Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-11, 11:27
bigsmoot Ο χρήστης bigsmoot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάτη του Χριστιανισμού....;

Προσωπικά , δεν είμαι ούτε υπήρξα ποτέ Χριστιανός.... Ο λόγος ότι δεν βλέπω τον κόσμο φτιαγμένο απο '' ταπεινότητα'' .... πολλές φορές γίνεται σκληρός αλλά πολλές και πολυ όμορφος και έχεις το κάθε δικαίωμα να τον απολάυσεις μέχρι τέλους. Οι αρχές του Γουκανισμού ( οι δικές μου ) λένε ότι υπάρχουν οι δύο μεγάλες θεότητες , Ο κερατοφόρος θεός που συμβολίζει την δύναμη , το κυνήγι και γενικότερα την αρσενική δύναμη και η μεγάλη θεά που συμβολίζει την δύναμη της γυναίκας , την ομορφιά , την δικαιοσύνη , την εξυπνάδα και γενικότερα την δύναμη της γυναίκας. Αυτές οι δύο μεγάλες δυνάμεις έφτιαξαν τους θεούς ... αρσενικούς και θυληκούς για να βοηθούν την ανθρωπότητα στην καθημερινότητα και τους ζωντανούς οργανισμούς ... όλους με μια αρσενική και μια θηλυκή πλευρά. Δεν υπάρχει ταπεινότητα ή στέρηση και αντίθετα πρέπει να βλέπουμε τον κόσμο σαν στολίδι και την φύση να την λατρεύουμε. Τώρα , ξέρω οτι αυτες οι πεποιθήσεις έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τον Χριστιανισμό όπου κατα γνώμη μου υποβαθμίζει την γυναικεία πλευρά και υπέρεκτιμα την αρσενική πλευρα. Έτσι λοιπόν έρχεται και η καταστροφή του κόσμου.... είναι σαν το γίνγκ και το γιάνγκ να μην ειναι εξισσοροπημένο.... να έχουν αλλάξει τελίως τα σωστά δεδομένα. Όλο αυτό που θα μας οδηγήσει?
  #2  
Παλιά 19-06-11, 12:09
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Το θέμα που θέτεις για συζήτηση ποιο είναι; Στην κατηγορία αυτή συζητάμε έχοντας σαν βάση μας συγκεκριμένα θρησκειολογικά ζητήματα πάνω στα οποία αναπτύσσουμε τις προσωπικές μας απόψεις ή πεποιθήσεις και όχι το αντίστροφο...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #3  
Παλιά 19-06-11, 13:01
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε bigsmoot με μπέρδεψε πολύ η εισαγωγή του θέματός σου...

Απο την μια αναφέρεις πως...
<< δεν είμαι ούτε υπήρξα ποτέ Χριστιανός....>>
Αναφέρετο δικαίωμα σου..
Mετά ανακατεύεις την ταπεινότητα με την WICCA (Παγανισμός)..
Ίσως να αναφέρεσαι στο ότι δεν αναφέρεται ο Χριστιανισμός στην γυναικεία
φύση....
Μην ξεχνάς πως υπάρχουν και Άγιοι και Άγιες....
Ότι δεν υπάρχουν Ιέριες δυστυχώς μην ξεχνάς ότι προέρχεται απο μια
καθαρή Πατριαρχική Κοινωνία...
Πριν Δημιουργηθεί η τάξη των Ιερέων υπήρχαν οι Διάκονοι και οι
Διακόνισσες που επιμελώς το Χριστιανικό Ιερατείο φρόντισε το το σκεπάσει
επιμελώς....


