Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Συνεντεύξεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-06, 17:15
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Μαρία Τζάνη (beetlejuice)

Σχολιασμός συνέντευξης ------> http://www.metafysiko.gr/?p=2114


Την Τρίτη 2/5/2006 πέρασα τις πύλες του κτιρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών στο κέντρο της Αθήνας. Εκεί με υποδέχτηκε στο γραφείο της η κα. Μαρία Τζάνη, καθηγήτρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο οποίο διδάσκει (Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης). [...] Η κοινωνιολογική και ιστορική διαδρομή της θρησκείας στις ανθρώπινες κοινωνίες, η νεότερη ιστορία της Ελλάδος και η ελληνική παιδεία του σήμερα αποτέλεσαν το επίκεντρο της συζήτησής μας.[...]
"Σ'αυτόν τον Λαό λοιπόν, με αυτό το φαντασιακό συμβλικό περιεχόμενο στη συλλογική του συνείδηση, που το εκλαμβάνει ως πρώτιστο πολιτικό αίτημα και σημείο αναφοράς του, θα προσπαθήσουν και θα κατορθώσουν, τη στιγμή που χαροπαλεύει στον Μεγάλο Αγώνα για την Ανεξαρτησία του, να του επιβάλλουν: αντί της Δημοκρατίας, την "ελέω θεού" Βασιλεία. Αντί της κοινωνικής ισότητας, τιμαριωτική κοινωνία διάκρισης. Αντί της δυνατότητας να κυριαρχεί και να αναπτύσσεται στον τόπο του, θα μεταβάλλουν τους αείποτε "Παίδες Ελλήνων", σε υπηκόους εισηγμένων ηγεμονίσκων, οι οποίοι θα τους καθορίσουν εξηρτημένη, από ξένα κέντρα λήψης αποφάσεων, πορεία "ανάπτυξης" "...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-12-10 στις 14:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-06, 09:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Μια συνέντευξη που την περιμέναμε πολύ καιρό και τελικά μας παρουσιάστηκε από το Μηνά. Ομολογώ πως είμαι θαυμαστής της κ. Τζάνη, όχι τόσο επειδή συμφωνώ με τις απόψεις της, αλλά επειδή είναι από τους λίγους ακαδημαϊκούς που δεν διστάζουν να βγουν στις τηλεοράσεις και να υποστηρίξουν τις απόψεις τους. Οι περισσότεροι, ταμπουρωμένοι στο γραφείο τους, απολαμβάνοντας τη φήμη τους, απαξιούν να διαδραματίσουν το ρόλο που όφειλαν ως πνευματικοί άνθρωποι. Η κυρία Τζάνη είναι μια ευτυχής εξαίρεση και το αποτέλεσμα είναι αυτή η καταπληκτική συνέντευξη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-06, 19:13
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile We are hated...

