Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 10-04-09, 13:00
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν λοιπον ο ιδιος ο Χριστος ειπε πως Αυτος ειναι η αληθεια,το φως και η ανασταση,τοτε οποιοσδηποτε χριστιανος που δεχεται οτιδηποτε αλλο,δειχνει ελλειψη εμπιστοσυνης στον λογο του Χριστου.
καλά τα γράφεις...πέραν όμως της <προσωπικής σχέσης>, της σχέσης αγάπης που έχει ο χριστιανός με τον Θεό του, υπάρχει και η σχέση που ο χριστιανός έχει με τους υπόλοιπους συνανθρώπους του, διότι δεν ζει μόνος του...ζει παρέα και με άλλους ανθρώπους.
αρκετοί απο αυτούς που έχουν ασπαστεί τον χριστιανισμό κατακρίνουν του υπόλοιπους που δεν το έχουν κάνει, που δεν νηστεύουν, που έχουν ερωτικές σχέσεις πριν το γάμο, που δεν πηγαίνουν εκκλήσία, που φοράνε κοντές φούστες, που δεν ζουν γενικότερα μια <χριστιανική ζωή> όπως φυσικά την ορίζουν οι ίδιοι, παραβλέποντας τη συμπεριφορά και τα λόγια του Χριστού.
σε αυτό ο φίλος μας έχει δίκιο να εξοργίζεται...εδώ δεν έκρινε πόρνες ο ίδιος ο Ιησούς και το κάνουν αυτοί; μετάνοια θα μου πεις οκ...ας αναρωτηθούμε όμως τι περιθώρια αφήνουν στις μέρες μας οι δήθεν χριστιανοί με τη συμπεριφορά τους απέναντι στους αδερφούς τους...κανένα.
τα λόγια καλά είναι απο πράξεις όμως...άστα να πάνε!

Παράθεση:
δεν είναι ο λαός που εκλέγει το εκάστοτε Ιερατείο.
ελπίζω να γνωρίζετε, πως κανονικά, σύμφωνα δηλαδή με τα τυπικά, αυτός που πρέπει να εκλέγει το εκάστοτε Ιερατείο πρέπει να είναι ο λαός και όχι η εκάστοτε παρέα των 70 (περίπου) απο δαύτους που συμβαίνει στις μέρες μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 10-04-09 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 10-04-09, 13:25
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Viktor Belenko είπες :

Παράθεση:
«Μια ειλικρινή συγνώμη για εμένα απο επίσημα χείλη και όχι τόσο απο τον απλό κόσμο είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ.»

Αυτό δεν έρχεται σε αντίφαση με αυτό;

«Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ...»

Οχι δεν έρχεται σε αντίφαση απο την στιγμή που ξεκαθαρίζω στο σύνολο της σκέψεως μου πως ο Χριστιανισμός ως Ολότητα και φιλοσοφία ποτίζει και τον απλό κόσμο με "Την Μόνη Αλήθεια" , το οποίο είχε και ΕΧΕΙ ως αποτέλεσμα πρόκληση απαξίωσης άλλων θρησκειών , φιλοσοφιών, ατραπών σκέψης και ζωής. Απλούστατα, στο ερώτημα ποιος θέλεις να πει μια συγνώμη ανάμεσα σε κόσμο και Κλήρο σαφέστατα επιλέγω τον Κλήρο διότι ο απλός κόσμος τις περισσότερες φορές διακατέχεται απο άγνοια . Άγνοια που φτάνει σε σημείο να μην γνωρίζουν την ίδια τους την θρησκεία και να κρατάνε ότι τους βολεύει. Φαινομενικά είναι αντιφατικό. Στην ουσία του όμως ΔΕΝ είναι .


