Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 13-05-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πως είναι δυνατόν να μην μπορεί κάποιος να διαχωρίσει την έννοια του χριστιανισμού ως θρησκεία με τις πράξεις των χριστιανών και τελικά να καταλήγει στο ότι φταίει ο χριστιανισμός για αυτές??
Γιατι πολυ απλα, η ιδια η ιστορια της εκκλησιας πραξεις αναρμοστες και απανθρωπες αυτων των ατομων, ειτε τους Αγιοποιησε, ειτε τους εκανε Εθνικους ηρωες!!! Πανε πακετο...
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 14-05-10, 08:59
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι πολυ απλα, η ιδια η ιστορια της εκκλησιας πραξεις αναρμοστες και απανθρωπες αυτων των ατομων, ειτε τους Αγιοποιησε, ειτε τους εκανε Εθνικους ηρωες!!! Πανε πακετο...
Η ιστορία της εκκλησίας αγιοποίησε.. εθνικούς ήρωες.. δεν καταλαβαίνω... και πάλι όμως, τα χίλια δίκια να 'χεις δλδ, δεν απαντάς, η απορία παραμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 14-05-10, 11:49
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Δεν ειναι και δυσκολο να καταλαβεις... λες γιατι οσοι ειναι "εχθρικοι" με τον Χριστιανισμο, δεν μπορουν να κανουν τον διαχωρισμο μεταξυ ανθρωπινου δυναμικου που αντιπροσωπευει ενα πιστευω, και το ιδιο το πιστευω...

Εφοσον, αντιπροσωπευουν αυτο το πιστευω ουσιαστικα δρουν με τη θεληση του, αρα δε χρειαζετε να το κανουμε διαχωρισμο...ποιος ο λογος τη στιγμη που οι ιδιοι παλι λενε ειναι "θελημα θεου" και ολα καλα...

Τωρα αν ο καθενας εχει τη δικη του ιδεολογια μεσα στον Χριστιανισμο καλα θα κανει να καθερεθει γιατι δεν αντιπροσωπευει αυτο που πρεπει. Αλλα το συμφερον του, πραγμα που δεν εχω δει απο κανενα... ολοι ειναι τελειοι, και απολυτοι!!!
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 14-05-10, 13:11
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον, αντιπροσωπευουν αυτο το πιστευω ουσιαστικα δρουν με τη θεληση του
Δηλαδή αυτό το "πιστεύω" έχει δώσει στους αντιπροσώπους του σχετική εξουσιοδότηση ή εντολή? Μήπως είναι λίγο αστήριχτο αυτο που λες? Είναι κάπως χιλιοειπωμένα τα πράγματα εδώ μέσα τουλάχιστον, είναι κάτι σαν το μαχαίρι που κόβεις το ψωμί ή την κατσαρόλα που μαγειρεύεις. Εάν σφάξεις κάποιον ή του πετάξεις την κατσαρόλα στο κεφάλι, δεν φταίει ούτε το μαχαίρι ούτε έγινε λόγω θελήματος της κατσαρόλας (ξέρω, είναι λίγο περίεργο το παράδειγμα). Δηλαδή, επειδή αναφέρεις ότι όλα γίνονται λόγω θελήματος θεού, αναφέρεται κάπου στην διδασκαλία του χριστιανισμού, ότι λόγω θελήματος θεού πχ. μπορείτε εσείς οι χριστιανοί να ανοίγετε εμπορικούς δρόμους κάνοντας σταυροφορίες και σφάζοντας κόσμο? Υπάρχει σχετική αναφορά? Αν ναι, πες μου που. Εάν δεν υπάρχει, μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που δεν καταλαβαίνει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zeus Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγμα που δεν εχω δει απο κανενα... ολοι ειναι τελειοι, και απολυτοι!!!
μεγαλοστομίες και μόνο μεγαλοστομίες...
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 14-05-10, 21:15
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Τρανο παραδειγμα δεν ειναι η ιστορια του "εν τουτο νικα"?
Οταν ο "Μεγας" Κων/νος εχει στρατο αποτελουμενο απο ειδωλολατρες, (οπως ηταν μεχρι εκεινη τη στιγμη και ο ιδιος) κυριως, πως θα τους αποδειξει οτι ο Θεος που αυτος πιστευει ειναι ο αληθινος? Κι ενω ξειρει οτι στη μαχη που προκειτε να γινει θα χασει?
Βασικα το παραδειγμα εχει 2 γεγονοτα μαζι, το πρωτο ειναι πρσυλιτισμος με το ζορι και οχι καταβουληση, γιατι εφοσον "νικησανε" εχοντας στο πλευρο τους το "Θεο", απο θαυμα με λιγα λογια, γιατι να μην αλλαξοπιστισουνε? Για να μην πω ποσο χασαπης ηταν... Εξου και "Μεγας"!!!! Κι ολα στο ονομα του "Θεου"!!!
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 15-05-10, 01:31
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ναι.. τι σχέση έχει η διδασκαλία του Χριστιανισμού με τα όσα έκανε ο κάθε Μέγας? Και ξαναρωτάω.. αναφέρεται κάπου ότι πρέπει οι χριστιανοί να κάνουν σφαγές????