Παράθεση:
Ομολογώ πως είμαι θαυμαστής της κ. Τζάνη, όχι τόσο επειδή συμφωνώ με τις απόψεις της, αλλά επειδή είναι από τους λίγους ακαδημαϊκούς που δεν διστάζουν να βγουν στις τηλεοράσεις και να υποστηρίξουν τις απόψεις τους
Σε αυτό συμφωνώ...Αν και δεν θεωρώ πως είναι ιδιαζόντως καλό...Εκφέρει ένα λόγο πραγματικά δηλητηριώδη,όσο και ανυπόστατο κατά του χριστιανοσύνης,χρησιμοοιώντας κατά την άποψί μου φαιδρά επιχειρήματα...Παλαιότερα είχα μελετήσει μία συνέντευξί της στην "ελληνική αγωγή"και είχα θαυμάσει και τις γνώσεις της και την ευγλωττία και μου είχε δώσει την εντύπωσι μετριοπαθούς(που(προσπαθεί να)μετριάζει τα πάθη του)και σοβαρού προσώπου...Έκτοτε,θεωρώ πως έχει ξεπέσει σε σημείο που υπεστήριξε ακόμη και τον...Κώδικα Da Vinci σε πρόσφατη εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα του κ.Δαν Brown για να πλήξει την Ορθοδοξία...Λυπούμαι,αλλά η άποψίς μου για την αγαπητή μου κ.Τζάνη είναι πως η έλλειψι νηφαλιότητός της την καθιστά ήσσονα προσωπικότητα των πνευματικων ανθρώπων...Και ειλικρινά καταλαμβάνομαι υπό χαρμολύπης όταν σκέπτομαι πόσες αθώες νεανικές ψυχές θα εμποτίσει με τις ανυπόστατες και νοσηρές της αντιχριστιανικές(νιτσεικές και γκαιμπελιστικές θα έλεγα)"απόψεις"΄(τις οποίες διαδίδει με κάθε ευκαιρία,σε αντίθεσι με άλλους σοβαρότερους ελληνολάτρες,ακόμη και αρχαιοθρησκους),αφού κι έγώ από την εμπειρία μου έχω έλθει σε επαφή με πολλά τέτοια παιδιά...Και το πρόβλημα σαφώς δεν είναι η ακρόασι της αντίθετης απόψεως,όσο φαιδρή κι αν είναι αυτή,αλλά πως οι περισσότεροι εξ αυτών μένουν με μία αόριστη εντύπωσι αρνητική κατά της μοναδικής ζωογόνου δυνάμεως στον κόσμο μας,της Ορθοδοξίας και με κάποια σπαράγματα γνώσεων,με βάσι τα οποία οικοδομούν μίαν...ολόκληρη ζωή...Ενώ αυτά είναι σταχυολογήματα λιβελλογραφικά από ανύπαρκτα,χαλκευμένα,ψευδεπίγραφα(ή παρερμηνευμένα)κείμενα τα οποία κανείς μπορεί να καταρρίψει(στην μεγάλη τους πλειοψηφία) σε μερικά λεπτά της ώρας...Ακόμη,κατ'αυτόν τον τρόπο της ψευδοεπιχειρηματολογίας γελοιοποιείται και το κίνημα της επανηλληνίσεως,το οποίο έτσι τίθεται στα γνωστά νεοταξικά αντιχριστιανικά μονοπάτια,ενώ ξεκίνησε ως αντίδρασι στην ισοπέδωσι αυτών...

Παράθεση:
Αν το δεις από την πλευρά της Ψυχολογίας θα μπορέσεις να πεις ότι ο άνθρωπος βιώνοντας υπαρξιακές ανασφάλειες είναι υποχρεωμένος να δημιουργεί αντηρίδες ζωής. Διαφορετικά δεν μπορεί ίσως να ζήσει. Αυτές οι αντηρίδες παίρνουν τη μορφή θεότητας και αυτό δεν είναι κακό. Ίσως είναι κι αναγκαίο για τον άνθρωπο στο μέτρο και στο βαθμό που δεν μπορεί να ξεπεράσει, όπως εκτιμώ, λόγω του φόβου του φόβου, ορισμένες ανασφάλειές του υπαρξιακές. Δεν έχει τη αναγκαία γνώση για να τις ξεπεράσει ίσως. Επομένως είναι υποχρεωμένος να δημιουργεί το θεό του.
Εντάξει,αυτό δεν θα το είχε πει ούτε ο δεδηλωμένος αρχαιόθρησκος Π.Μαρίνης στο περιοδικό του"ελληνικό πάνθεον"...Πραγματικά μία άποψις τόσο μη-ορθόδοξη,όσο και μη-ελληνική(παράβαλλε π.χ. την πλατωνική άποψι-την άποψι της πλατωνικής θεολογίας,που χρησιμοποιήσαν και οι ηπίως εξελληνίσαντες την χριστιανοσύνη απολογητές των πρώτων μεταχριστιανικών αιώνων)...Ο άνθρωπος κατά την κ.Τζάνη λοιπόν δημιουργεί τον Θεό του λόγω του...φόβου και όχι διότι "βλέπει"την τελειότητα,την αρμονία του σύμπαντος κόσμου και των διαφόρων όντων,την τελειότητα των φυσικών και του ηθικού νόμου(θα λέγαμε "φυσικού"νόμου,αν θυμηθούμε και λίγο την υπέροχη τραγωδία του Σοφοκλέους,την"αντιγόνη",και την ομώνυμη ηρωίδα)εντός του,όπως θα έλεγε κι ο Καντ με άλλα λόγια πάνωθε του τον έναστρο ουρανό και εντός του τον ηθικό νόμο...Επίσης όχι επειδή βλέπει στο ανθρώπινο σώμα την τέλεια μηχανή,όχι επειδή βιώνει τον Έρωτα (ως ένα ακόμη"mysterium tremendum"),που έχει ένα θανάσιμα αεριώδες σώμα-και αυτός που είναι ο πυρήνας της εμπνεύσεως,όπως θα έλεγε και ο μεγάλος ποιητής Τέλλος Άγρας-να σχηματοποιεί,να μορφοποιεί το χάος των διανοημάτων μέσα του.Όχι επίσης επειδή γνωρίζει τον Θεό εντός του ο άνθρωπος,επειδή τον συναντά προσωπικά πάντοτε όταν Τον ζητά,όχι επειδή Τον νοιώθει να ενώνεται πνευματικά μαζύ με αυτόν,κάτι στο οποίο και ο ορθολογιστής Καρτέσιος βάσισε την πίστι του στο Θεό...Αλλά τα πάντα εξαρτώνται από τον φόβο και κάθε "θρησκεία"(εκτός ίσως από τον νεοπαγανισμό;...) είναι οπιούχος και καταστροφική...Μάλιστα...Μάλλον δεν θα έπρεπε να συνεχίσω τον σχολιασμό... Ευχαριστώ...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 12-06-06 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-06, 22:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