Παράθεση:
Τελικά, άσχεται με το τι θα ήθελες εσύ, έχει νόημα να ζητήσει συγγνώμη κάποιος για τα λάθη κάποιου άλλου; Δεν αμφιβάλλω για το ότι έγινε ό,τι έγινε, ούτε ζήτησα ιστορική αναδρομή. Είναι ξεκάθαρο τι ρωτάω.
Δεν είναι λάθη. Είναι εγκλήματα ! Λάθος μπορείς να χαρακτηρίσεις ότι άλλο θες. Όχι σφαγές, εξορίες, πυρπολήσεις και καταστροφή . Έχει νόημα διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται στην Φιλοσοφία της εν λόγω θρησκείας καθώς και στην νοοτροπία των περισσοτέρων Χριστιανών (Σαφώς και υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις ). Κατ ουσίαν περισσότερο αλλαγή ρότας ζητάω και περισσότερο Σεβασμό προς οτι θεωρούν διαφορετικό. Είναι άσχημο αυτό ; Απλά δεν μπορώ ακόμα να βλέπω ανθρώπους εαν δεν είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος να σε θεωρούν Μασώνο, Σατανιστή, Άθεο, Πλανεμένο, Ειδωλολάτρη, Δαιμονισμένο και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους του καθενός. Οπως και το Ισλάμ εχει ακριβώς την ίδια παθογένεια με την διαφορά πως το Ισλάμ δεν έχει δόγμα και απο περιοχή σε περιοχή αλλάζει η νοοτροπία των ανθρώπων εκεί . Σε μια περιοχή βλέπεις να μεταφράζουν την Τζιχάντ ως Πνευματικό πόλεμο και σε άλλη περιοχή ανάλογα τον κάθε έναν που μεταφράζει το Κοράνι όπως τον βολεύει , βλέπεις μικρα παιδιά ζωσμένα με εκρηκτικά θυσιαζόμενα.


Παράθεση:
Και πάλι, δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς θα μπορούσαν να συσχετιστούν όλα όσα περιγράφεις με μια ενδεχόμενη συγγνώμη της εκκλησίας. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, Αν φερειπείν αύριο το πρωί ένας εκπρόσωπος της ελλαδικής εκκλησίας απολογούνταν για τα λάθη μιας άλλης εποχής, θα άλλαζε κάτι; Θα ξεγίνονταν οι θανάτοι και οι καταστροφές; Και άραγε, από ποιον ακριβώς θα ζήταγε σήμερα συγγνώμη η ελλαδική εκκλησία;
Δεν καταλαβαίνεις το βάθος αυτού που λέω και στέκεσαι στην επιφάνεια. Για να φτάσει κάποιος σε διαδικασίαα να ζητήσει συγνώμη σε αυτό το πλαίσιο σημαίνει πως υπάρχει μια αλλαγή στους κόλπους της εκκλησίας και αλλαγή νοοτροπίας. Δεν την ζητάει κανείς την συγνώμη εκπροσωπόντας τόσο κόσμο και τέτοια παράδοση όπως της ορθοδοξίας για χαβαλέ η για πολιτική. Είδαμε την συγνώμη του Πάπα προς την Ορθόδοξη εκκλησία προ μερικών ετών. Βλέπουμε σύσφιξη παράλληλα των σχέσεων των 2 εκκλησιών και αλλαγή πορείας κατα σοβαρό ποσοστό στην μεταξύ τους προσέγκιση . Μια συγνώμη επίσημη μπορεί μελλοντικά να σημαίνει επιτέλους ανεξιθρησκεία ουσιαστική, συνυπαρξη διαφορετικών Θρησκευτικών προσεγκίσεων μεταξύ των Ελλήνων επιτέλους. Μια συγνώμη μπορεί να σημαίνει την νέα εποχή ενότητας σε θρησκευτικό πλαίσιο αν δεν το αντιλαμβάνεσαι . Δεν θέλω να βλέπω τον Δαυλό να παράγει μίσος προς τον χριστιανισμό, Δεν θέλω να βλέπω τους κληρικούς και τα όργανα της εκκλησίας να ρίχνουν λάδι στην φωτιά έχοντας εν εξελίξη εναν συνεχιζόμενο "εμφύλιο" θρησκευτικό ο οποίος ολοένα και αυξάνει υπόγεια και κάποια στιγμή θα τον βρούμε μπροστά μας. Μια απλή συγνώμη με ουσία πιθανόν να πετύχαινε ΟΤΙ δεν πέτυχε το μίσος και η οργή . Συγνώμη δεν ζητάει ποτέ αυτός που κατακτήθηκε και πόνεσε, αλλά ο κατακτητής !

Παράθεση:
Εξάλλου, αν πρέπει να ζητήσει η σημερινή εκκλησία συγγνώμη για τις σφαγές στις οποίες πρωτοστάτησε πριν μερικές δεκάδες αιώνες, μήπως πρέπει να ζητήσουν και πολλοί άλλοι συγγνώμη για τόσες και τόσες άλλες σφαγές στα βάθη των αιώνων; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;
Όλα έχουν νόημα αρκεί να υπάρχει σωστός λόγος και το σωστό αίτιον. Κάθε περίπτωση ιστορικά εξάλλου ειναι άκρως διαφορετική και άκρως αντίθετη η μιαα με την άλλη. Εδω αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περίπτωση και σου ανέλυσα το σκεπτικό μου .

