Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-10-07, 08:51
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Προσωπικά προτιμώ παραμύθια όπως η κοκκινοσκουφίτσα και τα τρία γουρουνάκια...
Τώρα εάν θέλετε new age παραμύθια να μην σας χαλάσω...
Εάν το σκεφτείτε λογικά θα δείτε πόσο λάθος είσαστε...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-07, 13:05
Δημήτρης Μπρικιάτης
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Oannhsea, κι όμως, όλες οι μυθολογίες και οι θρύλοι έχουν κοινά στοιχεία. όπως λέει και ο Ζάκ Βαλλέ, τα ΟΥΦΟ και οι άλλες παρουσίες δεν αποκλείεται να είναι επανεκδόσεις παλεώτερων ιστοριών, (μεν) αλλά μπορεί όλες να προέρχονται απο τον ίδιο...Αυτουργό.

Τις προάλλες διάβασα την αποκάλυψη του Ιωάννη...Μέχρι τη μέση. Ξέρεις πόσες φορές αισθάνθηκα οτι υπάρχουν κάποιοι απο πίσω που κοινούσαν τα γεγονότα;

Κάτσε να τη διαβάσεις...Κοίτα πώς παρουσιάζεται ο Θεός στον Ιωάννη...Με ξανθά-Λευκά μαλλιά, με χειτώνα και...Συνοδεύεται απο εφτά φώτα. Για να μην πώ τις αναφορές περι Κούφιας Γής που γείνονται όλη την ώρα.

Απλά ένα έχω να πώ: ΚΑΘΗΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ". ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-07, 16:45
γιαπετ Ο χρήστης γιαπετ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γειά σας κι από εμένα...

Φαίνεται ότι κατά καιρούς, ενσαρκώνονται οντότητες με στόχο να προχωρήσουν την ανθρωπότητα, ένα βηματάκι.

Δε ξέρω αν είναι πλάσματα άλλων κόσμων με αποστολή στη Γη ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό.

Μένουν στην ιστορία, λόγω των καινοτόμων πράξεων, επιννοήσεων, εφευρέσεων κ.α. και γίνονται θεμελιωτές...

Ο χριστός, αν δεχτούμε τη ζωή του όπως την περιγράφει η κ. διαθήκη και με την προϋπόθεση ότι είναι ιστορικό (υπαρκτό) πρόσωπο, νομίζω ότι δεν μπορεί να ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, δεδομένου ότι δεν έγινε αφορμή να προχωρήσει η ανθρωπότητα κατά τι.

Απλά στο όνομά του, κάποιοι, πολύ αργότερα, δημιούργησαν ένα θρησκευτικό μόρφωμα, μια Εβραϊκή αίρεση, που εξελίχθηκε στη θρησκεία του χριστιανισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-07, 19:59
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γιαπετ
Ο χριστός, αν δεχτούμε τη ζωή του όπως την περιγράφει η κ. διαθήκη και με την προϋπόθεση ότι είναι ιστορικό (υπαρκτό) πρόσωπο, νομίζω ότι δεν μπορεί να ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, δεδομένου ότι δεν έγινε αφορμή να προχωρήσει η ανθρωπότητα κατά τι.
Λίγο προκατειλημένος μου φαίνεσαι...

Δεν πειράζει άλλωστε πιθανά να έχεις κάποια πληροφορία από τους εξωγήινους για το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-07, 23:09
γιαπετ Ο χρήστης γιαπετ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Y1annis
Λίγο προκατειλημένος μου φαίνεσαι...

Δεν πειράζει άλλωστε πιθανά να έχεις κάποια πληροφορία από τους εξωγήινους για το θέμα.
Φίλε μου

Να το συζητήσουμε αυτό το ενδεχόμενο, με την προϋπόθεση ότι μπορείς, αν θέλεις, να μου εξηγήσεις πού φαίνεται κάτι τέτοιο, στα λεγόμενά μου.

Και να κάνουμε και πλάκα, την οποία θεωρώ, μερικές φορές, απαραίτητο συστατικό οποιουδήποτε διαλόγου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-10-07, 23:21
Το avatar του χρήστη IL.LUMINEL
IL.LUMINEL Ο χρήστης IL.LUMINEL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Προσωπικά προτιμώ παραμύθια όπως η κοκκινοσκουφίτσα και τα τρία γουρουνάκια...
Τώρα εάν θέλετε new age παραμύθια να μην σας χαλάσω...
Εάν το σκεφτείτε λογικά θα δείτε πόσο λάθος είσαστε...


Τα 3 γουρουνακια σιγουρα υπηρξαν ,οπως και μια κοπελιτσα ντυμενη στα κοκκινα,αλλ φιλε μου οαννηςεα ο χριστος ΣΙΓΟΥΡΑ!!δεν ηταν αυτος που μας παρουσιαζουν!
__________________
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ
IL.LUMINEL
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-07, 00:42
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γιαπετ
Φίλε μου

Να το συζητήσουμε αυτό το ενδεχόμενο, με την προϋπόθεση ότι μπορείς, αν θέλεις, να μου εξηγήσεις πού φαίνεται κάτι τέτοιο, στα λεγόμενά μου.

