Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 03-12-07, 01:17
DTemplerGR Ο χρήστης DTemplerGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Τελικά υπάρχουν άλλοι θεοί ή όχι ; Από την μια λέω ότι υπάρχουν και το θεώρησες αστείο , τώρα ισχυρίζεσαι και ‘σύ ότι υπάρχουν. Συμφωνείς τελικά ή όχι. Το διαφοροποιό σημείο είναι το ποιος από αυτούς είναι ο αληθής. Αυτό έπρεπε να είναι και το ουσιαστικό θέμα στο φόρουμ.
Θα ήταν όμως πολυτιμότερο για τους συμμετέχοντες να γνωρίσουν άλλες ανθρωποκεντρικές θρησκείες (όπως ήταν το ερώτημα που σου έχω απευθύνει ) και όχι γιατί δεν πρέπει να πιστεύουν στο Χριστό.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-12-07, 02:31
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αλήθεια, μιας και μιλούν ορισμένοι περί αποδείξεων, λογικής και τα τοιαύτα, τι αποδείξεις διαθέτει το μαγαζί πως ο Τυανέας δεν πέθανε αλλά αναλήφθηκε; Τι αποδείξεις διαθέτουμε ότι ο Προμηθέας και υπήρξε και σταυρώθηκε στ΄αλήθεια;
Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς; Και όταν με διαφωτίσει, ίσως να περάσουμε επιτέλους στα Αρχέτυπα των θρησκειών μπας και αποδείξουμε ότι αδίκως πλακωνόσαστε...

Φίλε Μιχαλη,μιλώ για αρχετυπα πολύ καιρό τωρα...Δεν γινεται να αποδειχθει πως ο Προμηθεας ή ο Ορφευς υπήρξαν.Και πραγματικά δεν με νοιαζει γιατί η αρχετυπική σημασια των φιγουρων αυτων ειναι που μετραει.
Ο Χριστος ειναι μια αρχετυπική φιγουρα.Εγώ το γνωριζω καλά αυτο αλλά οι οπαδοί του χριστιανισμού ζητούν και μάχονται υπέρ της αποδειξεως της υπαρξεως του Ιησου.

Φωναζουν οτι δεν ηταν παντρεμενος,ψαχνουν να βρουν που ηταν 18 χρονια χαμενος και καθολου σημασια δεν δινουν στην εννοια και σε αυτο που συμβολιζει αυτος.

Οποτε,ας μαθουν καποια πραγματα οι ανα τον κοσμο απολογητες και ας μην τρελαινονται με τον Κωδικα Ντα Βιντσι.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-12-07, 02:35
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTemplerGR
Τελικά υπάρχουν άλλοι θεοί ή όχι ; Από την μια λέω ότι υπάρχουν και το θεώρησες αστείο , τώρα ισχυρίζεσαι και ‘σύ ότι υπάρχουν. Συμφωνείς τελικά ή όχι. Το διαφοροποιό σημείο είναι το ποιος από αυτούς είναι ο αληθής. Αυτό έπρεπε να είναι και το ουσιαστικό θέμα στο φόρουμ.
Θα ήταν όμως πολυτιμότερο για τους συμμετέχοντες να γνωρίσουν άλλες ανθρωποκεντρικές θρησκείες (όπως ήταν το ερώτημα που σου έχω απευθύνει ) και όχι γιατί δεν πρέπει να πιστεύουν στο Χριστό.

Το ποιος ειναι ο αληθινος θεος δεν ειναι γεγονος,δεν εχουμε στοιχεια και μαλλον αληθινος ειναι για τον καθεναν αυτος που πιστευει.