Παράθεση:
Δεν ζήτησα να μάθω τα όποια θρησκευτικά σου ή άλλα πιστεύω, ούτε έκρινα τα γραφόμενά σου με βάση αυτά και σε τελική ανάλυση δεν με αφορούν.
Δεν είχε να κάνει με εσένα προσωπικά η "αποκάλυψη" των πιστεύω μου. Απλά με ειλικρίνια τοποθετούμε για να μην υπάρξουν μελλοντικοί άχαροι και ανούσιοι χαρακτηρισμοί που θα βολεύουν ενδεχομένως. Όπως κρίνω και λέω την γνώμη μου οφείλω να παραθέσω τον εαυτό μου και για να κριθώ ενδεχομένως. Αληθινή στάση λέγεται .

Φιλε No_Slave έγραψες

Παράθεση:
δεν καταλαβαινω τη λογικη σου φιλε μου.εφοσον οι χριστιανοι ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ πως ο Χριστος ειναι η μοναδικη αληθεια,πως περιμενεις να αλλαξουν νοοτροπια και να ειναι θετικοι με αλλες θρησκειες η φιλοσοφιες?χριστιανος ειναι αυτος που δεχεται τον Χριστο σαν Θεο του,ο οποιος ειναι σε ενοτητα με τον πατερα και το αγιο πνευμα.αν λοιπον ο ιδιος ο Χριστος ειπε πως Αυτος ειναι η αληθεια,το φως και η ανασταση,τοτε οποιοσδηποτε χριστιανος που δεχεται οτιδηποτε αλλο,δειχνει ελλειψη εμπιστοσυνης στον λογο του Χριστου.
Ας το πιστεύουν , όπως και ο καθένας ας πιστεύει όπου θέλει. Δεν με αφορά αυτό. Ο Σεβασμός προς άλλες προσεγκίσεις με ενδιαφέρει, η κατανόηση πως κάποιος άλλος άνθρωπος θέλει και πιστεύει κάπου αλλού. Ο Σεβασμός της ουσίας της ανεξιθρησκείας με λίγα λόγια στην ίδια την νοοτροπία τόσο του απλού πιστού, όσο και του κληρικού ! Οταν όμως, η θεοσοφία, οι μασώνοι, οι περισσότερες θρησκείες ανα τον κόσμο, όλες οι χριστιανικές "αιρέσεις" και θεωρήσεις, η αρχαία θρησκευτική αντίληψη (διότι δεν ήταν θρησκεία), η αρχαίες θρησκείες των άλλων λαών και πολιτισμών θεωρούνται ΑΚΟΜΑ ως εκ "Δαιμόνων" προερχόμενες και άρα - επικίνδυνες και καταδικαστέες , τότε τον σεβασμό για τον οποίο κάνω λόγο δεν τον βλέπω πουθενά .

Σίγουρα λόγο της εποχής ο Χριστιανισμός εξυγχρονίζεται και αλλάζει στάση σε πολλά σημεία του . Π.Χ μέχρι προ 15 ετών η εκκλησία έλεγε τους Η/Υ ως Δάκτυλο του Σατανά. Ύστερα μόλις απο 5 χρόνια άρχισε να εγκαινιάζει Internet Cafe φτηνά για φοιτητές και νέους.

Ε σε αυτήν την αναγκαία λόγω της εποχής εξέλιξη ας άλλαζε και η νοοτροπία . Έτσι γιατι έχω την ανάγκη να σέβομαι τον Χριστιανισμό , αλλά όσο εκείνος δεν με σέβεται δεν μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό .

Υ.Γ το ίδιο ισχύει και για όλες τις θρησκείες με αυτή την νοοτροπία, όπως και την Ιουδαική και την ακραία όψη του Ισλαμισμού κ.ο.κ . Απλά επειδή στην Ελλάδα ζω και τα εδώ βιώματα έχω έυκαιρα βάση και ιστορίας και ζωής για εδώ αναφέρομαι. Δεν έχω εμπάθεια προς τον χριστιανισμό ! Ο Χριστιανισμός τις περισσότερες φορές όμως ναι έχει .