Και να κάνουμε και πλάκα, την οποία θεωρώ, μερικές φορές, απαραίτητο συστατικό οποιουδήποτε διαλόγου.
Ποιό ενδεχόμενο από όλα?

Το ότι είσαι προκατειλημένος φαίνεται από τα δύο πρώτα μηνύματα σου. Απόλυτα αρνητικά για τον Χριστό χωρίς ούτε μία πιθανότητα λάθους από πλευράς σου.

Το άλλο σχετικά με τις οντότητες πάλι είναι λίγο μακροκοσμικό για να μην πω εξωκοσμικό ή υπερφυσικό. Για να το λες με τέτοια βεβαιότητα σημαίνει πως έχεις έρθει σε κάποιας μορφής επαφή μαζί της.
Με βάση αυτό έθεσα το προηγούμενο μήνυμά μου.

Γιατί αν δεν έχεις έρθει σε επαφή και απλά λες την άποψή σου τότε θα σου έλεγα πως δεν παίζεις με τέτοια θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-07, 00:44
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IL.LUMINEL
Τα ο χριστος ΣΙΓΟΥΡΑ!!δεν ηταν αυτος που μας παρουσιαζουν!
Το γεγονός πως δεν ήταν αυτός που μας παρουσιάζουν δεν σημαίνει πως ήταν αυτός που εσύ, εγώ, αυτοί... νομίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-07, 00:56
Το avatar του χρήστη IL.LUMINEL
IL.LUMINEL Ο χρήστης IL.LUMINEL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Για αυτο που ειμαι σιγουρος φιλε μου ειναι οτι δεν ηταν αυτος που μας λενε.ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ δεν λεω πουθενα οτι ειμαι σιγουρος για αυτο που πιστευω.Απλως διαβαζε καλυτερα και μετα κρινε!
__________________
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ
IL.LUMINEL
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-07, 01:31
γιαπετ Ο χρήστης γιαπετ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Y1annis
Ποιό ενδεχόμενο από όλα?

Το ότι είσαι προκατειλημένος φαίνεται από τα δύο πρώτα μηνύματα σου. Απόλυτα αρνητικά για τον Χριστό χωρίς ούτε μία πιθανότητα λάθους από πλευράς σου.

Το άλλο σχετικά με τις οντότητες πάλι είναι λίγο μακροκοσμικό για να μην πω εξωκοσμικό ή υπερφυσικό. Για να το λες με τέτοια βεβαιότητα σημαίνει πως έχεις έρθει σε κάποιας μορφής επαφή μαζί της.
Με βάση αυτό έθεσα το προηγούμενο μήνυμά μου.

Γιατί αν δεν έχεις έρθει σε επαφή και απλά λες την άποψή σου τότε θα σου έλεγα πως δεν παίζεις με τέτοια θέματα.
Ποιά μηνύματα εννοείς;


Για χάριν του διαλόγου, μόνο, ας δούμε τι έγραψα, για να διαπιστώσουμε αν τα συμπεράσματά σου, στέκουν...


Είπα:
«Φαίνεται ότι κατά καιρούς, ενσαρκώνονται οντότητες με στόχο να προχωρήσουν την ανθρωπότητα, ένα βηματάκι.»

Η λέξη «φαίνεται» δείχνει αν υπάρχει η βεβαιότητα, που ισχυρίζεσαι ότι διακρίνεις στην τοποθέτησή μου.

Είπα:

«Δε ξέρω αν είναι πλάσματα άλλων κόσμων με αποστολή στη Γη ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό

Εδώ καθαρά πιθανολογώ και αυτό συμπεραίνεται από το «δεν ξέρω» αλλά και από το «δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό».



Είπα:

«Μένουν στην ιστορία, λόγω των καινοτόμων πράξεων, επιννοήσεων, εφευρέσεων κ.α. και γίνονται θεμελιωτές...»

Αυτή είναι άποψή μου, για πολλές προσωπικότητες της ιστορίας οι οποίες χωρίς συγκεκριμένα ερεθίσματα στην εποχή τους, έγιναν αφορμή να προχωρήσει η επιστήμη, λύνοντας «γόρδιους δεσμούς», απ' το πουθενά.


Είπα:

«Ο χριστός, αν δεχτούμε τη ζωή του όπως την περιγράφει η κ. διαθήκη και με την προϋπόθεση ότι είναι ιστορικό (υπαρκτό) πρόσωπο, νομίζω ότι δεν μπορεί να ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, δεδομένου ότι δεν έγινε αφορμή να προχωρήσει η ανθρωπότητα κατά τι.»

Αυτό είναι ένα συμπέρασμά μου, με βάση τις προϋποθέσεις που αναφέρω και φαίνεται απ’ το «νομίζω».
Το να έχεις διαφορετική άποψη, είναι δικαίωμά σου...


Είπα:

«Απλά στο όνομά του, κάποιοι, πολύ αργότερα, δημιούργησαν ένα θρησκευτικό μόρφωμα, μια Εβραϊκή αίρεση, που εξελίχθηκε στη θρησκεία του χριστιανισμού.»


Πού διαφωνείς σ’ αυτό;


Κι εγώ θα σου απαντούσα, ότι δεν βγάζεις συμπεράσματα από πέντε αράδες, για έναν άνθρωπο.
__________________
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.