ΥΓ. μήπως να το αφήσουμε μιας και δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά...?
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 15-05-10, 10:28
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Δεν εχει να κανει "δεν καταλαβαινω τη διαφορα", αυτο που προσπαθεις να αποδειξεις, το εχω καταλαβει, βασικα ο,τι ολοι προσπαθετε να αποδειξετε το εχω καταλαβει, γραπο δεν υπαρχει... παραμονο αν εχει παπικη βουλα..δεν ειναι δηλ. απο το "χερι του Θεου"... τεσπα οντος δεν βγαινει πουθενα ετσι και ξεφευγουμε και απο το θεμα μας... κατα πολυυυυυ!!!

Καπου σε ενα post διαβασα, ενα προβληματισμο σχετικα με το που πεθαινει επιτιδες και αναστενεται... πολλοι το βρισκουνε λογικο.... το πιο αξιοπεριεργο στην ολη ιστορια ειναι πως για 3ης μερες ειναι κανονικα νεκρος μετα απο αυτες τις 3ης μερες αναστενεται απο τον "ΑΔΗ" χωρις να εχει σωμα ειναι δηλ. πνευμα σε αντιθεση με την ανασταση που πραγματοποιησε μερες νωριτερα στον "ξαδελφο του" Λαζαρο... δεν ειναι παραξενο και μονο που το αναγεφερει ετσι... ή μηπως κι αυτο ειναι λογω μεταφρασης?
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 15-05-10, 10:55
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη για το θέμα της παράφρασης και δυσκολίας της κατανόησης των γραφών είναι οτι δεν πρέπει να βασιζόμαστε πλέον σε αυτές!

Θεωρώ οτι έχουν περάσει από τέτοια επεξεργασία, που διαφέρουν πλέον από τα προτότυπα.Επίσης λόγω των μεταφράσεων υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το νόημα σε κάποια χωρία να έχει παραλαχθεί.

Τέλος έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότεροι όταν αναλύουν τις γραφές αντιλαμβάνονται τα γραφόμενα με την κυριολεκτική τους έννοια πράγμα που πιθανόν να ευθύνεται για το όλο μπέρδεμα!

Ίσως θα έπρεπε να το δούμε σαν ένα λογοτεχνικό βιβλίο το οποίο με μεταφορές θέλει να περάσει ορισμένα μηνύματα.
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 15-05-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως προσπαθω να αποδειξω...πλαγιος αλλα ειναι λιγο φανατισμενοι, οποτε οτι λεει η Καινη και Παλαια Διαθηκη ειναι "νομος"...

Παραλαγμενα θα ειναι για ενα και μονο λογο... για τους απιστους, για να προσαρμοστει στην παλαια τους θρησκεια και να τους προσυλυτησει... χωρις να το παρουν χαμπαρι... και φυσικα την πατησανε ολοι!!!
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 15-05-10, 11:28
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητα φανατισμένοι.Πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος με το οποίο θα εκφραστείς.Το να τους χαρακτηρίζεις φανατισμένους ή να θεωρείς οτι την πατήσανε όλοι α)τους προσβάλεις και β)αναιρείς τα πιστεύω τους, οπότε θα αμυνθούν-λογικό- και δεν θα υπάρξει υγιής διάλογος!

Το θέμα δεν είναι να πείσουμε ο ένας τον άλλον αλλά όλοι μαζί να καταλάβουμε!
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.