Να είστε καλά !
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 10-04-09, 14:25
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Έχει νόημα διότι το έγκλημα ακόμα συνεχίζεται στην Φιλοσοφία της εν λόγω θρησκείας καθώς και στην νοοτροπία των περισσοτέρων Χριστιανών (Σαφώς και υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις ).
Επιμένεις στο ίδιο λάθος. Τα εγκλήματα - λάθη - αμαρτήματα διαπράχθηκαν από Ανθρώπους που είχαν εξουσία στο Ιερατείο της Εκκλησίας. Δεν έχει να κάνει αυτό με τη Φιλοσοφία ή την νοοτροπία ή την ίδια την Θρησκεία.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Οταν όμως, η θεοσοφία, οι μασώνοι, οι περισσότερες θρησκείες ανα τον κόσμο, όλες οι χριστιανικές "αιρέσεις" και θεωρήσεις, η αρχαία θρησκευτική αντίληψη (διότι δεν ήταν θρησκεία), η αρχαίες θρησκείες των άλλων λαών και πολιτισμών θεωρούνται ΑΚΟΜΑ ως εκ "Δαιμόνων" προερχόμενες και άρα - επικίνδυνες και καταδικαστέες , τότε τον σεβασμό για τον οποίο κάνω λόγο δεν τον βλέπω πουθενά .
Μα τι ζητάς τέλος πάντων. Να πούν οι Χριστιανοί ότι όλες οι άλλες Θρησκείες είναι εξίσου καλές με την δική τους αν όχι καλύτερες; Μα έτσι τους ζητάς να θέσουν υπό αμφισβήτηση το Πιστεύω τους. Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτή σου την προτροπή δεν διαφέρεις σε τίποτα από τους προσηλυτιστές που τόσο σφοδρά κατηγορείς; Ή αισθάνεσαι τόσο μειονεκτικά για τα πιστεύω σου ή τα αμφισβητείς ακόμα και τωρα που τόσο ένθερμα τα υποστηρίζεις ώστε να ζητάς την επιβεβαίωση τους, μέσα από αποδοχή των όποιων λαθών των άλλων; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την επιμονή.

ΥΓ. Έχεις δίκιο ELPINIKI. Αυτός είναι ο κανόνας που δυστυχώς δεν εφαρμόζεται.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 10-04-09, 14:50
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Δεν καταλαβες Spiro καν τι θέλω να πω ...

Οπως και οι περισσότεροι δυστυχώς...


ΣΕΒΑΣΜΟ ζητάω ! Όπως θα έπρεπε να ζητάνε και όλοι σε κάθε πλαίσιο...


Τελος πάντων...

Δεν βγάζει πουθενά αυτή η συζήτηση διότι ειναι σε Ουτοπικό προσωπικό πλαίσιο...

My personal Utopia...

Οπότε αφήστε το....
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 10-04-09, 15:24
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Μας λέει ο Sai Baba:
-Λέμε πως θέλουμε το Χριστό. Αλλά αγνοούμε τις εντολές του. Σε τι χρησιμεύουν αυτού του είδους οι προσευχές; Ακόμη κι αν γιορτάζετε τη γέννηση Του δεν έχει καμία διαφορά. Ακολουθείστε Τον. Αυτό είναι αρκετό. Ακολουθείστε Τον. Θα πρέπει να τιμούμε και να τρέφουμε αυτή την αγάπη μέσα στις καρδιές μας, θα πρέπει να’ χουμε πάντα υπόψη μας τα ιδανικά του Χριστού, θα πρέπει να γίνουμε ζωντανά παραδείγματα Αγάπης και να βιώνουμε το Πνεύμα του Ιησού σαν να ‘ταν ο προσωπικός μας Αγγελιοφόρος που μας τον έστειλε ο Θεός. Θεωρώ σαν δεδομένο πως θα καλλιεργήσετε μέσα σας συμπόνια κι αγάπη, πως θα εξαγνίσετε τις καρδιές σας και θ’ αφήσετε μιαν ιερή κληρονομιά στις μελλοντικές γενιές. Κερδίστε το αληθινό Έλεος του Ιησού, ακολουθείστε το δρόμο που Αυτός χάραξε, και φθάσετε στην θέση που Αυτός κατέχει.

