Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-10-07, 01:31
Το avatar του χρήστη Celeborn
Celeborn Ο χρήστης Celeborn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IL.LUMINEL
Για αυτο που ειμαι σιγουρος φιλε μου ειναι οτι δεν ηταν αυτος που μας λενε.
Και ποιος πιστεύεις εσύ πως ήταν;
__________________
ATGR
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-10-07, 02:57
Το avatar του χρήστη IL.LUMINEL
IL.LUMINEL Ο χρήστης IL.LUMINEL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celeborn
Και ποιος πιστεύεις εσύ πως ήταν;
Βαση αυτων που πιστευω και αν θεωρισουμε δεδομενο την υπαρξη αλλων πολιτισμων (διοτι το αντιθετο δεν στεκει βαση πιθανοτητων) θεωρω οτι ηταν ενας απο τους πολλους που κατεβηκαν(και ισως κατεβαινουν ακομα)και μας βοηθανε να αναπτυξουμε τον πολιτισμο μας ,οσο και αν ακουγεται αυτο γραφικομαζι με εμενα.
__________________
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ
IL.LUMINEL
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-10-07, 03:28
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από IL.LUMINEL
Βαση αυτων που πιστευω και αν θεωρισουμε δεδομενο την υπαρξη αλλων πολιτισμων (διοτι το αντιθετο δεν στεκει βαση πιθανοτητων) θεωρω οτι ηταν ενας απο τους πολλους που κατεβηκαν(και ισως κατεβαινουν ακομα)και μας βοηθανε να αναπτυξουμε τον πολιτισμο μας ,οσο και αν ακουγεται αυτο γραφικομαζι με εμενα.
Το ότι... αναλήφθηκε εις τους Ουρανούς.... σας λέει κάτι;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-10-07, 17:33
γιαπετ Ο χρήστης γιαπετ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Μεταφέρω εδώ, το αρχικό μήνυμά μου στο θέμα "0 ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ", όπως υπέδειξε ο φίλος συντονιστής, χοντρό μπιζέλι.

Βέβαια, εδώ και ενάμισυ χρόνο περίπου, το παρόν θέμα είναι ανενεργό και δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο αυτό που κάνω ή αν είναι απλύτως ταιριαστή η τοποθέτησή μου, με το ύφος του, όμως ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ, δεδομένου ότι η άλλη υπόδειξη του συντονιστή, περέπεμπε στο, "Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;" το οποίο είναι κι αυτό κλειδωμένο!

Ίσως δεν έψαξα αρκετά μα δε βρήκα το δεύτερο μέρος, του εν λόγω, θέματος.

Τέλος πάντων, είμαι νέος το παρόν φορουμ και δεν γνωρίζω ακόμη τη φιλοσοφία του.

Απλά, καλοπροαίρετα, θέλησα να πω ότι μπερδεύτηκα λίγο...

Το μήνυμα που θέλω να μεταφέρω είναι το εξής:


"Γειά σας κι από εμένα...

Φαίνεται ότι κατά καιρούς, ενσαρκώνονται οντότητες με στόχο να προχωρήσουν την ανθρωπότητα, ένα βηματάκι.

Δε ξέρω αν είναι πλάσματα άλλων κόσμων με αποστολή στη Γη ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό.

Μένουν στην ιστορία, λόγω των καινοτόμων πράξεων, επιννοήσεων, εφευρέσεων κ.α. και γίνονται θεμελιωτές...

Ο χριστός, αν δεχτούμε τη ζωή του όπως την περιγράφει η κ. διαθήκη και με την προϋπόθεση ότι είναι ιστορικό (υπαρκτό) πρόσωπο, νομίζω ότι δεν μπορεί να ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, δεδομένου ότι δεν έγινε αφορμή να προχωρήσει η ανθρωπότητα κατά τι.

Απλά στο όνομά του, κάποιοι, πολύ αργότερα, δημιούργησαν ένα θρησκευτικό μόρφωμα, μια Εβραϊκή αίρεση, που εξελίχθηκε στη θρησκεία του χριστιανισμού".
__________________
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-10-07, 18:10
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Για το αν είναι "εξωγήινος" , θυμάμαι απ το κατηχητικό που μας μάθαιναν
πως "ναι" υπάρχουν εξωγήινοι και είναι οι άγγελοι και οι δαίμονες και ένα σωρό
άλλα πνευματικά όντα. Τεςπα.