Ευχαριστώ.
  #4  
Παλιά 19-06-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Βασικά έχουν βγάλει την Θεά απο το Θείον σε επίπεδο Τριάδος, απο το 3, που κανονικά είναι Θεός - Θεά - Τέκνο έχοντας παράλληλα κάνει το Τέκνο μόνο Υιό -κρυφό( ; ) Διόνυσο χωρίς να υπάρχει Κόρη Περσεφόνη-. Έχουν την Θεά εκτός Θεότητας αλλά ως ανώτερη Αγία δηλ. Παναγία και έχουν και πολλές Αγίες που έχουν αντικαταστήσει "κελύφη" Θεαινών, κάτι που είναι εμφανές στις εικονογραφήσεις, στα ονόματα και στα σενάρια που έφτιαξαν, τους υποτιθέμενους βίους (ποιά χριστιανική αντικατέστησε ποια αρχαία).

Επίσης αθροιστικά υπάρχει η ισότητα των λέξεων Θεός = Άγιος όπως και η ισότητα των Θεά = Αγία.
ΘΕΟΣ = ΑΓΙΟΣ = 284
ΘΕΑ = ΑΓΙΑ = 15
Κάτι που φυσικά δεν είναι τυχαίο, αλλά κατοπτρίζει τις αντικαταστάσεις -σε επίπεδο "κελύφους", "ενδύματος" της ίδιας Oντότητας- των Θεών και Θεαινών απο Αγίους και Αγίες, στις οποίες ακολουθήθηκαν κάποιοι Νόμοι.

Άλλωστε σύμφωνα με την "Ωγυγία", που είναι σημειώσεις του Αθανασίου Σταγειρίτη απο αρχεία που προσωρινά ο Βοναπάρτης "απήγαγε" απο το Βατικανό, οι όροι "Όσιος", "Άγιος" και "Χριστός" ήταν βαθμοί Μύησης των Ελλήνων.