-Ο Ιησούς δίδαξε πρακτικά μαθήματα, πνευματικής προόδου για το καλό της ανθρωπότητας. Για να κάνει τους ανθρώπους να πιστέψουν στην αλήθεια της διδασκαλίας Του, εκδήλωνε Θεϊκές δυνάμεις και σχεδίασε ένα δρόμο που θα πρόσφερε το γλυκό νέκταρ της ευδαιμονίας(ananda) στους ανθρώπους. Ενθάρρυνε τους ανθρώπους με διδάγματα και παραδείγματα, να καλλιεργούν τις αρετές της ελεημοσύνης, της ευσπλαχνίας, της ανεκτικότητας, της αγάπης και της πίστης. Ας προσέξουμε τη θυσία που έκανε ο Ιησούς ελεύθερα, με τη δική του βούληση. Αυτός θυσίασε την άνεση Του, την ασφάλειά Του και την θέση Του. Αντιμετώπισε με θάρρος την εχθρότητα των ισχυρών της γης κι αρνήθηκε να υποχωρήσει ή να συμβιβαστεί. Απαρνήθηκε το «εγώ» που είναι το πιο δύσκολο πράγμα για ν’ απαλλαγεί κανείς και τον τιμούμε για όλα αυτά. Θυσίασε εκούσια την επιθυμία με την οποία το σώμα βασανίζει τον άνθρωπο κι αυτή η θυσία είναι μεγαλύτερη από το να θυσιάσει κανείς το σώμα του κάτω από απειλή βίας. Πρέπει να εορτάζετε τη Γέννηση Του θυσιάζοντας τουλάχιστον μια επιθυμία ή δυο και υπερνικώντας τις πιο καταστρεπτικές παρορμήσεις του εγώ. Οι οπαδοί Του διασπάστηκαν σε διάφορες αιρέσεις, αλλά η ζωή του Χριστού είναι ένα μάθημα ενότητας. Όταν ο Χριστός ήταν πάνω στο Σταυρό, δοκίμασε συναισθήματα πικρίας για τους ανθρώπους που Τον βασάνισαν. Ξαφνικά, άκουσε μια φωνή που τον ξύπνησε «όλη η Ζωή είναι Ένα, Αγαπημένε μου Γιε, να ‘σαι ίδιος για όλους». «θάνατος είναι το ένδυμα της Ζωής». Όπως κανείς βγάζει τα φθαρμένα ρούχα και φοράει ένα άλλο κουστούμι, έτσι και η ψυχή ντύνεται και γδύνεται διάφορα σώματα».

-ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΥΛΗ, Η ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ...

Όλα είναι θέμα πίστης
Φιλικά
Άντη
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 10-04-09, 16:15
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΣΕΒΑΣΜΟ ζητάω ! Όπως θα έπρεπε να ζητάνε και όλοι σε κάθε πλαίσιο...
να ξέρεις πως τον σεβασμό τον ζητάμε (όπως και τον προσφέρουμε) απο το κάθε άτομο ξεχωριστά και όχι απο θεσμούς, φιλοσοφιες και λειτουργήματα.
αν ζητήσω και έχω σεβασμό απο τους γιατρούς μου αυτό δεν σημαίνει οτι θα με σέβεται εξίσου και ο ιατρικός σύλλογος της Ελλάδας.
έτσι και εδώ, δεν μπορώ να πάω στη μητρόπολη της πόλης μου και να πω <Με λένε Πέννυ κ ζητάω το σεβασμό σας> δεν γίνεται κάτι τέτοιο έτσι όπως το εννοείς.
Παράθεση:
-ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΥΛΗ, Η ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ...
έτσι είναι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 10-04-09 στις 16:24
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 10-04-09, 17:26
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
να ξέρεις πως τον σεβασμό τον ζητάμε (όπως και τον προσφέρουμε) απο το κάθε άτομο ξεχωριστά και όχι απο θεσμούς, φιλοσοφιες και λειτουργήματα.
αν ζητήσω και έχω σεβασμό απο τους γιατρούς μου αυτό δεν σημαίνει οτι θα με σέβεται εξίσου και ο ιατρικός σύλλογος της Ελλάδας.
έτσι και εδώ, δεν μπορώ να πάω στη μητρόπολη της πόλης μου και να πω <Με λένε Πέννυ κ ζητάω το σεβασμό σας> δεν γίνεται κάτι τέτοιο έτσι όπως το εννοείς.