Ολοι οι Θεοί ειναι αληθινοι φιλε μου.Απο τη στιγμη που καποιοι προσευχονται στο ονομα τους,αυτο τους δινει υποσταση.Τωρα αν εσυ ζητας μια θρησκεια της αποκλειστικοτητας(που λεμε και στη θεολογια)δεν προκειται να γινει τετοιο θεμα εδω μεσα.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-12-07, 09:59
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Τον Προμηθέα ή τον Ορφέα δέν τους πίστεψαν ποτέ σάν πραγματικά πρόσωπα, οι αρχαίοι Έλληνες τους είχαν σάν αρχέτυπα κάτι που έλεγαν άλλωστε.
Αντίθετα τον Ιησού εδώ και δύο χιλιετίες δισεκατομμύρια άνθρωποι ... ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΑΙΟ ... τον πίστεψαν σάν ιστορικό πρόσωπο, και είναι πραγματικό βάση και μαρτυριών της εποχής του.
Αντίθετα για τον Προμηθέα που τον τοποθέτησε ο οργίλος Δίας στον Καύκασο βάζοντας τον αετό να του τρώει τις σάρκες του, επειδή τόλμησε να προσφέρει στον άνθρωπο την φωτιά δέν υπάρχει καμιά ένδειξη οτι υπήρξε.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-12-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φίλε Μιχαλη,μιλώ για αρχετυπα πολύ καιρό τωρα...Δεν γινεται να αποδειχθει πως ο Προμηθεας ή ο Ορφευς υπήρξαν.Και πραγματικά δεν με νοιαζει γιατί η αρχετυπική σημασια των φιγουρων αυτων ειναι που μετραει.
Ο Χριστος ειναι μια αρχετυπική φιγουρα.Εγώ το γνωριζω καλά αυτο αλλά οι οπαδοί του χριστιανισμού ζητούν και μάχονται υπέρ της αποδειξεως της υπαρξεως του Ιησου.
Αγαπητέ Μορφέα, δανείστηκα απόσπασμα από κείμενό σου, όχι για να σου την πω, αλλά επειδή ήταν ένα σημείο το οποίο μου έδινε την πάσα για να θέσω την ερώτηση που είχα στο μυαλό εδώ και καιρό, οπότε ελπίζω να μη θεώρησες πως σε προσβάλω
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι οι χριστιανοί αυτοί που μάχονται υπέρ της αποδείξεως του Χριστού, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, μάλλον όλοι οι άλλοι "αναζητητές" της αλήθειας, λες κι εμείς αναζητάμε το ψέμα, προσπαθούν να βγάλουν τρελό και αμόρφωτο τον κόσμο που πίστεψε και πιστεύει στο Χριστό. Για όλους εκείνους, οι πρώτοι χριστιανοί έπεφταν στα λιοντάρια γιατί ήταν ανόητοι, τράβηξαν όσα τράβηξαν σε όλες τις εποχές γιατί ήταν ηλίθιοι που πίστευαν σε έναν ανύπαρκτο Χριστό.
Συμπτωματικά, τη στιγμή που διαβάζω το φόρουμ, ακούω τα Κατά Ματθαίον Πάθη του Μπαχ. Δεν καταλαβαίνω τι λέει, δεν γνωρίζω Γερμανικά αλλά είμαι συγκινημένος. Όπως και να το κάνουμε είναι ένα έργο πίστης και ο άνθρωπος έχει φτιάξει σπουδαία έργα Πίστης στο Θεό του. Ο χριστιανισμός δεν υστερεί σε αυτό. Ο Παρθενώνας φτιάχτηκε εξαιτίας της Πίστης, τα μεγάλα έργα της αρχαιότητας από πίστη φτιάχτηκαν, σε όλους τους πολιτισμούς, σε όλες τις εποχές και σε όλες τις φυλές.
Αυτή η Πίστη είναι που ενοχλεί μερικούς, στο όνομα της οποίας, φυσικά, σκοτώθηκε κόσμος άδικα και είναι τραγικό. Αλλά δημιουργήθηκαν και έργα ανυπέρβλητα, όπως αυτό που ακούω αυτή τη στιγμή. Όλοι εκείνοι σκοτώθηκαν από αυτούς που μάχονταν την Πίστη. Και σας ρωτάω ευθέως, χριστιανούς και μη. Προτιμάτε ο κόσμος να πιστεύει σε κάτι που εσείς δεν αποδέχεστε, ή να σκοτώνουμε όποιον δεν πιστεύει αυτό που γουστάρουμε; Προτιμάτε να πιστεύει και να νιώθει καλύτερα, να είναι ευτυχισμένος, ή να είναι μηδενιστής; Σας ρωτάω επειδή ορισμένοι, με τη ματαιοδοξία και τον εγωισμό που τους διακατέχει, μου δίνουν ώρες ώρες την εντύπωση ότι θα νοσταλγούσαν τις εποχές του Κολοσσαίου.
Αυτή είναι η τελευταία φορά που παρεμβαίνω σε τέτοιου είδους θέματα. Ας ερμηνεύει ο καθένας τα Κείμενα όπως του αρέσει. Εγώ πιστεύω στο Χριστό γιατί έτσι μου γουστάρει. Δεν ζήτησα από κανέναν να πιστέψει, δεν προσηλύτισα κανέναν, δεν χαρακτήρισα κανέναν ούτε άπιστο, ούτε ανόητο ούτε οτιδήποτε.
Και επειδή διακρίνω έναν εκνευρισμό γενικότερα, πάρτε ένα link και ακούστε καλή μουσική. Ναι, απευθύνεται στο Χριστό αλλά δεν πειράζει, εσείς ακούστε μόνο τη μουσική και στη θέση του βάλτε το Βούδα, τον Απολλώνιο τον Τυανέα ή τη Λογική σας. Δεν με ενδιαφέρει.
http://www.youtube.com/watch?v=6HUENj1-rTw
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-12-07, 17:22
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Μιχαλη,συμφωνω σχεδον απολυτα σε αυτα που λες.Για μενα απο τα μεγαλυτερα αγαθα που πρεπει να κατακτησουμε ειναι η θρησκευτικη ανεξαρτησια και οχι η ανεξιθρησκεια(αλλο πραγμα αυτο...).