Τώρα, όσον αφορά το θεός ή άνθρωπος ή θεάνθρωπος . . . τι να πω

Το έχω γράψει και σε άλλο τοπίκιο, πως είναι δυνατόν να είσαι και άνθρωπος και θεός;

ή το ένα ή το άλλο. Και τα δύο δεν γίνεται, ούτε ξύλινος σίδηρος υπάρχει στη φύση

ούτε νεκρός που αναστήθηκε υπάρχει διότι εφόσον πέθανε, πέθανε πάει και τελείωσε.

Αν παρίστανε τον πεθαμένο και μετά έκανε come back το καταλαβαίνω, εκεί συμφωνώ.


Τέλος πάντων, έτσι τα είδαν οι ευαγγελιστές έτσι τα γράψανε, τι να κάνουμε τώρα.

Μπορεί να μην ήντουσαν και χριστιανοί εδώ που τα λέμε και θέλανε να τα γράψουνε αλλιώς.



υγ
Άντε να ρθει τώρα και κανένας φρέσκος Δοκιμός Απολογητής γιατί χειμώνιασε απότομα
και πρέπει να έχει ο χειμώνας και κάποιο θεολογικό ενδιαφέρον καθώς καταλαβαίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-10-07, 19:45
Το avatar του χρήστη IL.LUMINEL
IL.LUMINEL Ο χρήστης IL.LUMINEL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Φιλοι μου τελικα βλεπω οτι οι συντονιστες ειναι μικροι θεοι που κανονιζουν την πορεια του κοσμου τους.Τελικα μιλαμε για ενα ελευθερο σαιτ ανταλλαγης αποψεων χωρις προσωπικα κριτιρια ?η για ελεγχομενη ροη?Προφανως απτη προηγουμενη φορα που συγκρουστηκαν οι αποψεις μας εχω μπει στη μαυρη λιστα τους.ΚΥΡΙΕ χοντρομπιζελο το θεμα μου ηταν Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ!!.Αν δεν θελετε να κανουμε νεα θεματα να σβησετε την επιλογη ΝΕΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ βλεπω το λογο που μεταφερθηκε εδω αφου υπαρχουν τοσα ανοιγμενα θεματα που ειναι ιδια μεταξυ τους.Και μην ΣΒΗΣΕΤΕ παλι κειμενα μου, που δεν συμφωνουν με τις αποψεις σας.Ειπαμε παλι στο παρελθον,αν θελετε να σας λεμε μονο ποσο καλοι ειστε βαλτε το σαν ανακοινωση.
__________________
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ
IL.LUMINEL
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-10-07, 22:06
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