Τον σεβασμό σε προσωπικό επίπεδο τον κερδίζουμε...Όπως και σε θρησκευτικό πλαίσιο .

Εμένα ο Χριστιανισμός δεν κέρδισε και ούτε πρόκειτε να κερδίσει τον σεβασμό μου, ο Ιησούς Χριστός όμως τον κέρδισε όπως και κάποιες μορφές της Ορθοδοξιας (Λίγες μεν αλλά υπαρκτές ) . Μπορεί να διαφωνώ αλλά αν μη τι άλλο τον Σεβασμό τον κερδίσανε. Η ολότητα όμως του Χριστιανισμού οχι .

Μια θρησκεία τον σεβασμό οφείλει να τον διδάσκει και να τον μεταλαμπαδεύει και στις καρδιές των πιστών της . Αλλιώς έχει χάσει και το νόημα της και τον δρόμο της. Ο Ιατρικός Σύλλογος ειναι ατυχές παράδειγμα. Δεν διαμορφώνουν τις αξίες των ανθρώπων οι Ιατροί. Απλώς επιτελούν κοινωνική προσφορά , καθήκον και λειτούργημα. Δεν διαμορφώνουν κάτι όμως. Οι θρησκείες όπως και η φιλοσοφία όμως ναι !

Ο ίδιος ο Ιησούς κέρδισε τον σεβασμό όλων ως άνθρωπος ως προσωπικότητα και παράλληλα έδειξε πως πρέπει να Σεβόμαστε και να αγαπάμε. Όμως...Οι μετά τον Χριστό απόστολοι του και οι μετέπειτα "Αγιοι Πατέρες" σε ένα μεγάλο πσοοστό έχασαν αυτό τον δρόμο. Δεν θα πας στην Μητρόπολη της πόλης σου... Θα το απαιτήσεις με την στάση ζωής σου αυτό και με τις πράξεις σου .

Αγαπητέ/Αγαπητή Anti γράφεις :

Παράθεση:
Ο Ιησούς δίδαξε πρακτικά μαθήματα, πνευματικής προόδου για το καλό της ανθρωπότητας. Για να κάνει τους ανθρώπους να πιστέψουν στην αλήθεια της διδασκαλίας Του, εκδήλωνε Θεϊκές δυνάμεις και σχεδίασε ένα δρόμο που θα πρόσφερε το γλυκό νέκταρ της ευδαιμονίας(ananda) στους ανθρώπους. Ενθάρρυνε τους ανθρώπους με διδάγματα και παραδείγματα, να καλλιεργούν τις αρετές της ελεημοσύνης, της ευσπλαχνίας, της ανεκτικότητας, της αγάπης και της πίστης. Ας προσέξουμε τη θυσία που έκανε ο Ιησούς ελεύθερα, με τη δική του βούληση. Αυτός θυσίασε την άνεση Του, την ασφάλειά Του και την θέση Του. Αντιμετώπισε με θάρρος την εχθρότητα των ισχυρών της γης κι αρνήθηκε να υποχωρήσει ή να συμβιβαστεί. Απαρνήθηκε το «εγώ» που είναι το πιο δύσκολο πράγμα για ν’ απαλλαγεί κανείς και τον τιμούμε για όλα αυτά. Θυσίασε εκούσια την επιθυμία με την οποία το σώμα βασανίζει τον άνθρωπο κι αυτή η θυσία είναι μεγαλύτερη από το να θυσιάσει κανείς το σώμα του κάτω από απειλή βίας. Πρέπει να εορτάζετε τη Γέννηση Του θυσιάζοντας τουλάχιστον μια επιθυμία ή δυο και υπερνικώντας τις πιο καταστρεπτικές παρορμήσεις του εγώ. Οι οπαδοί Του διασπάστηκαν σε διάφορες αιρέσεις, αλλά η ζωή του Χριστού είναι ένα μάθημα ενότητας. Όταν ο Χριστός ήταν πάνω στο Σταυρό, δοκίμασε συναισθήματα πικρίας για τους ανθρώπους που Τον βασάνισαν. Ξαφνικά, άκουσε μια φωνή που τον ξύπνησε «όλη η Ζωή είναι Ένα, Αγαπημένε μου Γιε, να ‘σαι ίδιος για όλους». «θάνατος είναι το ένδυμα της Ζωής». Όπως κανείς βγάζει τα φθαρμένα ρούχα και φοράει ένα άλλο κουστούμι, έτσι και η ψυχή ντύνεται και γδύνεται διάφορα σώματα».
1ον Ο Ιησούς Δίδαξε για το καλό των γύρω του εκεί όπου δίδαξε και έπραξε. Τα περι καλού και ανόδου της ανθρωπότητας ξεκίνησαν μετά τον θανατό του .

