το 3d κοσμο σαν 2d..η οραση μας ειναι μια 2d αισθηση θα ελεγε κανεις καιθως μας δινει εικονες μεσα απο τις οποιες αντιλαμβανομαστε την αισθηση του βαθους αλλα οι εικονες αυτες ειναι φυσικα 2d...παντως το θεμα δεν ειναι εκει...αυτο που ηθελα να πω εγω ειναι οτι αυτη η 5η διασταση για την οποια μιλαει αυτος ο τυπος δεν ειναι χωρικη ή χρονικη..ο ανθρωπος αυτος μιλαει για κατι τελειως διαφορετικο απο τις διαστασεις οπως τις οριζει η φυσικη...γι αυτο ας μη συγχεουμε τις εννοιες...λεγοντας 5η διασταση ο ανθρωπος αυτος εννοει μια αλλαγη στην δομη του κοσμου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-09, 13:30
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
βασικα...λεγοντας 5η διασταση ο ανθρωπος αυτος εννοει μια αλλαγη στην δομη του κοσμου

Προφανώς κάτι άλλο εννοεί.. γιατί αν τα πιστεύει όλα αυτά,
πρόκειται περί υπέρμετρης φαντασίας.
Το αίτιο που την διέγειρε δεν του είπε ότι:
Η γη βρίσκεται στον υλικό κόσμο που είναι τελευταίο πεδίο της 13ης διάστασης.
Στην 5η διάσταση δεν υπάρχει ύλη, βουνά και λαγκάδια.
Είναι αδύνατον η ύλη να εισέλθει εκεί, μα και για τον άνθρωπο της ύλης
είναι αδύνατη η άμεση προσέγγιση.

Εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει η γη
μα ούτε και αυτός.. παρά μόνο με την φαντασία,
που σε μερικές περιπτώσεις.. ίσως είναι προτιμότερη από το τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-09, 11:58
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Δεν εχω και καμιά ιδέα πάνω στις διαστάσεις μιας και δε πήγα ποτέ σε άλλη για να έχω να λέω, αλλά μου ήρθε μια σκέψη πάνω στο 2D και 3D που υποτίθεται πως εμείς οι άνθρωποι κατανοούμε.
Είναι ευρέως γνωστό οτι για να φτιάξουν ενα ρομπότ οι άνθρωποι, που να έχει μια "αίσθηση" του χώρου, βάζουν δυο κάμερες για μάτια και έτσι με διάφορους αλγόριθμους, κάνουν πολύπλοκες πράξεις και συγκρίσεις μεταξύ του οπτικού πεδίου της μιας κάμερας και της άλλης και απο εκεί βγαίνει το αποτέλεσμα του να υπολογίζει αποστάσεις των αντικειμένων του χώρου όπως και το βάθος. Δηλαδή με λίγα λόγια, μπορεί να υπολογίσει τις 3 διαστάσεις ( ύψος πλάτος μήκος ) γιατί έχει δυο σημεία και κάνει συγκρίσεις. έτσι λοιπόν γίνεται και με τον άνθρωπο. έχει δυο μάτια και βλέπει ταυτόχρονα και με τα δύο και κάνει συγκρίσεις ο εγκέφαλος και φτάνει να ξεχωρίζει τις 3 διαστάσεις. Δε ξέρω αν το εξήγησα τόσο καλά ωστε να το καταλάβετε, αλλα απο εδώ και πέρα είναι το κουφό που μου ήρθε. Αν έχουμε μόνο το ένα μάτι ανοιχτό, τότε μήπως βλέπουμε δισδιάστατα; Και εννοώ, αν έχουμε το ένα μάτι μόνο αλλα δεν κουνιόμαστε καθόλου, γιατί αν κάνουμε κάποια κίνηση στο κεφάλι μας τότε θα αλλάξει οπτική γωνία το μάτι και θα έχει για σύγκριση το προηγούμενο σημείο (αποθηκευμένο στη μνήμη) με το επόμενο. Αν είχαμε και ενα τρίτο σημείο σύγκρισης δηλαδή ενα τρίτο φυσικό μάτι ( οχι μεταφυσικό ) και είχαμε ενα ακόμα σημείο σύγκρισης απο το οποίο θα παίρναμε πληροφορίες ταυτόχρονα μαζί με τα άλλα δυο μάτια και τα συνέκρινε ο εγκέφαλος, μήπως τότε βλέπαμε 4 διαστάσεις ή ξέρω εγω, τις πραγματικές 3 διαστάσεις; ανυπομονώ να ακούσω σχόλια και απόψεις.
Έπεσα τελείως έξω απο το θέμα του thread αλλα παρασύρθηκα τι να κάνω!
Όσο για τη μόλυνση, όπως είπαμε, η ζωή στη Γη συνεχίζεται είτε με εμάς είτε χωρίς! Το αν θα ζούμε κι εμείς είναι δικιά μας επιλογή. Ολα τα άλλα έρχονται... φυσικά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-09, 12:01
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ώπς, αυτή η παράγραφος : "Όσο για τη μόλυνση, όπως είπαμε, η ζωή στη Γη συνεχίζεται είτε με εμάς είτε χωρίς! Το αν θα ζούμε κι εμείς είναι δικιά μας επιλογή. Ολα τα άλλα έρχονται... φυσικά!" δε κολάει εδω. ο δαίμων του τυπογραφείου φταίει ή οτι ξύπνησα νωρίς!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-10, 01:03
Το avatar του χρήστη ΠΕΙΡΑΤΗΣ
ΠΕΙΡΑΤΗΣ Ο χρήστης ΠΕΙΡΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2006
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από algozron Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχαμε και ενα τρίτο σημείο σύγκρισης δηλαδή ενα τρίτο φυσικό μάτι ( οχι μεταφυσικό ) και είχαμε ενα ακόμα σημείο σύγκρισης απο το οποίο θα παίρναμε πληροφορίες ταυτόχρονα μαζί με τα άλλα δυο μάτια και τα συνέκρινε ο εγκέφαλος, μήπως τότε βλέπαμε 4 διαστάσεις ή ξέρω εγω, τις πραγματικές 3 διαστάσεις;
Ενδιαφέρων αυτή η άποψη σου algozron, αλλά αν πάρουμε σαν παράδειγμα το μάτι ενός εντόμου, όπως π.χ. της μύγας, η δομή του είναι τέτοια που φαίνεται σαν να αποτελείται από πολλά πίξελ και το κάθε πίξελ στο ένα μάτι βλέπει ολόκληρη την εικόνα. Πιθανών να έχετε δει σε ντοκιμαντέρ πως βλέπει μια μύγα. Μήπως αντιλαμβάνεται περισσότερες διαστάσεις από τρεις; Θα ήθελα να ακούσω απόψεις.
__________________
ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΙΡΑΤΗΣ : 10-02-10 στις 01:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.