Πιστευω ακραδαντα οτι οι μαχες και ο πολεμος στο ονομα του Θεού ειναι κατι το εντελως ανηθικο.Εξαλλου γι αυτο υπαρχουν και πολλες θρησκειες για να διαλεγει ο καθενας αυτη που του ταιριαζει και τον εμπνεει.
Πολλες φορες εχω ''επιτεθει'' σε δωδεκαθειστες γιατι με τη πολεμικη σταση τους απεναντι σε χριστιανους,κανουν αυτο που εκαναν καποτε οι χριστιανοι στους Εθνικους.

Το ολο θεμα για μενα και η ολη αντιπαραθεση,δεν βρισκονται στη διδασκαλια του Χριστου αλλα στο οτι οι χριστιανοι δεν παραδεχονται ιστορικες αληθειες.Επομενο ειναι,λοιπον,οι δευτεροι να ''τρελαινονται'' μπροστα στις αρνησεις περι σφαγων εθνικων.Ποσο καλυτερα θα ηταν αν η Εκκλησια της Ελλαδος ζητουε ενα συγγνωμη απο τα θυματα του παρελθοντος ανγνωριζοντας τα λαθη της...

Η Καθολικη Εκκλησια εκανε μεγαλα βηματα τελευταια,καθως καθαιρεσε αρκετους αγίους της,υστερα απο ενδελεχή έρευνα του βιου τους.Ζήτησε επισης συγγνωμη και για τις σταυροφοριες.Ισως να ηταν απλα μια πολιτικη κινηση αλλα σε αυτη τη χωρα διακρινω μια σκληροπυρηνική σταση που σε καμια περιπτωση δεν βοηθαει καπου.

Τελικα όλα ισως να ειναι ενα...αλλα παιζει ρολο και πως εφαρμοζεις αυτό το ενα που ειναι ολα...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-12-07, 10:44
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ιησούς…Θεός άνθρωπος θεάνθρωπος ή κάτι άλλο???

Εάν πω Θεός θα φανώ χαζός σε μερικούς, εάν πω άνθρωπος θα φανώ ηλίθιος σε κάποιους άλλους, εάν πω θεάνθρωπος ίσως να με πουν βλάκας και εάν πω εξωγηινος θα πουν αυτός είναι τρελός.

Τελικά τι είναι???

Έχει κανείς από σας μια απαντηση? Απαντηση όχι σκέψεις όχι εικασίες όχι γνώμες, λοιπόν???

Ζητάμε να δώσουμε απάντηση για ένα θέμα υψίστης σημασίας όπως πιστεύω για μένα αλλά κανείς μα κανείς δεν έχει δώσει απάντηση σε ένα απλό ερώτημα : «τι είμαι εγώ».

Οποία απάντηση και να δώσουμε για Εκείνον το αποτέλεσμα είναι ένα θα φαγωθούμε μεταξύ μας όπως κι έγινε, δεν χρειάστηκε να διαβάσω όλες τις απόψεις επέλεξα μερικές και ιδίως τις τελευταίες και είδα ότι υπήρχε μια μη κόσμια συζήτηση.