2ον Δεν τα έδειξε, ούτε τα δίδαξε μόνο ο Ιησούς αυτά που αναφέρεις . Όμως περι δικαιοσύνης δεν μίλησε ... Όπως και δεν μίλησε και για αντίσταση στον καθε δυνάστη... Άξιος ο Βίος του όπως τον διαβάζει κανείς, θαυμαστή η καρδιά του, αλλά δεν ειναι ο τελειότερος ως άνθρωπος που υπήρξε σε όσα πρόβαλε , ούτε και ο μόνος που είχε θυσιαστεί η θυσιάστηκε μετέπειτα για το συνολικό καλό . Και ο Ιησούς δεν θυσιάστηκε για το συνολικό καλό, αυτό ανήκει στην μεταφυσική πνευματική σφαίρα. Λόγο των προσωπικών του πεποιθήσεων και στάσης ζωής του τον Σταύρωσαν. Τα περι θυσίας υπερ όλων των ανθρώπων ανήκουν σε άλλη σφαίρα με την οποία διαφωνώ κάθετα. Γενναία η πράξη του και ότι βίωσε αλλά καθαρά ανθρώπινα ητανε η απόφαση του Εγώ του αυτή. Όπως ήτανε και του Σωκράτη αντίστοιχα όταν μπορούσε να μην πιεί το κώνιο και να δραπετεύσει και δεν το έπραξε. Όπως και πάρα πολλοί ακόμα έπραξαν το ίδιο και σε μεγαλύτερη έκταση βασάνων και πόνου. Ζήτημα αξιών και ατομικής ηθικής ειναι . Ζήτημα αρετής και ηρωικής στάσης έναντι στον θάνατο, όχι θυσίας υπερ όλων των ανθρώπων. Εκ της πράγμασι εαν το πάρω υπο αυτό το πρίσμα ως Οντότητα θεανθρώπου απέτυχε πλήρως και θα πρέπει να νιώθει τύψεις και ενοχές για ότι επακολούθησε μετά την Σταυρωσή του . Και μαζί του απέτυχε και το ανθρώπινο είδος οπότε ας μην το πιάσουμε υπο αυτό το πρίσμα.

3ον Δεν αντιμετώπισε τους ισχυρούς της Γης. Τους ισχυρούς των Εβραίων αντιμετώπισε. Εαν γεννιόταν στην Ελλάδα δεν θα τον σταύρωνε κανένας κατα πασα πιθανότητα. Η Εαν γεννιόταν στην Ρώμη η κάπου αλλού. Αντιμετώπισε την βρωμιά του Ιουδαικού κατεστημένου στο οποίο και ΘΕΛΗΜΕΝΑ (και μπράβο του) πήγε κόντρα και έθιξε όλες τις "Αξίες" του . Να μην λέμε και ότι θέλουμε .

4ον

Υπάρχουν πολλές Φυλές αλλά όλες απαρτίζουν τον Άνθρωπο

Υπάρχουν πολλές γλώσσες αλλά Μόνο μια ειναι η Γλώσσα της Αλήθειας πέρα απο θρησκείες , πρόσωπα και πράγματα.

Υπάρχει μόνο μια θρησκεία - Η Θρησκεία της Αλήθειας και του Αγαθού. Η αγάπη ειναι ΜΟΝΟ ένα Συναίσθημα το οποίο απο μόνο του οδηγει σε λάθος ατραπό σκέψης και πράξης. Καταλάβετε το αυτό επιτέλους. Όλα θέλουν μέτρο και σύνεση πια . Εαν αγαπάω πολύ θα κάνω λάθη και θα αδικήσω και τον εαυτό μου και θα βλάψω και εμένα και τον διπλανό μου . Εαν δεν αγαπάω καθόλου θα γίνω Καθίκι . Όλα θέλουν την σωστη δόση τους για να υπάρχει αρμονία πως να το κάνουμε δηλαδή ; Η υπερβολική αγάπη οδηγεί σε ΣΚΛΑΒΙΑ και λάθη . Οπως και η Έλλειψη αγάπης οδηγεί σε Απανθρωπιά και σκληρότητα.