[QUOTE=ΠαθοκτόνοςΚαι ειλικρινά καταλαμβάνομαι υπό χαρμολύπης όταν σκέπτομαι πόσες αθώες νεανικές ψυχές θα εμποτίσει με τις ανυπόστατες και νοσηρές της αντιχριστιανικές(νιτσεικές και γκαιμπελιστικές θα έλεγα)"απόψεις

Ο άνθρωπος κατά την κ.Τζάνη λοιπόν δημιουργεί τον Θεό του λόγω του...φόβου[/QUOTE]

Αγαπητέ, θα μου επιτρέψεις να το χαρακτηρίσω αυτό ως...χτύπημα κάτω από τη μέση. Η γυναίκα δεν είναι Θεολόγος και δεν ασχολείται στις παραδόσεις της με τα θρησκειολογικά, οπότε είναι άδικο να λέμε πως θα εμποτίσει τις αθώες νεανικές ψυχές (που μόνο αθώες δεν είναι) με "τις νοσηρές και αντιχριστιανικές της απόψεις". Σε πανεπιστήμιο διδάσκει, όχι στο Δημοτικό και οι φοιτητές έχουν και νου και κρίση να ελέγξχουν αυτά που ακούνε. Δεν είναι σωστό, λοιπόν, να μπλέκουμε το επάγγελμά της με τις θρησκευτικές της πεποιθήσεις.
Αυτή η ερμηνεία που δίνει για την εμφάνιση της θρησκείας, δεν είναι καν δική της, το λέει και η ίδια, είναι η άποψη που έχουν ορισμένοι ψυχολόγοι, δικαίως ή αδίκως και τονίζει και η ίδια πως το θέμα είναι πολύπλευρο και υπάρχουν πολλές απόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-06, 00:26
shorty Ο χρήστης shorty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2006
Μηνύματα: 1
Unhappy

Πιστεύω πως ακούγοντας κι άλλες απόψεις όσον αφορά τα περί θρησκείας καταφέρνεις να γίνεσαι πιο διορατικός. Καθ'ένας από εμάς έχει τη δικιά του κρίση και θεωρώ πως καταλαβαίνει το τι θα πρέπει να πιστέψει και τι όχι. Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-06, 02:52
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη!

Συγχαρητήρια!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-06, 12:03
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
αφού κι έγώ από την εμπειρία μου έχω έλθει σε επαφή με πολλά τέτοια παιδιά
Παθοκτόνε μπορείτε να μας πείτε τι εμπειρία έχετε εσείς με παιδιά; Είστε καθηγητής; Θεολόγος μήπως;