IL.LUMINEL αν θελεις να ονομασεις τους συντονιστες μικρους θεους του φορουμ (με την εννοια του οτι συντονιζουν και προσφερουν στον επισκεπτη και τα υπολοιπα μελη καλυτερη ποιοτητα συζητησεων) μπορεις να το κανεις. Δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν ροτα διαβαζοντας μηνυματα σαν το παραπανω δικο σου ή σαν αυτα. Εαν εχεις υπ'οψιν σου ενα συνολο θεματων στην κατηγορια των συζητησεων που ειναι ομοια, κανε μια λιστα και στειλτην σε εναν συντονιστη με π.μ. Θα διευκολυνεις πολυ το εργο μας. Τα κειμενα σου δε σβηνονται (αυτο γινεται μονο εαν ειναι προσβλητικα), αλλα μεταφερονται σε Off-topic threads οταν η συζητηση παρεκλινει (καλη ωρα αυτο που γινεται ΚΑΙ τωρα). Εαν εσυ πιστευεις οτι ο τιτλος του θεματος σου, ηταν ακριβως το θεμα που συζητηθηκε στο thread που ανοιξες τοτε παω πασο. Εμεις κριναμε πως η συζητηση στο θεμα που ανοιξες δεν εξελιχθηκε γυρω απο το εαν ο Ιησους ηταν εξωγηινος, δρακονιανος ή βριλ, αλλα ειχε αμεση σχεση με το θεμα με το οποιο και εν τελει συν-ενωθηκε (θα παρατηρησεις οτι ολα τα μηνυματα απο το thread που ανοιξες εχουν μεταφερθει εδω!). Εαν αυτο εσυ το θεωρεις "τιμωρια απο το παρελθον" τοτε τι να πω... Τα ιδια ισχυουν και για το τελευταιο που ανεφερες, το οποιο και δεν καταλαβαινω που κολλαει σε παρομοια μηνυματα διαμαρτυριας που εχεις εκφρασει ως τωρα...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 22-10-07 στις 22:31
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-11-07, 02:00
DTemplerGR Ο χρήστης DTemplerGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εγωιστικά σήμερα πολλοί κόπτονται για το όνομα και την ιδιότητα του Χριστού. Δεν γεννήθηκε για να πείσει κανέναν. Δεν υποχρέωσε κανέναν. Έδωσε ένα κλειδί για να ανοίξει μια πόρτα, ένα εισιτήριο και ένα όχημα για να φτάσεις σε έναν προορισμό. Άρα όσοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να είναι "δικοί" του, φίλοι του δεν κερδίζουν σε τίποτα με το να τον κατηγορούν ή να τον υποστηρίζουν. Για όσους όμως θέλουν να είναι μαζί του ( και μπορούν όλοι) είναι πολύ σοβαρά θέματα.
Είναι ΘΕΟΣ γιατί εάν δεν είναι τότε όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.
Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατί εάν δεν είναι τότε όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.
ΘΑΝΑΤΩΘΗΚΕ γιατί χωρίς το θάνατό του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.
ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ γιατί χωρίς την ανάστασή του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.
ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ γιατί χωρίς την ανάληψη του σώματός του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.
Όλα αυτά είναι πίστη, άρα δεν παίρνουν απόδειξη. Κανείς δεν μας υποχρεώνει να απολαύσουμε αυτά που υποσχέθηκε,όποιος όμως το θέλει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ.
Οι υψηλές έννοιες της συμπαντικής αλήθειας και γνώσης δεν είναι τίποτε άλλο από το "αγαπάτε αλλήλους". Είναι η βάση της ζωής , της εξέλιξης, της δημιουργίας. ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΟΣ"
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-07, 12:57
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
Είναι ΘΕΟΣ γιατί εάν δεν είναι τότε όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατί εάν δεν είναι τότε όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.ΘΑΝΑΤΩΘΗΚΕ γιατί χωρίς το θάνατό του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ γιατί χωρίς την ανάστασή του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα.ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ γιατί χωρίς την ανάληψη του σώματός του όλα τα λόγια του είναι ένα ψέμα...ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΟΣ"
Φίλε DTemplerGR αφού σε καλοσορίσω, θα ήθελα να σου πω πως στις εξισώσεις που μας παραθέτεις δεν είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη να ισχύει το πρώτο μέλος για να επαληθεύεται το δεύτερο και αντιστρόφως. Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να έχει θανατωθεί κάποιος για να είναι τα λόγια του αληθινά ούτε το ότι αν δεν αναστήθηκε λέει ψέματα. Και δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη γιατί τα λόγια του Χριστού είχαν προϋποθεί και διδαχτεί από δεκάδες άλλων προγενέστερων αυτού. Οπότε το ότι θανατώθηκε δεν κάνει αυτόματα την διδασκαλία του μοναδική και ταυτόχρονα τη μόνη αληθινή. Επίσης εγώ θα έθετα κάπως διαφορετικά την ιδιότητα του ανθρώπου Ιησού (εάν αυτός τελικά υπήρξε) ως ο άνθρωπος που έγινε Θεός.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoilio : 26-11-07 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-11-07, 19:51
DTemplerGR Ο χρήστης DTemplerGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

"Επίσης εγώ θα έθετα κάπως διαφορετικά την ιδιότητα του ανθρώπου Ιησού (εάν αυτός τελικά υπήρξε) ως ο άνθρωπος που έγινε Θεός."

ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΕΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ. ΑΥΤΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΘΕΟΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΙΣΤΗ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΔΕΙΞΕ ΣΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ "ΚΛΕΙΔΙ" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΡΑΦΗΚΕ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ. ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ.

ΠΡΟΣ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΟΠΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ; ΕΔΩ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΑΘΟΣ
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.