5ον Υπάρχει μονο μια ΔΥΝΑΜΗ που δημιούργησε το ΟΛΟΝ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως ενσαρκώθηκε διότι το θεωρώ βλασφημία και μόνο στην σκέψη αυτό . Άλλο θεός / Άλλο Δημιουργός. Θεοί υπήρξαν πολλοί ειτε σε ρεαλιστικά είτε σε "Θρησκευτικά πλαίσια" . Η Έννοια της Δημιουργίας και του Δημιουργού και ΜΟΝΟ είναι το ΕΝ .

Όλα είναι θέμα Αντίληψης, Λογικής , κατανόησης και Ελευθερίας. Η πίστη απο μονη της πολλές φορές οδηγεί σε καταστροφικά αποτελέσματα και φανατισμό
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 11-04-09, 01:35
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Αγαπητή Anti γράφεις :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti
Μας λέει ο Sai Baba:
Παραθέτω καλύτερα ή μεταφέρω το "γράφω" σημαίνει ότι τα κατέβασα από το μυαλό μου κάτι που δεν ισχύει...

Ο sai baba αποκαλεί τον εαυτό του Άβαταρ, θεό, υποστηρίζει ακόμα πως και ο Ιησους ήταν θεός - Άβαταρ, όπως και ο Βούδας, και όπως και πολλά ακόμα φωτισμένα ανθρώπινα όντα που υπήρξαν και συνεχίζουν να υπάρχουν πάνω στην Γη.
Επίσης μην είμαστε τω άκρων, το συναίσθημα χωρίς λογική είναι επικίνδυνο όπως όμως επικίνδυνη είναι και η λογική χωρίς συναίσθημα.
Γι' αυτό και ο Sai baba λέει να αντιδρούμε στα δύσκολα που μας έρχονται με τον ίδιο τρόπο που αντιδρούμε και στα καλά...
Και αυτό δεν σημαίνει απουσία συναισθήματος αλλά μια ισορροπία συναισθήματος και λογικής...

Φιλικά
Άντη
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 11-04-09, 12:04
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Μην προσπαθητε να αλλαξετε την αποψη που εχει ο καθενας για τον Ιησου απλα κοιταξτε μηπως συμπληρωσετε ο ενας καποια κενα που εχει ο αλλος αλλιως η κουβεντα δεν εχει λογο να γινετε..........
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 14-04-09, 12:02
Το avatar του χρήστη Spiros
Spiros Ο χρήστης Spiros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Δεν καταλαβες Spiro καν τι θέλω να πω ...
Οπως και οι περισσότεροι δυστυχώς...
ΣΕΒΑΣΜΟ ζητάω ! Όπως θα έπρεπε να ζητάνε και όλοι σε κάθε πλαίσιο...
Καταρχήν το Σεβασμό δεν μπορείς να τον ζητάς. Τον σεβασμό ΜΟΝΟ τον κερδίζεις.
Όσον αφορά όμως την ΘΡΗΣΚΕΙΑ την οποία «λιθοβολείς» επιβάλει στο μέλη της Εκκλησίας της, να σέβονται και προτρέπει να αγαπούν, όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως. «Αγαπάτε αλλήλους» είναι το κυριότερο δίδαγμα της Χριστιανικής Θρησκείας. Ακόμα και οι άνθρωποι που η ίδια απέβαλε από τους κόλπους της (αφορισμός) σε καμία περίπτωση δεν ζητά την απαξίωση και κατατρεγμό των. Αντίθετα ζητά από τους πιστούς να περιβάλουν με αγάπη και να προσπαθήσουν να τον επαναφέρουν στους κόλπους της (Αν θυμάμαι καλά Επιστολή Παύλου προς Θεσσαλονικείς).
Κατάλαβε επιτέλους ότι η ένστασή σου, στην οποία συμφωνώ, δεν έχει αποδέκτη την Χριστιανική Θρησκεία αλλά τους Άπληστους και Αλαζόνες Ιεράρχες και αυλικούς τους που σαν νέοι Φαρισαίοι εγκαθίδρυσαν μια ιδιόρρυθμη πολιτική δικτατορία μέσα στα πολιτικά συστήματα της Ευρώπης ανά τους αιώνες.
__________________
They bring you down to their level and they beat you with experience.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiros : 14-04-09 στις 12:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.