Ό,τι κι αν επαγγέλεστε πάντως, είναι μεγάλο φάουλ να μιλάτε έτσι για μια κυρία, ακαδημαϊκό μάλιστα. Αναρωτιέστε "πόσες αθώες νεανικές ψυχές θα εμποτίσει με τις ανυπόστατες και νοσηρές της αντιχριστιανικές(νιτσεικές και γκαιμπελιστικές θα έλεγα)"απόψεις". Πώς ορίζετε το "νοσηρές"; Ο καθένας μας μπορεί να εκφράζει τις απόψεις του και ειδικά η συγκεκριμένη δε νομίζω να πίεσε ποτέ κανέναν. Θα καταλάβαινα αν είχατε πρόβλημα με τα λεγόμενά της (ειδικά όταν ΦΩΝΑΖΕΙ στους χριστιανούς να ξεκουμπιστούν), αλλά το ότι δηλητηριάζει τη σκέψη παιδιών είναι ψέμα. Ποιος μου λέει εμένα πως οι θεολόγοι στα σχολεία είναι καλύτεροι; Αυτούς ποιος τους ελέγχει τι διδάσκουν στα παιδιά; Δεν είναι προκλητικό να διδάσκουν μόνο την ορθόδοξη πίστη και τα κεφάλαια στο βιβλίο (της 3ης γυμνασίου αν δεν κάνω λάθος) να τα προσπερνούν; Κι όλα αυτά με εντολές από "πάνω". Ποιος διατάζει λοιπόν κάτι τέτοιο; Πού είναι το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας στη χώρα μας;

Προσωπικά, βρίσκω την κα Τζάνη ως παράδειγμα προς μίμηση, για όσους θέλουν να ξεφύγουν από το κατεστημένο και να ζήσουν ελεύθεροι. Ακόμα κι αν λέει βλακείες, τουλάχιστον επέλεξε να εκφράζει αυτό που η ίδια διάλεξε σαν στάση ζωής κι όχι τις απόψεις που εμβολιάζουν στα μυαλά πολλών κάποιοι. Η κασέτα που λέμε; Αν με καταλαβαίνετε...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-06, 17:35
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
επέλεξε να εκφράζει αυτό που η ίδια διάλεξε σαν στάση ζωής
Συμφωνώ εδώ. Δηλώνει δύναμη, τόλμη, και αφοβία όπως λέει. Μου αρέσει να την παρακολουθώ διότι είναι ένας μορφωμένος άνθρωπος και συχνά δίνει πληροφορίες που δεν γνωρίζω. Όμως φαίνεται ότι μέσα της έχει μένος και οργή, κι αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό για την ψυχή της [αν είναι ευτυχησμένη]..

Παράθεση:
Δεν είναι προκλητικό να διδάσκουν μόνο την ορθόδοξη πίστη
Μην ξεχνάς ότι το Υπουργείο Παιδείας είναι και Θρησκευμάτων.. το δε Παιδαγωγικό Ινστιτούτο γεμάτο Εβραίους.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-06, 08:55
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Ναι καλή μου Δρυμονία, είναι "Θρησκευμάτων" όχι "Θρησκεύματος"! Πού είναι λοιπόν ο πληθυντικός; Πώς θα σου φαινόταν αν ήξερες πως το παιδί σου αύριο θα πήγαινε σε σχολείο όπου δίδασκε θρησκευτικά ένας μουσουλμάνος ή ένας βουδιστής; Εσένα μπορεί και να μη σε ενοχλούσε, αλλά πίστεψέ με υπάρχουν πολλά εκατομμύρια που θα επαναστατούσαν σε κάτι τέτοιο. Ένας ορθόδοξος χριστιανός θεολόγος είναι καλός, κάτι άλλο όχι.

Στο θέμα μας τώρα, προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω τι είναι καλό για την ψυχή του άλλου, πόσο μάλλον για την ψυχή μιας μορφωμένης γυναίκας, που όμως δεν έχω γνωρίσει.

Υ.Γ.: Ακόμα περιμένω "Παθοκτόνε" την απάντησή σου... Τι εμπειρία έχεις;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-06, 10:01
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
είναι "Θρησκευμάτων" όχι "Θρησκεύματος"!
Αντωνια, αν μπεις στο www.ypepth.gr θα δείς ότι στην ουσία είναι θρησκεύματος. Υπάρχουν 4 διευθύνσεις από τις οποίες η μία είναι γενική και χωρίζεται σε: Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Διοίκησης, Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης και Θρησκευτικής Αγωγής, και Διεύθυνση Ετεροδόξων και Ετεροθρήσκων.

__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.