Θέλετε να σας πω τι ήταν ο Ιησούς άνθρωπος θεάνθρωπος και θεος. Ολα αυτά ηταν. Ζηταμε απαντήσεις με λάθος τρόπο ποιος από εδώ μέσα χωρίς την παραμικρή αμφιβολία μπορεί να πει ότι ναι κύριοι ξερώ ποιος και τι είναι???

Κανείς μα κανείς αλλά και όλοι…
Γιατί όλοι??

Γιατί η απάντηση βρίσκεται στον καθένα μας ξεχωριστά και η κάθε απάντηση είναι διαφορετική γιατί είμαστε διαφορετικοί Εκείνος δεν ζήτησε να τον πιστέψουμε αλλά αν τον πιστέψουμε μας θέλει στην αγκαλιά του Εκείνος δεν μας είπε με το ζόρι έλα σε μένα γιατί ένα δεν έρθεις είσαι κακός ή θα καείς στην κόλαση Εκείνος ούτε κρίνει ούτε κοιτάει τι είναι ο καθένας μας αυτά τα κάνουμε και τα λεμέ εμείς, άνθρωποι μικρόψυχοι με πάθη και κακίες εμείς κάνουμε πολέμους εμείς κοιτάμε τι είναι ο καθένας μας Εκείνος θέλει μονό αγάπη και καλοσύνη τίποτα άλλο.

Τον κρίνουμε ενώ δεν είμαστε άξιοι να κρίνουμε κανέναν παρά μονό τον εαυτό μας.
Μην προσπαθούμε μην πιεζόμαστε να πιστέψουμε ή να μην πιστέψουμε απλά ή πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε.

Βαρέθηκα να βλέπω να τρωγόμαστε να χλευαζόμαστε και να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλο, ή μπορούμε να μιλήσουμε απλά ή δεν μπορούμε, ας σεβαστούμε τα πιστεύω του καθενός.

Δεν απαντώ στην ερώτηση γιατί έχω ήδη απαντήσει στον εαυτό μου εδώ και πολλά χρόνια…

Ευχαριστώ
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-12-07, 13:46
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Θα επιχειρηματολογήσω σε δεύτερο χρόνο για το ότι ο Ιησούς ήταν πράγματι Θεός με σάρκα και οστά...μέχρι τότε λίγη υπομονή. Πριν το κάνω όμως θέλω απο το μυαλό όλων να βγεί η ιδέα -αν υπάρχει- ότι Ιησούς=Superman, ή ότι ο Θεός προκειμένου να μας πείσει για αυτό που είναι θα πρέπει ντε και καλά να επιδεικνύει κάθε φορά χαρακτηριστικά και ιδιότητες σαν και αυτά που σκιαγραφεί το Hollywood στους ήρωές του!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 06-12-07 στις 13:49
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-12-07, 02:26
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Εγώ θα ήθελα να καταθέσω τον εξής προβληματισμό.Ο Χριστός παραδίδεται ότι ανεστήθη. Γνωρίζουμε επίσης για τον μυστηριώδη Εμπεδοκλή περι του οποίου ο Διογένης Λαέρτιος γράφει πως εξαφανίστηκε μέσα σε ένα φως την ώρα που προσευχόταν σε έναν ναό. Ακόμη και αν θεωρήσουμε την διήγηση αυτή ως παραμύθι, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε πως υπάρχουν αρκετοί παρόμοιοι θρύλοι, οι οποίοι σίγουρα έχουν κάποια βάση. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής. Μήπως ο Χριστός απλώς μας έδειξε ότι με την κατάλληλη "αναβάθμιση" εγκεφάλου και ψυχής μπορούμε να νικήσουμε ακόμη και τον βιολογικό θάνατο περνώντας στην μεταστοιχείωση της ύλης μας; Άνθρωποι όπως ο Εμπεδοκλής μήπως στην πραγματικότητα πέτυχαν κάτι τέτοιο;
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-12-07, 02:30
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ο Θεός είναι ένας. οι θρησκείες είναι τρόπος να τον πλησιάσεις.Επειδή όμως μία διδασκαλία όταν απευθύνεται σε κόσμο γίνεται πολιτική,θα πρέπει να αφαιρέσουμε από αυτήν τα συμβεβηκότα και να δούμε την ουσία. όλες διαθέτουν αλήθειες και από όλες μπορούμε να κερδίσουμε κάτι. Αρκεί το πνεύμα μας να μην περιορίζεται στα μοντέλα που επιβάλλονται και να είναι πραγματικά ελεύθερο.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.