Το πρόβλημα με το χριστιανισμό, δεν είναι σε κάποια ανυπαρξία του Θήλεος στοιχείου. Υπάρχει το Θηλυκό στοιχείο στη φιλοσοφία του. Υποβαθμισμένο επειδή είναι εκτός Θεότητας, αλλά υπάρχει. Αλλού είναι τα προβλήματα. . . Στο τί γίνεται στην πράξη. Και στο σύνολο του "θεωρητικού υποβάθρου" του. Aλλά αυτο είναι ένα άλλο θέμα, ως προς το θέμα σου τοποθετήθηκα.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 19-06-11 στις 18:17 Αιτία: ενσωματώθηκε η αλλαγή στο αρχικό κείμενο
  #5  
Παλιά 19-06-11, 18:39
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bigsmoot Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά , δεν είμαι ούτε υπήρξα ποτέ Χριστιανός.... Ο λόγος ότι δεν βλέπω τον κόσμο φτιαγμένο απο '' ταπεινότητα'' .... πολλές φορές γίνεται σκληρός αλλά πολλές και πολυ όμορφος και έχεις το κάθε δικαίωμα να τον απολάυσεις μέχρι τέλους. Οι αρχές του Γουκανισμού ( οι δικές μου ) λένε ότι υπάρχουν οι δύο μεγάλες θεότητες , Ο κερατοφόρος θεός που συμβολίζει την δύναμη , το κυνήγι και γενικότερα την αρσενική δύναμη και η μεγάλη θεά που συμβολίζει την δύναμη της γυναίκας , την ομορφιά , την δικαιοσύνη , την εξυπνάδα και γενικότερα την δύναμη της γυναίκας. Αυτές οι δύο μεγάλες δυνάμεις έφτιαξαν τους θεούς ... αρσενικούς και θυληκούς για να βοηθούν την ανθρωπότητα στην καθημερινότητα και τους ζωντανούς οργανισμούς ... όλους με μια αρσενική και μια θηλυκή πλευρά. Δεν υπάρχει ταπεινότητα ή στέρηση και αντίθετα πρέπει να βλέπουμε τον κόσμο σαν στολίδι και την φύση να την λατρεύουμε. Τώρα , ξέρω οτι αυτες οι πεποιθήσεις έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τον Χριστιανισμό όπου κατα γνώμη μου υποβαθμίζει την γυναικεία πλευρά και υπέρεκτιμα την αρσενική πλευρα. Έτσι λοιπόν έρχεται και η καταστροφή του κόσμου.... είναι σαν το γίνγκ και το γιάνγκ να μην ειναι εξισσοροπημένο.... να έχουν αλλάξει τελίως τα σωστά δεδομένα. Όλο αυτό που θα μας οδηγήσει?
Bασικά σόρυ κιόλας καλά κρασά..ο καθένας λέει ότι θέλει.....Μπορείς να εκφράσεις την αποψή σου με τεκμηριομένα πράγματα????και γώ μπορώ να πιστεύω ότι υπάρχει ο θεός ήξλειος πάει να πεί ότι υπάρχει???
__________________
administrator of www.strangefiles.gr
  #6  
Παλιά 19-06-11, 18:42
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bigsmoot Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά , δεν είμαι ούτε υπήρξα ποτέ Χριστιανός.... Ο λόγος ότι δεν βλέπω τον κόσμο φτιαγμένο απο '' ταπεινότητα'' .... πολλές φορές γίνεται σκληρός αλλά πολλές και πολυ όμορφος και έχεις το κάθε δικαίωμα να τον απολάυσεις μέχρι τέλους. Οι αρχές του Γουκανισμού ( οι δικές μου ) λένε ότι υπάρχουν οι δύο μεγάλες θεότητες , Ο κερατοφόρος θεός που συμβολίζει την δύναμη , το κυνήγι και γενικότερα την αρσενική δύναμη και η μεγάλη θεά που συμβολίζει την δύναμη της γυναίκας , την ομορφιά , την δικαιοσύνη , την εξυπνάδα και γενικότερα την δύναμη της γυναίκας. Αυτές οι δύο μεγάλες δυνάμεις έφτιαξαν τους θεούς ... αρσενικούς και θυληκούς για να βοηθούν την ανθρωπότητα στην καθημερινότητα και τους ζωντανούς οργανισμούς ... όλους με μια αρσενική και μια θηλυκή πλευρά. Δεν υπάρχει ταπεινότητα ή στέρηση και αντίθετα πρέπει να βλέπουμε τον κόσμο σαν στολίδι και την φύση να την λατρεύουμε. Τώρα , ξέρω οτι αυτες οι πεποιθήσεις έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τον Χριστιανισμό όπου κατα γνώμη μου υποβαθμίζει την γυναικεία πλευρά και υπέρεκτιμα την αρσενική πλευρα. Έτσι λοιπόν έρχεται και η καταστροφή του κόσμου.... είναι σαν το γίνγκ και το γιάνγκ να μην ειναι εξισσοροπημένο.... να έχουν αλλάξει τελίως τα σωστά δεδομένα. Όλο αυτό που θα μας οδηγήσει?
δεν μπορείς να λές απάτη του χριστιανισμού σαν τίτλο και μετά να αρχίζεις και να λές ότι απορίπτεις όλες τις θρησκείες και ότι εσύ έχεις τη σωστή θρησκεία...είναι λάθος να θεωρείς ότι αυτή που πιστεύεις εσύ διότι την πιστεύεις όπως είπες μόνο εσυ...αρά τη πραγματική θεότητα είναι αυτή με εναν μόνο πιστο???
Και είναι πολύ εχθρικό να χρησιμοποιείς σαν τίτλο κάτι για τον χριστιανισμό και ουσιαστικά να μην απορίπτεις τπτ σο συγκεκριμένο θρήσκευμα..
__________________
administrator of www.strangefiles.gr
  #7  
Παλιά 19-06-11, 19:28
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Σχετικά με τη Wicca υπάρχει ήδη τρέχον νήμα. Δεδομένου λοιπόν ότι ο τίτλος δεν βοηθάει τη συζήτηση αλλά ούτε και τα όσα αναφέρει ο νηματοθέτης αλλά και επειδή ήδη υπάρχει σχετικό ανοιχτό νήμα, σας παραπέμπω εκεί και το παρόν νήμα κλειδώνεται.

Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 19-06-11 στις 19:30
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.